واژه شناسی توریسم ‌‌‌ـ قسمت اول

سهیلی 02:06 - 1397/09/22

واژه شناسی توریسم

واژه «توریسم» از کلمه فرانسوی tour به مفهوم سیر کردن، طی طریق و چرخش برگرفته شده است و گردشگری، جهانگردی، سیاحت و تفریح از دیگر واژه های معادل توریسم هستند. توریسم در عمل، علمی است میان رشته ای که با جغرافیا، محیط زیست، معماری، کشاورزی، فضای سبز، بازاریابی، تاریخ، حقوق، تربیت بدنی، تجارت، بازرگانی، حمل و نقل، هتلداری، میهمان پذیری و مدیریت رستوران، جامعه شناسی، اقتصاد، روانشناسی و علوم سیاسی در ارتباط است.

سامانه جامونه سایتی برای رزرو و اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران

 
برخی تعاریف مرتبط دیگر عبارتند از:

1- مسافر: کسی است که بین چند محل سفر می کند.
2- گردشگر: شخصی است که حداقل یک شب را در خارج از محل اقامت خود بیتوته می کند.
3- گردشگری: به کلیه اقدامات گردشگر از آغاز تا خاتمه سفر اطلاق می شود.
4- دیدار کننده: کسی است که به دلایل غیر شغلی به اقامت در محلی غیر از محل اقامت دائم خود مبادرت می ورزد که این اقامت باید کمتر از یکسال باشد.
5- گردشگر میان روزی: شخصی است که حداقل یک شب را در هتل، قطار، کشتی یا اقامتگاه های خصوصی یا عمومی کشور میزبان، اقامت کند.

سامانه جامونه استارت آپ رزرو و اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران آماده ارائه اقامتی به گردشگران و مسافران است


6- محیط شخص: محلی غیر از منزل و محل کار دائم است.
7- محل اقامت: در اینجا کشور متبوعه گردشگر یا کشور خارجی ملاک تشخیص محل اقامت است. اما به طور رسمی محل اقامت یا اقامتگاه، به محلی اطلاق می شود که محل انجام امور مهم شخص باشد که بیش از یک مورد نخواهد بود.
8- سکونت در یک کشور: سکونت کمتر از ۱۲ ماه ملاک تشخیص این مفهوم است.
9- سکونت در یک مکان: به سکونت ثابت در یک محل اطلاق میشود.
10- ملیت یا تابعیت: ملاک تشخیص ملیت و تابعیت، گذرنامه شخص است که او را به دولتی مربوط می کند و هر دولتی مطابق منافع خود اعطای تابعیت می کند.
11- اهداف توریسم: دلایل آغاز سفر می تواند سیاحت، زیارت، تحصیل، شرکت در کنفرانس های علمی، دیدار خویشاوندان، اهداف بهداشتی، بازرگانی و تجاری باشد.
12- تنوع سفرهای توریستی: انواع سفرهای توریستی عبارتند از: توریسم بومی؛ مسافرت ساکنان یک کشور از محلی به محل دیگر است، توریسم درون مرزی مسافرت اتباع خارجی در داخل یک کشور است، توریسم داخلی؛ شامل توریسم بومی و گردشگر ورودی است، توریسم ملی؛ به توریسم بومی و گردشگر خروجی اطلاق می شود، توریسم بین المللی؛ شامل سفر توریست های خروجی و ورودی می شود و گردشگران بین المللی به کسانی که یک شب یا روز را خارج از مرز در یک کشور اقامت دارند، اطلاق می شود.

             ادامه دارد...


منبع مطلب برگرفته از کتاب: جایگاه توریسم در همبستگی بین المللی 
به قلم دکتر حسن موثقی | استاد یار حقوق بین المللی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز


جامونه مجری سامانه رزرو و اجاره آپارتمان مبله در تهران به صورت کوتاه مدت می باشد

با ما در تماس باشید  8 30 50 70 0912

 

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما