اصول پیشرفت در کسب و کارهای نوین؛ آبی یا قرمز؟

سهیلی 13:36 - 1397/09/19

آرامش و موفقیت VS تنش و ناکامی

رقابت سالم واژه مقدسی است که سالیان سال در فضای کسب و کار، بر تفکر اغلب مدیران موفق جهان حکمرانی کرده. بسیاری از مدیران کنونی هم راه اصلی برای رسیدن به پیروزی در کسب و کار یا موفقیت بیشتر در سازمان خود را پیشی گرفتن از رقبای خود و تصاحب سهم بیشتری از بازار موجود از این طریق می دانند. در حالیکه با توجه به شتاب ذاتی در بازار امروز و تغییر مرتب و مدام متغیرهای محیطی، بسیاری از تحلیل ها را نمی‌ توان دیگر منجمد کرده و بر اساس آن اقدام به برنامه ریزی بلند مدت برای آینده کرد. به همین دلیل طی چند سال اخیر جنبشی در حوزه ی نوآوری و خلاقیت در استراتژی به راه افتاده که یکی از مهمترین نتایج آن را می توان «استراتژی اقیانوس آبی» دانست. نامگذاری استراتژی اقیانوس آبی بر اساس تشبیهی دو وجهی صورت گرفته که فضای کسب و کار را به دو اقیانوس آبی و قرمز تقسیم می کند.

شناخت این دو فضای کاری و تفکرهای مسلط بر هر کدام از آنها، به مدیران و گردانندگان کسب و کارها، کمک می کند تا خود را محصور در رقابت های سخت و غالبا مرگباری که در بازار رقابت پدید می آید نبینند. با رهایی از تفکرات کلیشه ای و دوری از فضای احتناق آمیز یاد شده در اقیانوس قرمز، کسب و کار شما لزوما محکوم به دوراهی «رقابت یا فنا» نیست. با بهره گیری از تفکرات ناشی از استراتژی اقیانوس آبی، خلق بازاری تازه، بهره گیری از نوآوری، رسیدن به آرامش فکری و دوری از تنش های بازار قدیمی در کسب و کار شما مشهود خواهد بود. همچنین باعث می شود تا رشد مطمئنی نصیب شما شود که ناشی از غیبت رقبای موجود در اقیانوس قرمز می باشد.

در گروه جامونه می­کوشیم تا نیازهای مربوط به اسکان شما را برطرف ساخته و با راهنمایی های کامل در زمینه اجاره آپارتمان مبله در تهران، به صورت کوتاه و بلندمدت خدمتگذار شما عزیزان باشیم.

اقیانوس آبی یا اقیانوس قرمز

اگر تمامی حوزه های کاری و خدماتی را به دو نوع اقیانوس تشبیه کنید یکی اقیانوس قرمز، و دیگری اقیانوس آبی رنگ خواهد بود. اقیانوس های قرمز در واقع همه صنایع و بازار های شناخته شده در حوزه های کاری و خدماتی هستند. در این نوع اقیانوس، محدودیت‌ ها و حد و مرزهای کاری کاملا تعریف شده و مورد پذیرش هم قرار گرفته اند، قوانین بازی رقابت در آنها مشخص بوده و تمامی افراد یا سازمان ها تلاش می‌ کنند نسبت به رقبایشان عملکرد بهتری داشته باشند تا سهم بیشتری از بازار موجود را تصاحب کنند. در اقیانوس‌ های قرمز رقابت های شدید و محلکی حاکم بوده و احتمال سودآوری و رشد کمی وجود دارد. این نام گذاری به واسطه رقابت سخت و کشنده میان سازمان ها و محیط خون آلود ناشی از این رقابت سرسختانه انتخاب شده.

طرف مقابل این فضای خفقان در بازاری پر از اضطراب و تا حد زیادی خطرناک اقیانوس‌های آبی قرار گرفته اند. این اقیانوس ها در واقع کلیه ی صنایع و بازارهایی را در بر می گیرند که یا وجود ندارند یا به حدی اشباع نشدند که نشود در آن کار کرد. از این اقیانوس های خوش رنگ و پر آرامش تا کنون بهره‌ برداری وحشتناکی صورت نگرفته و رقبای کمی در آن یافت می شود، بنابراین پتانسیل بالایی هم برای رشد و سودآوری در آنها نهفته است. خالق این نوع اقیانوس، می‌ تواند تا حد زیادی قوانین بازی و حد و مرز های کاری را شخصا مشخص کرده و در صورت هوشمندی و استفاده از خلاقیت در زمان مناسب، به صیادی بی خطر و پر از سودش بپردازد.

در تمام ساعات شبانه روز می توانید از راه تماس با شماره تلفن 8 30 50 70 0912 اجاره سوئیت مبله در تهران را انجام دهید.

اگر چه عبارت «اقیانوس آبی» اصطلاح جدیدی محسوب می شود، موجودیت آن به قدمت عمر تمامی کسب و کارهایی است که تا کنون به وجود آمده اند. به عنوان نمونه اگر به صد سال قبل بازگردیم خواهیم دید بسیاری از صنایع پایه همانند صنعت اتومبیل و پتروشیمی در آن زمان یا کاملاً ناشناخته و یا تازه در حال پیدایش بوده اند. به عنوان مثالی ملموس تر نیز اگر به ۳۰ سال قبل برگردیم مجدداً مشاهده خواهیم کرد که بسیاری از صنایع چند میلیارد دلاری امروز همین ۳۰ سال قبل اساساً وجود نداشته‌اند و جزو اقیانوس های آبی محسوب می شدند؛ صنایعی مانند صنعت تلفن‌ های همراه، بیوفناوری، استریم های اینترنتی و الی آخر...

استراتژی اقیانوس آبی یک استراتژی رشد است که روی «خلق بازاری بکر» تمرکز دارد و هدف از آن، ایجاد کسب‌ و کار در عرصه‌ ای است که قبلاً وجود خارجی نداشته تا از این طریق پهنه‌ ای آرام و بی‌ تلاطم برای رشد و فعالیت کسب و کار فراهم شود. اقیانوس آبی چارچوبی بسیار نوآورانه است که اصول آن قواعد متعارف استراتژی کسب و کار سنتی یعنی مبارزه رو در رو یا رقابت سرسختانه و مرگبار با رقبا را به چالش می کشد. چارچوب استراتژی اقیانوس آبی از دل چارچوبی به نام «نوآوری ارزش آفرین» به وجود آمده است.

گروه جامونه با بکارگیری افراد متخصص شما را در رساندن به بهترین آپارتمان های مبله یاری کرده و در تمام ایام هفته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

 

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما