جامونه

اقیانوس از مسیر کویر، راهنمای گشت و گذار از کرمان به سوی چابهار_2

رها کیانی 23:51 - 1398/01/25

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

جیرفت: در سفر به جیرفت یکی از کهن ترین تمدن های جهان را خواهید دید.

تمدن جیرفت: در سفر به جیرفت این شانس را دارید که نشانه های از یکی از کهن ترین تمدن های جهان را ببینید؛ تمدن هفت هزار ساله جیرفت. شهر جیرفت نه فقط تمدنی عظیم داشته که تا دوره سلجوقی هم شهری مهم و آباد محسوب می شده است. اگرچه تمدن جیرفت محدوده وسیعی را شامل می شده، اما نشانه های امروزی اش را در چند سایت کاوش شده می توانید ببینید. از جیرفت وارد جاده بلوک شوید و کمتر از 10 کیلومتر برانید تا به یکی از تابلوهای سبزرنگ اداره میراث فرهنگی که شما را به محل سایت راهنمایی می کند، برسید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

موزه باستان شناسی: اگرچه حفاران غیرمجاز، بخش زیادی از آثار این تمدن را غارت کرده اند، اما بعضی از اشیای مرتبط با تمدن جیرفت را در موزه باستان شناسی این شهر، در بلوار هلیل، بوستان شهید دلیری می توانید، ببینید. این موزه اشیای منحصر بفرد ســنگی دارد که از نظر تکنیک ساخت و تزئین در نوع خود کم نظیر وگاه بی نظیرند. تعدادی از این اشیاء پیدا شده که از تپه باســتانی «کُنارصَندل» به دست آمده اند، منبع اطلاعات منحصر به فردی درباره تمدن ایران هستند.

عنبرآباد: از جیرفت تا «عنبرآباد» حــدود 45 کیلومتر راه دارید. در عنبرآباد مهم ترین دیدنی پیشروی شــما، قلعه«سموران» اســت که اهالی آن را به نام قلعه «گوربند» یا «گبربند» هم می شناسند. باید سه کیلومتر در شمال غربی عنبرآباد برانید تا به روســتای «رودفرق» برسید. این قلعه روی یک بلندی و از سنگ های مرمری و قرمزرنگ ساخته شده. گفته می شود، این قلعه تا دوره سلجوقیان قلعه ای مهم در منطقه محسوب می شده.

بمپور: از عنبرآباد به سمت جنوب بروید و در«بهادرآباد» مسیر چپ را انتخاب كنید كه به رودبار و «بمپور» می رود. شهر بمپور در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و یک قلعه معروف دارد. این قلعه در شمال غربی شهر و روی تپه ای ساخته شده که از فاصله دور پیداســت. این قلعه دو قسمت ارگ و قسمت عامه نشین داشته است. ساخت این قلعه را به دوره ساسانی نسبت می دهند که در دوره های بعدی مثل صفاری، سلجوقی، افشار و قاجار مورد استفاده بوده.

ایرانشهر: ســاخت قلعه ناصــری ایرانشــهر را به دوره ناصرالدین شاه قاجار نســبت می دهند. گفته می شود، قلعه توسط یک معمار کرمانی ساخته شده و به خاطر این شاه قاجار، ناصریه نامیده می شود. اگرچه این قلعه در دوره هایی به شدت تخریب شد، اما این قلعه به سازی شده و این شانس را دارید که یک قلعه تمام و کمال را در این سفر ببینید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چه بخریم؟

 خرید در حاشیه اقیانوس

اگر منطقه آزاد چابهار را برای خرید انتخاب کنید، در هزینه هایتان صرفه جویی کرده اید؛ چرا که چابهار به خشکی و سرزمین مادری متصل است و هزینه های تخلیه و بارگیری مجدد مانند کیش و قشم را ندارد.

بازارهای جدید: چابهار شش بازار اصلی: پردیس، تیس، صالح یار، صدف، فردوس و سیتی سنتر دارد که همه در منطقه آزاد تجاری چابهار و بیرون شهر قرار دارند. در این بازارها از پارچه و پوشاک و کفش گرفته تا لوازم خانگی و چای و شکلات و هر چیز دیگری که فکرش را بکنید را می توانید با قیمت بسیار پایین و در انواع مختلف پیدا کنید، البته در این بازارها هم بیشتر باید انتظار اجناس چینی را داشته باشید. پتو و انواع ظروف بهترین چیزهایی هستند که در این بازارها می توانید پیدا کنید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

بازارهای سنتی: چابهار دو بازار سنتی اصلی به نام های: بازار فجر یا دکه بازار و بازار زرگرها دارد که در داخل شهر قرار دارند. در بازار فجر یا همان بازار دکه ها هم تقریبا همه چیز پیدا می شود، ضمن اینکه بیشتر صنایع دستی و سوغات های چابهار مثل زری دوزی، معرق صدف، چادربافی، سکه دوزی، حصیر، حنا، زیورلات سنتی، سوزن دوزی، پارچه های رنگی و داروهای گیاهی را هم می توانید در این بازار پیدا کنید. شاید بیشتر از هرچیز دیگری سوزن دوزی های بلوچی، روسری های محلی و روبند را بتوانید در این بازار پیدا کنید. اگر دوست داشته باشید، می توانید دستان تان را هم به زنان خوش سلیقه بلوچی بسپارید تا با حنا نقش های زیبا روی آنها بکشند. بازار زرگرها هم همان طور که از اسمش پیداست، مخصوص طلاست. صنعت طلاسازی چابهار از صنایع دستی معروف این شهر است؛ بد نیست سری به این بازار بزنید.

بیشتر بگردید

بهشت قلعه ها

اگر می خواهید کهنوج را هــم بگردید، باید بعد از «فرخ آباد» از مســیر اصلی جدا شوید و حدود 35 کیلومتر در خروجی سمت راست برانید تا قلعه تاریخی این شهر را ببینید. قلعه ای که به کلات «ضرغام» هم معروف است. دوره ساخت این قلعه مشخص نیست، اما تا دوره قاجار قلعه ای مسکونی بوده. کهنوج، مرکبات مرغوب و شناخته شده دارد. اگر وقت سفر شما مرکبات تازه در بازار بود، بخرید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط: