تهرانشناسی راهنمای سفر به منطقه 1

سهیلی 11:55 - 1397/02/07

تفرج درخاطرات وخريد

منطقه1

 جاذبه‌هاى بالا شهر

ديدنی‌ها و گشتنى‌هاى منطقه 1، شمالى ترين بخش تهران

 

احتمالا جوان‌ترها اين بخش از تهران را بيشتر با بازار تجريش و منطقه الهيه و تفرج گاه دربند می‌شناسند، اما قديمى ترها، منطقه يك پايتخت را هنوز به نام شميران مى شناسند، به كوچه باغ‌های قديمى، باغ‌هاى سرسـبز بزرگ، كاخ‌هاى سـعدآباد و نياوران و خفتگان ظهيرالدولـه. روزگارى، خيابان وليعصـر امروزى با آن چنارهاى تنومند و بلندش كه به ميدان تجريش مى رسد، خيابان خلوتى بود كه ساعت تا ساعت هيچ خودرويى از آن رد نمى شد، اما اين روزها شميران و محله‌هايش شكل و شمايل ديگرى پيدا كرده و در آن برج هاى بلندمرتبه و مراكز خريد مدروز يكى پس از ديگرى به جـاى باغ هاى قديمى سـربلند كرده‌اند. با اين حال هنوز هم اين منطقـه خوش تريـن آب و هواى پايتخـت را دارد. و وقتى در بوسـتان‌هايش نم بارانـى بزند، بوى خـوش باغ‌هاى قديمى شميران را مى‌توان دوباره احسـاس كرد. منطقه يك كه بر دامنه جنوب شـرقى البرز آرميده، از دهه‌ها پيـش تا امروز با دربند و توچال و لواسانش از معروف ترين تفرجگاه‌هاى پايتخت محسوب مى‌شود.

ديدنی‌ها و گشتنى‌هاى منطقه 1

 

چطور برسيم؟

تا پاى كوه

منطقه يك را از شمال دامنه هاى البرز محدودش كرده اند، از جنوب به بزرگراه شهيد چمران حد فاصل دو راهی هتل آزادی و بزرگراه مدرس، از غرب به رودخانه دركه و از شرق به انتهای بزرگراه ارتش مى رسد. از خط يك متروى تهران ايستگاه هاى شهيد صدر، قيطريه و تجريش در اين منطقه قرار دارند و پايانه تاكسى و اتوبوس تجريش به تمام نقاط شهر راه دارد.

ديدنی‌ها و گشتنى‌هاى منطقه 1

 

طبيعت گردى

خاطرات كوهستان و گلستان

منطقه شمالی تهران، به خاطر قرارگیری در دامنه البرز، از طبيعت بسيار خوبى بهره مند است. گرچه اين منطقه، جداى از جذابيت هاى طبيعى، بوستان هاى زيبايى هم دارد.

کوهنوردی:

اگر اهل کوهنوردی هستید، مسیر دربند و پناهگاه شيرپلا يكی از انتخاب هاى خوب است. مى توانيد صبح زود راهى دربند شويد و بالا برويد. خيلى از كوهنوردانى كه هدف‌شان صعود به توچال است، دربند را براى شروع انتخاب مى كنند؛ اما خيلى ها هم تا ايستگاه شيرپلا مى روند و از همان مسير برمى گردند. در ميدان سربند؛ يعنى نزديك همان مجسمه كوهنورد معروف يك ايستگاه تله سى‌ يژ هم هست كه فقط روزهاى پنجشنبه، جمعه و تعطيل كار مى كند و فقط يك ايستگاه دارد كه تقريبا تا نزديك ايستگاه دوم تله كابين توچال بالا مى رود. در اين مسير مى توانيد حدود هفت، هشت دقيقه سوارى كنيد. اگر هم در مسير بام تهران و ولنجك هستيد، گردش در اين مجموعه تفريحى مخصوصا تجربه پرش با بانجى جامپينگ را از دست ندهيد.

بوستان جمشیدیه:

دامنه کوه کلکچال، میزبان بوستان بزرگ جمشیدیه است که در خیابان باهنر (نیاوران)، خیابان شهید امیدوار قرار گرفته. در این مجموعه از برکه و قفس پرندگان گرفته تا الاچیق و انواع غداخوری برای بازدیدکنندگان مهیاست. درختان متنوع و سنگفرش‌های سنگی خاطره انگیزترین بخش‌های جمشیدیه هستند.

 

ديدنی‌ها و گشتنى‌هاى منطقه 1

بوستان نیاوران:

در جنوب کاخ نیاوران، مجموعه تفریحی بوستان نیاوران با معماری باشکوهش خودنمایی می‌کند. این بوستان دو ورودی در شمال و جنوب دارد که هر دو از سمت خیابان پاسداران باز می‌شوند. در اینجا علاوره بر تماشای چنار 150 ساله بوستان، می‌توانید از کانون فرهنگی و زیمن بازی کودکان، کتابخانه، آمفی تئاتر، زمین اسکیت، زمین تمرین اسب سواری و سالن ورزشی بانوان استفاده کنید.

بوستان قیطریه:

قیطریه بزرگترین بوستان منطقه یک است که سال‌ها قبل در مالکیت خصوصی بوده و کم کم تبدیل به اراضی عمومی شده. شکا نامنظم اما سراسر درخت و گل قیطریه یک باغ قدیمی را برای‌تان زنده می‌کند. این بوستان که در شمال بزرگراه صدر و انتهای خیابان قیطریه است، به خاطر امکاناتش گروه‌های مختلف ورزشی را هم در خود دارد. علاوه بر اینها فرهنگسرای قانون یا ابن سینا هم در همین بوستان است.

دربندِ در بند

دربند يكى از تفرجگاه هاى محبوب تهران است و به خاطر طبيعت ييلاقى و غذاخورى هاى كوهپايه اى اش در روزهاى آخر هفته خيلى ها را به اين منطقه شمالى تهران مى كشاند.نشان معروفش هم همين مجسمه كوهنورد است كه در ميدان دربند نصب شده. گرچه اينجا قرار نيست كسى كوهنوردى كند و براى اين كار بايد به ارتفاعات اين منطقه رفت.

زيارت

گنبدهاي آرامـــش

منطقه يك تهران، آرامگاه و زيارتگاه فراوان دارد، اما در ميان آنها 3 امامزاده از بقيه معروف‌ترند.

بارگاه امامزاده صالح(ع)

امامزاده صالح (ع):

امامزاده صالح (ع) از فرزندان امام موسى کاظم (ع) از محبوب ترين امامزاده هاى تهران از سال ها قبل تا امروز اســت. اين امامزاده مكاني زيبا و تاريخي در كنار بازار تجريش واقع در ميدان تجريش است و روزهاى چهار شنبه و در مراسم هاى مذهبى بسيار شلوغ است.

امامزاده قاسم (ع):

تاريخ ســاخت بقعه امامزاده قاسم (ع) به دوره ديلميان برمى گردد؛ امامــزاده اى كه او را از نوادگان امام حســين (ع) مى دانند. مى توانيد ر وانه خيابان دربند و بعد خيابان گلابدره شويد و تا خيابان امامزاده قاسم (ع) پيش برويد و در بارگاهى دنج و آرام اين امامزاده را زيارت كنيد.

امامزاده علي اكبر(ع):

بقعه امامزاده على اكبر (ع) درمنطقه و ميداني به نام چيذر قرار گرفته. مى توانيد از خيابان كامرانيه يا شهيد بهمن‌پور به زيارتش برويد.در اين امامزاده مى‌توانيد گلزار شهداى منطقه چيذر را هم زيارت كنيد.

 

 

موزه گردى در شميران

منطقه يك تهران، بخشى از مهم‌ ترين و زيباترين موزه‌هاى پايتخت را در خود جا داده است.

ديدنی‌ها و گشتنى‌هاى منطقه 1

کاخ موزه نیاوران:

کاخ نیاوران با معماری زیبا و متنوعش، قدمتی از دوره قاجار تا پهلوی دارد. دراین منطقه از نیاوران علاوه بر تاریخ‌ گردی می‌توانید در باغى بســيار زيبا هم گردش كنيد. كاخ های صاحبقرانيه، نياوران، جهان نما و كوشــك احمد شــاهی از معروف‌ ترين ديدنى‌هاى اين مجموعه‌ اند. نشانى niavaranmu.com و شماره تلفن 22282012 در گرفتن اطلاعات بيشتر به شما كمك مى كنند.

کاخ موزه سعدآباد:

يكي از زيبا ترين باغ هاى شمال پايتخت، كاخ موزه سعدآباد است كه در پهنه كوهپايه اى آن، 18 كاخ كوچك و بزرگ از كاخ موزه‌هاى ملت و سبز گرفته تا موزه نظامی و فرشچيان قرار دارد. براى تماشاى اين موزه بايد تا خيابان زعفرانيه برويد. اگر مى خواهيد با اين مجموعه و موزه هايش آشنا شويد و از برنامه نگارخانه‌هایش خبر بگیرید با شماره 22285017 تماس بگیرید.

تماشاگه زمان:

كمی پايين‌تر از موزه سعدآباد، موزه تماشاگه زمان قرار دارد كه در يك ساختمان سفيد و باشكوه جا گرفته. در اينجا مجموعه اى از ابزارهاى زمان سنجى و گاه شمارى مثل ساعت آفتابى، ساعت شنى، ساعت آبى، ساعت سوختى و انواع ساعت‌هاى قديمى را مى توانيد تماشا كنيد. در خيابان سرلشگر فلاحى (زعفرانيه)، نبش چهارراه پروين بغدادى مى توانيد به تماشاى موزه برويد.

موزه سینما:

اگر از سينما دوستان هستيد، حتما اسم باغ فردوس و موزه سينما را شنيده ايد. اين موزه ديدنى خاطرات بيش از صدسال سينمای ايران را در دلش جا داده است. از عكس ، اسناد و تجهيزات قديمى گرفته تا مهم ترين جوايز سينماگران ايرانى. اگر به نشانى cinemamuseum.ir سرى بزنيد، اطلاعات خوبى مى‌ توانيد از اين موزه بگيريد.

موزه دارآباد:

موزه طبيعت و حيات وحش ايران كه به موزه دارآباد هم مشهور است در مساحت 12 كيلومترمربعی در بخش هاى مختلف علاوه بر تاكسدرمى حيوانات ايرانى و گونه هاى نادر، انواع مجسمه و فسيل هاى مختلف را دارد. براى گرفتن اطلاعات بيشتر به نشانى  darabadmuseum.ir مراجعه كنيد يا با شماره 22290002 تماس بگيريد سر بزنید، اطلاعات خوبی می توانید از این موزه بگیرید.

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران:

از سال 1379 تهران صاحب يك مركز ستاره شناسى مناسب شد. اين مركز كه با هدف آشنايى عمومى با علوم پايه كارش را شروع كرده، بخش هاى مختلفى مثل تالار كهكشان، رصدخانه، سالن ترازو، سالن فيزيك، تالار تفكر و ساعت آفتابي دارد. اين مركز يك سايت كامل دارد كه با گشت و گذار در آن مى توانيد اطلاعات تان را درباره آسمان و ستاره ها بالا ببريد و درباره برنامه هاى تابستانى اين مركز اطلاعات بگيريد:sactehran.com

ديدنی‌ها و گشتنى‌هاى منطقه 1 

گورستان ظهیرالدوله:

گورستان ظهيرالدوله هم موزه اى است براى خودش؛ آن هم به خاطر بزرگانى كه در آن آرام گرفته اند؛ بزرگانى همچون رهي معيری، ملك الشعرای بهار، عارف قزوينی. اين مجموعه در خيابان دربند، انتهای خيابان ظهيرالدوله قرار دارد و درهايش فقط براى چند ساعت در بعداز ظهرهاى روزهاى پنج شنبه و جمعه باز مى شود. 

موزه‌های الهیه:

در بخش كوچكى از منطقه الهيه ، 3 موزه مهم تهران جاى گرفته اند؛ بنابراين مى توانيد با يك تير چند نشان بزنيد. اگر از سمت ميدان تجريش، دارد. اينجا يكى از موزه هاى تماشايى تهران خيابان شهيد دربندى (مقصودبيگ) بيايد اول از همه به موزه موسيقى مى رسيد كه در اول كوچه اى به اسم موزه قرار است كه در سال 88 افتتاح شد. اين موزه علاوه بر همه امكانات موزه اى، يك آرشيو غنى از موســيقى و عكس هاى بزرگان تاريخ موسيقى دارد. براى گرفتن اطلاعات درباره اين موزه به نشانى onlinemusicmuseum.org مراجعه كنيد يا با شماره 22672787 تماس بگيريد. مقصودبيگ را كه به سمت پايين ادامه دهيد به باغ موزه هنرهای ايرانی مى رسید. باغى بسيار زيبا كه در آن آثار برجسته ايران در ابعاد كوچك به نمايش درآمده اند. دراين باغ و تمام ديدنى هايش از سال 85 به روى بازديدكنندگان باز شد. اگر اطلاعات بيشترى نياز داريد با شماره تلفن 22686065 تماس بگيريد. روبه روى باغ هنر هم مى توانيد خانه موزه دكتر حسابى را ببينيد، اما حواس تان باشد كه پيش از رفتن به آنجا با دفتر موزه 22686065 تماس بگيريد تا به در بسته نخوريد.

یيلاق آخرين خان

كوشك احمدشاهى يكى از زيباترين عمارت هاى مجموعه نياوران است كه اواخر دوره قاجار به عنوان عمارت ييلاقى احمدشاه، در گوشه اى از باغ نياوران ساخته شد. در پايان حكومت پهلوى اين مجموعه خوابگاه پسر بزرگ پهلوى دوم بود و امروز هم موزه‌اى كوچك و زيبا در مجموعه نياوران است.

ایران کوچک

در باغ موزه هنرهاى ايرانى، مى توانيد مهم ترين آثار معمارى و ميراث فرهنگى سراسر ايران را ببينيد، البته در اندازه هاى كوچك. هنرمندان معمار و مجسمه ساز برجسته اى دست به كار شدند و آثارى همچون برج آزادى، ميدان نقش جهان، قره كليسا و بقعه دانيال نبى (ع) را اينجا از نو ساختند.

خوب بگردید

تهران امروز با آنچه پدران ما مى شناختند و معتقد بودند كه آن را مثل كف دست بلدند، زمين تا آسمان فرق كرده است. بهتر است قبل از كفش و كلاه كردن، با جست وجوى چند دقيقه‌ اى بهترين راه را براى رسيدن به مقصد پيدا كنيد. پايگاه اينترنتى map.tehran.ir با امكاناتى مثل مكان ياب و محاسبه فاصله براى تهرانگردان كارساز است.

ديدنی‌ها و گشتنى‌هاى منطقه 1

چی بخوریم؟

ترشیهاى مشهور

آلوچه، لواشك، زالزالك، برگه ميوه جات، آلبالو خشكه، آب زرشك و يك عالمه خوردنى ترش ديگر كه بين خانم‌ها بسيار پرطرفدار است و معدنش همين جا در دربند است.

ديدنی‌ها و گشتنى‌هاى منطقه 1

خورد و خوراك تاريخی

هرچند كه منطقه يك فروشگاه و پاســاژ فراوان دارد، اما بهترين نقطه براى خريد بازار سنتى تجريش است كه با فروشــگاه هاى مدروز هم احاطه شــده. در اينجا غير از لباس، تنقلات و پارچه، مى توانيد تازه و نوبرانه ترين ميوه ها را هم بخريد. اين بازار از ضلع جنوبی پل تجريش شروع می شــود و تا نزديكى هاى ميدان قدس ادامه پيدا مى كند. در منطقه يك و مخصوصا ميدان تجريش انتخاب‌هاى زيادى داريد؛ اگر مى خواهيد سراغيك خوردنى سرپايى برويد، «شيرينى ســراى لادن» در ضلع غربى ميدان تجريش، ابتداى خيابان وليعصر پيراشــكى و ســاندويج هاى كوچك خوشــمزه اى دارد. اما اگر دنبال يك غذاى خوشــمزه و به يادماندنى هستيد، توصيه ما آش و حليم «سيدمهدى» است. اين خوراك پزى معروف تجريش دو شعبه دارد، يكى در خيابان وليعصر و بالاتر از باغ فرودس اســت و شعبه ديگر داخل بازار تجريش و چند قدمى امامزاده است. اگر هم به دنبال كافه و غذاخورى هاى امروزى هستيد، اين فهرست مى‌ تواند كمك‌ تان كند:

باغ موزه هنر(كافه شمرون)

خيابان فرشته، خيابان بوسنى هرزگوين، چهارراه دكتر حسابى

22394001

انجمن خوش نويسان

شهيد باهنر (نياوران)، خيابان شهيد سليمى (دزاشيب)، باغ علاء

22210313

موزه موسيقى

خيابان دربندى (مقصود بيگ)، كوچه موزه، پلاك 9

22672784

موزه سينما

بالاتر از زعفرانيه، باغ فردوس

22746134

 

پیام در واتساپ
تماس با ما