جامونه

سرزمین قلعه ها، راهنمای سفر در سیستان از زاهدان تا سوران

رها کیانی 01:15 - 1398/01/24

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

سیستان، خاستگاه اســطوره ها وحماسه هاست. اوستا آن را یازدهمین ســرزمینی می داند که اهورامزدا آن را آفرید و شــاهنامه هم زادگاه رستمِ دســتان را سیستان می داند. منطقه ای که آثار تاریخی فراوان در دلش جای داده، اما به دلیل فاصله تقریبا زیاد از مرکز ایران و هم چنین خشکسالی های اخیر، کمتر مورد توجه مسافران بوده. اما گردشگران حرف های می دانند که بدون سفر به آن، ایرانگردی شان کامل نخواهد شد. بهترین زمان سفر به این استان تعطیلات فروردین ماه اســت. چرا که هم هوا در اوج اعتدال اســت و هم تعطیلات طولانی اجازه ســفری دور و دراز را به مسافران می دهد. در مطلب پیشرو مسیری از زاهدان تا سوران را به شما پیشنهاد می دهیم که در آن هــم قلعه ها و گورســتان های تاریخی می بینید و هم گل فشان های تماشایی. ضمن آنکه می توانید صنایع  دستی منحصر به فرد از بافته های حصیری، زیورآلات سنتی، پارچه های ســکه  دوزی و سوزن دوزی شده گرفته تا سفال های معروف کلپورگان را سوغات بخرید.

چطور برسیم؟

مسافران زاهدان

 با هر وسیله ای که به زاهدان رسیده اید، می توانید حدود 410 کیلومتر رانندگی کنید تا به شهر سراوان برسید. می توانید با قطارهای تهران ـ زاهدان یا اتوبوس به زاهدان برسید. زاهدان تا تهران حدود یک هزار و 600 کیلومتر فاصله دارد. اگر خط ساحلی جنوبی ایران را طی کرده اید و به چابهار رسیده اید، می توانید این مسیر را برعکس هم طی کنید. تمام این مسیر، بستگی به آن دارد كه مبدای سفرتان كجا باشد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

کجا بگردیم؟

با هفت هزار سالگان

می توانید برای گشت و گذار در این مسیر دست‌كم هفت روز وقت بگذارید.

روز اول، زاهدان: در زاهدان، موزه منطقه ای جنوب شرق ایران را در بلوار شهید مطهری و موزه پست و ارتباطات را ـ که ساختمان قدیمی پست بوده ـ در خیابان طالقانی می توانید ببینید. خانه تاریخی «شمسی» در خیابان شریعتی، ساختمان قدیم دادگستری زاهدان، کاروانسرای ملک در بافت قدیم شهر و بازار معروف رسولی را هم در زاهدان نباید از دست بدهید. در این بازار می توانید انواع ادویه های خوشمزه و انواع چای، مخصوصا چای سفید بخرید.

روز دوم، خاش: از زاهدان تا خاش هم 200 کیلومتر راه دارید. در 130 کیلومتری مســیر که برانید به «اِسکل آباد» می رسید. این شهر در دامنه غربی کوه تفتان قرار گرفته و یک چشمه آب معدنی معروف دارد. در اطراف این کوه، آبگرم های زیادی وجود دارد. در شهر خاش، قلعه «حیدرآباد» از مهم ترین دیدنی های این شهر است. قلعه ای مربوط به اواخر دوره قاجار در انتهای خیابان رودکی. مسجد جامع خاش در حاشیه خیابان امام خمینی(ه) هم قدمتی تقریبا 90 ساله دارد.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

روز سوم، سراوان: از خاش تا ســراوان 163 کیلومتر راه دارید. در سراوان می توانید قلعه تاریخی «بخشان» را در خیابان امام خمینی(ره) و موزه محلی سراوان یا فرمانداری سابق را در خیابان آزادی ببینید. دیدن موزه زنده سفال کلپورگان را در 25 کیلومتری جنوب شرق سراوان در روستای «کلپورگان» از دست ندهید كه تداوم سنت سفالگری پیش از تاریخ بلوچستان است.

روز چهارم، سوران: از سراوان تا سوران حدود 45 کیلومتر راه دارید.در نزدیکی سوران می توانید قلعه زیبا و بلند «سب» را ببینیدکه تاریخش تا دوره زندیه عقب می رود. این قلعه تقریبا 23 متری از سالم ترین و زیباترین قلعه های مربوط به دوره اسلامی است که در فاصله 8 کیلومتری جنوب شرقی سوران و نزدیکی روستای «سیب» قرار دارد.

از دست ندهید

تماشای گل فشان

 روستای تمین: از خــاش واردجــاده «میرجاوه» شــوید و حدود 70کیلومتر برانید و در ســمت چپ جــاده، خروجی روستای تمین را ببینید. در 10کیلومتری روستای تمین و شرق روستای «روپس» گورســتانی تاریخی هســت که گفته می شود تاریخش به دوره پیش از اسلام بازمی گردد. در خود روســتای تمین هم یکسری دستکندهای تاریخی وجود دارد. چشمه آب معدنی «موسی» در تمین هم چشم انداز زیبایی به روستا داده است. حدود 50 کیلومتری خاش هم می توانید سرو «زربین» را در روستای سنگان ببینید.

گل فشان: گل فشــان پیرگل یکی از چندین گل فشان استان و معروف ترین گل فشان خاش اســت. این گل فشان تقریبا در 50 کیلومتــری جنوب خاش قرار دارد و مردم محلی به آن «ناپگ» یا «ناپک» یا ناف زمین می گویند. خاک حاشیه این گل فشان ها ترک برداشته و با خاک زرد پوشیده شده. این گل فشان چندین خروجــی دارد و در اطراف اش هیچ گیاه و رستنی وجود ندارد. روستای پیرگل در ســمت چپ جــاده خاش به ایرانشهر قرار دارد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

قلعه باشكوه

 قلعه سب، یكی از زیباترین قلعه های ایران است كه تاریخش تا دوره زندیه عقب می رود. قلعه ای در روستای سیب در جنوب سوران. علاوه براین قلعه، قلعه حیدرآباد را هم در شهر خاش می توانید ببینید كه مربوط به دوره قاجار است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط: