جامونه

سفر به هزاره ها، راهنمای گشت و گذار از کرمان تا زابل از مسیر بم_2

رها کیانی 23:35 - 1398/01/21

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

مجموعه حاج آقا علی: مجموعه «حاج آقاعلی» هم در راسته حمام ابراهیم خان قرار دارد و می توانید بعد از بازدید از مجموعه ابراهیم خان از این مجموعه كه از آثار عصر قاجار است، بازدید كنید. از میان این مجموعه مسجد حاج آقا علی كه در خیابان شریعتی كرمان واقع شده همچنان پررونق است، مسجدی كه به سبك مسجد وكیل شیراز بنا شده و دارای چهل ستون سنگی است كه به گونه ای ماهرانه و یكدست تراشیده شده اند.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

مسجد جامع: مسجد جامع كرمان یا مسجد مظفری از معروف ترین مساجد ایران  است. این مسجد زیبا و تاریخی در قرن هشتم هجری ساخته شده و در میدان مشتاقیه قرار دارد. می توانید از راسته بازار زرگران وارد خیابان شریعتی شوید و به سمت میدان مشتاقیه حركت كنید و نیم ساعتی را در محل این مسجد بگذرانید. عکاسی از کتیبه تاریخی این مسجد را فراموش نکنید.

گنبد جبلیه و موزه سنگ: از میدان مشــتاقیه كه وارد خیابان زریســف شوید، می توانید از گنبد جبلیه هم دیدن كنید. بنایی كه در دامنه كوه های صاحب الزمان واقع شده اســت و از بناهای اواخر عصر ساسانی است. این گنبد هشت ضلعی تنها بنای سنگی كرمان است و به صورت موزه ای از سنگ های ارزشمند تاریخی درآمده. ورودیه برای تماشای این گنبد 300 تومان است. غیر از این بنای سنگی جنگل قائم هم در کنار آن قرار دارد که از سرویس بهداشتی گرفته تا اقامتگاه و آلاچیق در اینجا وجود دارد. می توانید برنامه را طوری تنظیم کنید که بعد از ظهر آنجا باشید و بعد از استراحت تا کوه معروف «طاق علی» در کوه های صاحب الزمان کمی بالا بروید.

آتشكده زرتشتیان و قله سبز: آتشكده زرتشتیان در خیابان «زریسف» قرار دارد و آخرین آتشكده كرمان محسوب می شود. زرتشتیان کرمان معتقدند آتش این آتشکده چند هزار سال است كه روشن است. ورود به این آتشکده غیر از روزهایی که مراسم آنجا برگزار می شود، آزاد است و نیاز به پرداخت ورودیه ندارد. فقط هنگام ورود حواس تان باشد که نظافت را کاملا  در این محل رعایت کنید و بیشتر لباس های روشن به تن داشته باشــید. برای این كه بتوانید از دیدار كاشــی كاری های معرق و ستون های پیچكی  «قبه سبز» لذت ببرید، باید از خیابان زریسف خود را به میدان مشتاقیه و از خیابان شریعتی به خیابان « ابوحامد» برسانید. این بنا در یكی از محلات قدیمی كرمان در خیابان ابوحامد قرار دارد. قبه سبز از یادگارهای قرن هفتم است و روزگاری پایگاه علم و ادب و نخستین دانشگاه كرمان به شمار می رفته است.

موزه صنعتی: مرحوم استاد علی اکبر صنعتی تنها هنرمندی در کشور است که دو موزه به نامش ثبت شده. موزه این نقاش و مجسمه ساز کرمانی سردر بسیار زیبایی دارد که تركیبى از آجر و كاشى‌هاى معرق فیــروزه اىو سیاه رنگ است كه در سال ۱۳۲۷ ساخته شده. موزه در خیابان بهشتی قرار دارد و درهای آن هم در ایام نوروز هر روز باز است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

باغ موزه هرندی: باغ موزه هرندی کرمان یکی از معدود موزه های فعال موسیقی کشور است. غیر از بخش موسیقی و سازه ای سنتی این موزه یک بخش باستان شناسی هم دارد. موزه ای دو طبقه که در دوره قاجار ساخته شده. این ساختمان همان بنایی است که رضاشاه در راه تبعید به جزیره موریس چند روزی در اینجا اقامت کرد. برای دیدن این باغ موزه باید بعد از چهارراه ولیعصر به سمت چهارراه طهماسب آباد در خیابان فردوس بروید.

زاهدان: زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، یکی از شهرهای تقریبا جوان استان است، با این همه نزدیک به 50 اثر ثبت شده ملی دارد؛ آثاری مثل ساختمان های قدیمی گمرک، دادگستری، تلگراف خانه و دانشسرا و خانه هایی مثل شمسی و بشاش.

زابل: بخشی از مهم ترین آثار دیدنی اســتان مثل شهر سوخته، کوه خواجه، دهانه غلامان و قلعه رستم را در محدوده زابل خواهید دید.

شهر سوخته: مهم ترین منطقه تاریخی سیستان و بلوچستان، شهر سوخته است با بیشتر از پنج هزار سال قدمت. اینجا را به عنوان بزرگ ترین استقرار شهرنشینی نیمه شرقی فلات ایران می دانند که با تمدن های بین النهرین هم دوره بوده. از چشم مصنوعی و جراحی جمجمه تا بازی های فکری و سیستم تخلیه فاضلاب كه البته از نوع باستانی اش را می توانید در اینجا سراغ بگیرید. در مسیرتان از زاهدان به زابل و تقریبا 150 کیلومتر بعد از زاهدان و 55 کیلومتری زابل می توانید وارد سایت باستانی شهر سوخته در سمت چپ جاده شــوید. هر چند کیلومتر از این مسیرها، تابلوهای سبزرنگ فاصله شما تا شهر سوخته را نشان می دهند.

كوه خواجه: بعد از گشت و گذار در شهر سوخته، در 12 کیلومتری زابل می توانید، یکی دیگر از آثار تماشایی استان را ببینید. بعد از دیدن تابلوی کوه خواجه در سمت چپ جاده، حدود 19 کیلومتر رانندگی کنید تا به این مجموعه برسید. کوه خواجه، مجموعه ای است باشكوه از دوره اشكانی، ساسانی و یك دوره اسلامی. اولین بنای ایوان دار دوره اشكانی، مجموعه ای از نقاشی های دیواری با آبرنگ و نقش برجسته های گلی كه از مهم ترین دیدنی های کوه خواجه است. «کُک کُهزاد»، ارگ چهل دختران، قلعه کافران، زیارتگاه خواجه غلطان و آرامگاه آسیابان از مهم ترین بناهای دوران اسلامی کوه خواجه هستند.

دهانه غلامان: اگر می خواهید به تماشای بقایای شهری متعلق به دوره هخامنشی بروید، باید دو كیلومتر از زابل فاصله بگیرید تا در مسیر شهرستان زهک، به روستای «قلعه نو» برسید. این شهر عظیم در محلی به نام دهانه غلامان قرار دارد که در زمان حیاتش دارای محله های مسكونی، ساختمان های بزرگ عمومی، معبد، محله صنعتی و خزانه بوده. جالب است بدانید که این شهر باستانی را تنها شهر خشت و گلی روزگار هخامنشیان می دانند، شهری که اتفاقا بدون برنامه ریزی هم رشد نكرده، بلكه بر اساس یافته های باستان شناسان بر اساس نقشه و برنامه ریزی مدون شکل گرفته. اما قبل از دهانه غلامان از تماشای روستای «قلعه نو» غافل نشوید. این روستا از معدود روستاهای مسکونی در استان است که معماری سنتی اش را حفظ کرده. سقف گنبدی و پوشش کاهگلی باعث شده که خانه ها بتوانند در برابر بادهای 120 روزه سیستان مقاومت کنند.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

دریاچه هامون: در نزدیکــی زابل و در یکــی از فرعی هــا می توانید یکی از دریاچه های بزرگ ایران را ببینید. دریاچه هامون به دلیل خشکسالی های اخیر به شدت خشک شده، اما اوایل سال 1393 به دلیل بارش های مناسب در منطقه، پرآب شد. حتما همراه با بلدهای محلی سراغ دریاچه بروید؛ چون ممکن است فرعی های منتهی به دریاچه نامناسب و حتی خطرناک باشد.

چه بخریم؟

 پته های خوش نقش

بیشتر سوغاتی ها را می توانید در بازار کرمان و خیابان شریعتی پیدا كنید زیره، پسته، کلمپه، قاووت (قوتو)، حلوا پسته و فالوده کرمانی از معروف ترین خوراکی های كرمانی هاست. زیره مرغوب سیاه و پسته رفســنجان و نوع مرغوبی معروف به پسته كله قوچی را هم در بازار می توانید پیدا کنید. پته،گلیم شــیریکی پیچ (گلیم معروف سیرجان و راور)، قالی و ظروف مســی قلمکار از معروف ترین صنایع دســتی کرمان اســت. برای خرید این ها باید به چهارســوی بازار كرمان بروید. پته را از فرش فروشی »حقیقی» و «سرافرازی» می توانید بخرید.

كجا بمانیم؟

اقامت امن

برای اقامت در شــهرهای این مســیر، می توانید در مدارس تجهیزشــده بمانید، البته میتوانید در چادر هم بمانید. البته اگر در چادر میمانید، بهتر است برای امنیت بیشتر داخل شهرها اقامت کنید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط: