تهرانشناسی راهنمای سفر به منطقه 7

محمد صادقی 16:55 - 1397/04/21

در راه قصـر

تماشاى تاريخ تهران با گشت و گذار در منطقه 7 پايتخت

خيابان دكتر شـريعتى كـه قديمى ترها آن را به جـاده قديم شـميران مى شناسـند، از خيابان هاى با صفاى تهـران بوده و هسـت؛ آن هم با آن درختان چنـار بلند و خانه هـاى آجرى قديمى كه حال و هواى تهران قديم را كـم و بيش حفظ كرده است. اين خيابان از ميانه منطقه 7 تهران مى گذرد كه روزگارى يكى از ييلاق نشـين هاى پايتخت بوده؛ باغسـتانى در مسير دهستان شميران كه كاخ هاى ييلاقى قاجار از آن سر برمى آورد و حالا «قصر» و «عشرت آباد» از آخرين بازمانده هايش هستند. از نشانه هاى باغ و بوستان هاى پيشين هم روى نقشه، مى توان از مصلى بزرگ تهران، پادگان هـاى نظامى و باغ موزه قصر نام برد؛ باغ موزه اى با تاريخ 200 سـاله پرفراز و نشيب كه يكى از جاذبه هاى تاريخى پايتخت به حساب مى آيد. از اين مجموعه تماشـايى كه بگذريم، از عكسخانه شـهر و موزه رضا عباسى گرفته تا كوچه پس كوچه هاى قديمى پيچ شـميران، گرگان و عشرت آباد و كليسـاهاى زيبا نبايد غافل شـد كه مى توانند برنامه يك روز گردش شما را در اين منطقه پر كنند.

چطور برسيم؟

در راه شميران

منطقه 7 يكى از مناطق مركزى تهران است كه از شمال به بزرگراه رسالت، از شرق به خيابان سبلان و قسمت جنوبى خيابان مجيديها (ستاد حسن بنا)، از جنوب به خيابان هاى انقلاب و دماوند و از غرب هم به بزرگراه مدرس و خيابان شهيد مفتح محدود مى‌شود. از خط يك متروى تهران ايستگاه‌هاى دروازه دولت تا مصلى و از خط 2 هم ايستگاه‌هاى امام حسين (ع) تا سبلان در اين منطقه قرار گرفته‌اند.

موزه اى در باغ

مكانى كه زمانى خارج از تهران وكاخ شاه قجر بود و بعدها به زندان تبديل شد و حالا چند سالى است كه موزه‌اى بسيار ديدنى شده. در اين باغ موزه، علاوه بر تماشاى بناهاى تاريخى، يادگار ها و اشياى داخل آن، مى توان در بوستان زيبايش هم به استراحت پرداخت.

كجا بگرديم؟

بـاغ تـمـاشـا

موزه گردى يكى از بخش هاى مهم گردشگرى در منطقه 7 است از باغ موزه قصر بگيريد كه تاريخى طولانى پشت سر دارد تا موزه رضا عباسى

باغ موزه قصر:

احتمالا هيچ عمارتى در پايتخت به اندازه زندان قصر اين همه فراز و نشيب پشت سر نگذاشته است. در زمان فتحعليشاه قاجار قصر ييلاقى شد، ناصرالدين شاه قزاقخانه اش كرد، در دوره پهلوى به مهترين زندان پايتخت تبديل شد و 30 سال پس از انقلاب، تبديل به باغ موزه شد. حالا بگذريم كه اولين مركز فرستنده راديويى و دومين فرودگاه پايتخت در همين محوطه راه افتادند. حالا قصر، مجموعه‌اى 200 ساله است كه از دوره‌هاى مختلف اين مجموعه، مخصوصا دوره‌اى كه به عنوان زندان پهلوى مورد استفاده بود، در 7 بخش، نشانه‌هايى براى بازديدكنندگان به تماشا گذاشته است. براى تماشاى اين ديدنى ها يا پياده روى در محوطه سرسبزش بايد تا خيابان شريعتى، خيابان پليس برويد. براى گرفتن اطلاعات بيشتر هم با شماره تلفن‌هاى 88423000 و 88435330 تماس بگيريد.

موزه رضاعباسى:

تهران موزه زياد دارد، اما اگر مى خواهيد به تماشاى موزه ای برويد كه نفيس‌ ترين آثار خوشنويسی و نگارگری پايتخت را در خود جای داده، بايد راهى موزه رضا عباسی شويد. غير از تابلوهای نگارگری و خوشنويسی، اشياى تاريخی بسياری، از دوره هخامنشی گرفته تا دوره قاجار در اين موزه جای گرفته تا دوره قاجار دراین موزه جای گرفته‌اند. براى رفتن به اين موزه بايد تا پل سيدخندان، شماره 972 برويد. اگر هم اطلاعات بيشترى مى خواهيد با شماره تلفن 88463001 تماس بگيريد.

كليساها:

اگر به ديدن بناهاى تاريخى و زيبا علاقه مند هستيد، از ميان كليساهاى اين منطقه، 2 كليساى ديدنى براى تماشا پيشنهاد مى‌كنيم. كليساى ارتودكس روس يا كليساى نيكلاى مقدس در خيابان مفتح، نرسيده به خيابان طالقانى در كوچه عطارد قرار دارد و كليساى حضرت مريم يا كليساى يونانى را هم در چهارراه طالقانى نبش خيابان مفتح جنوبى مى‌توانيد ببينيد.

خانههاى تاريخى:

اگر دوست داريد، به تماشاى خانه‌هاى تاريخى پايتخت برويد و تا خراب نشده‌اند از آنها عكاسى كنيد، جاى خوبى را انتخاب كرده ايد. بايد در كوچه پس كوچه‌هاى محله‌هاى پيچ شميران و گرگان و حاشيه خيابان شريعتى بگرديد. اگر از خيابان شريعتى به سمت پايين برويد، يكى از همين خانه‌هاى زيبا را مى‌توانيد كمى پايين‌ تر از تقاطع خيابان طالقانى در سمت راست ببينيد.

از دست ندهيد

عكسخانه و شهر

2 بوستان مهم در اين منطقه قرار دارد كه يكى در خيابان بهار شيراز و ديگرى در حوالى سيدخندان است. اماكن فرهنگى مهمى مثل شهر كتاب، عكاسخانه و فرهنگسراى انديشه هم در همين منطقه 7 قرار دارند

بوستان هلال احمر:

اين بوستان را كه به نام انديشه هم مى شناسند، در خيابان شريعتى، جنوب ميدان شــهيد قندى قرار دارد.

فرهنگســراى انديشه، يكى از فرهنگسراهاى پركار تهران هم همين جاست كه برنامه هاى متنوعى دارد.

شهر كتاب:

فروشــگاه شــهركتاب مركــزى، بهتريــن انتخــاب كتاب خوان‌ها در اين منطقه است. اين كتابفروشى بزرگ در خيابان شريعتى، نرســيده به خيابان معلم قرار دارد در 3 بخش عمومى، خارجى و كودكان به مشــتريان خدمات مى دهد. اين فروشــگاه غير از كافى شــاپ، امكانات ديگرى هــم دارد؛ مثلا مى توانيد همانجا بنشــينيد و قبل از خريد كتاب آن را مطالعه كنيد.

بوستان بهارشيراز:

در خيابان بهارشيراز يك بوستان باصفا قرار دارد كه امكانات مختلفى مثل لوازم ورزشــى، زمين بازى كــودكان و نمازخانــه دارد و بعدازظهرها پاتوق افراد مسن محله است. در اين بوســتان، موزه «عكسخانه شهر»، اولين موزه تخصصى ـ كاربردى عكاســى ايران هم قرار دارد. براى گرفتن اطلاعات به نشانى iranphotomuseum.com برويد يا با شماره 88848993 تماس بگيريد.

باشگاه اتومبيل رانى:

يكى از تفريحات پرهيجان، اتومبيل رانى با سرعت است. اگرعاشق رانندگى با اتومبيل هاى مختلف هستيد و مى خواهيد هيجان سرعت را در جايى بدون خطر تجربه كنيد، حتما سرى به باشگاه اتومبيل رانى منطقه 7 بزنيد. اين باشگاه در خيابان شهيد مفتح پلاك 15717 قرار دارد. براى كسب اطلاعات مى‌توانيد با تلفن 88822111 تماس بگيريد.

پیام در واتساپ
تماس با ما