فرهنگ در معماری مسکن های امروزی؛ عرصه زندگی خانوادگی

سهیلی 23:09 - 1397/09/26

فرهنگ در معماری مسکن های امروزی؛ عرصه زندگی خانوادگی

شما می توانید با ارائه نظرات خود ما را یاری کنید تا بهترین خدمات را در زمینه اجاره آپارتمان مبله در تهران ارائه دهیم.

فرهنگ در معماری مسکن های امروزی؛ عرصه زندگی خانوادگی

برای کارا بودن فعالیت های یک بنا، لازم است تمامی فضاهای آن شناسایی و  دسته بندی شده و سپس با پیش بینی ارتباط مناسب بین آنها، بتوانیم طوری بنای خانه را بسازیم که اجزای آن به صورت مجموعه ای واحد عمل کنند. قبل از مبادرت به کار طراحی لازم است دسته بندی فضاها مشخص شود.

به تعدادی از فضاها و عملکردهای سازگار که با هم وابستگی دارند و در بخش مشخصی از نقشه، طرح و مکان یابی می شوند، عرصه میگویند. قبل از انجام کار دسته بندی باید معیارهای صحیحی برای این کار مشخص شود تا قرارگیری فضاهای هماهنگ و سازگار در یک دسته به درستی انجام گیرد تا عرصه های ناسازگار از هم دور شوند.

به طور معمول این شاخصها از بررسی و توجه به الگوهای فرهنگی، اقلیمی و اعتقادی به دست می آیند. در هر نقطه از کشـور عزیزمان مردمانی با قومیت های مختلف و آداب گوناگون زندگی می کنند. و طبیعتاً هر کدام دارای شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی متفاوتی می باشند. البته دارای نقاط مشترکی چون مسائل اعتقادی و مذهبی نیز هستند اما با این حال فضاهای خانه های آنها غالبا مشابه یکدیگر نیست و برای طراحی خانه هر خانواده باید به الگوی زیستی آنها توجه شود.

چه بسا نزدیکی و ارتباط فضاهای نامأنوس باعث اختلال در عملکرد آنها شده و موجبات نارضایتی استفاده کنندگان را فراهم می آورد. مهم ترین معیار دسته بندی فضاها، میزان عمومی  یا خصوصی بودن آنهاست، که در فرهنگ های مختلف دسته بندی های مختلفی صورت می پذیرد. مانند تقسیم فضاهای مورد استفاده در شب و روز.

به عنوان مثال بخش روز دارای: فضای پذیرایی، غذاخوری، عبور و مرور، هال، پله ها و درب ورودی و بخش شب دارای: اتاق سرویس و اتاق های خواب می باشد.

اما با توجه به اهمیت محرمیت ها در بحث خانه های مسکونی در  ایران از قدیم تا کنون عرصه بندی با توجه به میزان عمومی و  خصوصی بودن فضاها در ترکیب با عملکردشان مقبولیت بیشتری  در میان طراحان داشته است. در این عرصه بندی برای خانه مسکونی 

5 عرصه در نظر گرفته می شود که پیرامون هر یک از آنها توضیحاتی تقدیم می‌گردد.

جامونه افتخار دارد تا بهترین ها و ارزان ترین های آپارتمان مبله تهران را به شما پیشنهاد دهد.

 

۱- عرصه زندگی خانوادگی

۲- عرصه زندگی خصوصی

۳- عرصه پذیرایی و مراسم

۴- عرصه خدمات و پشتیبانی

۵- عرصه فضاهای باز و نیمه باز

 

لازم به ذکر است در این جا عرصه بندی ها و فضاهای موجود در خانه بر اساس فضاهای موجود در یک خانواده معمول شهری انجام می شود.

عرصه زندگی خانوادگی

فضای نشیمن خانوادگی (خصوصی)، آشپزخانه و غذاخوری خانوادگی در این عرصه قرار دارد.

این عرصه مهمترین بخش خانه بوده که بسیاری از فعالیت های جمعی اعضای خانواده در آن رخ می دهد. در این عرصه افراد اصطلاحا راحت و خودمانی هستند.

تشخیص مناسب فضاهایی که در این عرصه قرار می گیرند و سعی در سامان دهی آنها، شرایط خوبی را برای دور همی های روح بخش خانوادگی فراهم می کند. فعالیت هایی نظیر گفتوگو، تماشای تلویزیون، مطالعه، بازی و این دست موضوعات. بهتر است مناسب ترین موقعیت به آن اختصاص یابد و از مناظر مناسب و شرایط خوب جوی و نور آفتاب کافی بهره برد و تا جایی که امکان دارد به فضای باز یا بالکن و فضای ورودی دسترسی داشته باشد.

در فضای نشیمن علاوه بر دور هم جمع شدن اعضای خانواده، ممکن است پذیرایی از خویشاوندان و دوستان نیز اتفاق بیفتد.

با توجه به فعالیت های ذکر شده در می یابیم خواسته اصلی ما از فضای نشیمن در واقع آماده کردن شرایط لازم برای دور هم جمع شدن یک خانواده با بهترین کیفیت می باشد. بنابراین توضیحات برای طرح کلی آن از فرم هایی مانند دایره، مربع، چندضلعی یا مستطیل با طول و عرض نزدیک به هم استفاده می شود. ابعاد و اندازه این فضا با توجه به تعداد افراد خانواده و مبلمان مورد استفاده آنها تعیین می گردد.

شما در تمام ساعات شبانه روز می توانید با ما در زمینه مشاوره و اجاره آپارتمان مبله تهران ارتباط داشته باشید.

به طور معمول امروزه نشیمن ها دارای مبل راحتی، میز، لوازم صوتی تصویری، قفسه های نگهداری اشیاء، قفسه کتابخانه، میز یا قفسه ای برای نمایش عکس های یادگاری می باشند.

نحوه قرار دادن مبلمان نیز بایستی طوری باشد که تأکید زیادی بر گِرد هم بودن اعضای خانواده داشته باشد و محل نشیمن افراد یا مکان مبل ها به سوی تلویزیون یا منظره ای جالب پیشبینی شود. از این رو  طراحی نشیمن به دلیل اهمیت این فضا بسیار مهم است.

سنتی پسندان نیز از قالی و پشتی برای یک زندگی سنتی و آرام بخش، به جای مبلمان استفاده می کنند که اندازه فضا بر این اساس تعیین خواهد شد.

اگر افراد خانواده از کف اتاق برای نشستن استفاده می کنند پیشنهاد می شود کفپوش نرم به کار برده شود. این شرایط بیشتر در الگوهای معماری سنتی کاربرد دارد که لازم است برای تکیه دادن افراد، محل دیوارها و اندازه آنها با تعداد افراد استفاده کننده از فضا تناسب داشته باشد. در این الگو با تعبیه تاقچه می توان مکان هایی برای اشیاء تزیینی یا مورد استفاده فراهم کرد. ارتفاع پنجره ها نیز متناســب با ارتفاع نشستن افراد تنظیم می شود.

در فضاهای نشیمن خانه های سنتی ایرانی برای بهره گیری از چشم انداز زیبای فضای باز میانی، پنجره ها را تا کف ادامه میدادند.

از ویژگی های یک نشیمن خوب مبلمان متناسب با فرهنگ، مساحت کافی برای تعداد افراد خانواده، نور و دید و منظره خوب، ارتباط مناسب با سایر فضاها از جمله ورودی، آشپزخانه و  فضای باز خانه یا حیاط است. این فضا بسته به الگوی زندگی ساکنین می تواند از سایر فضاها  تفکیک شود و یا با رعایت درجات مختلفی از محرمیت، با سایر فضاها چون پذیرایی، غذاخوری و یا آشپزخانه ادغام گردد.

آشپزخانه از جمله فضاهایی است که مشخصات آن در زمان های گوناگون با پیشرفت تأسیسات و وسایل داخل آن بسیار تغییر کرده است. امروزه ما دارای فضایی کلیدی و مهم هستیم که کدبانوی خانه مدت زیادی را برای آماده کردن بخشی از احتیاجات خانواده در آن سپری می کند.

این فضا به دلیل کاربرد آن باید طوری طراحی شود که به نشیمن، پذیرایی، غذاخوری و ورودی دسترسی راحتی داشته باشد.

آپارتمان مبله تهران را از جامونه بخواهید.

ویژگی کاربردی آشــپزخانه باعث شــده که طراحان آن، از گذشته که تحت عنوان مطبخ در خانه ها جای داشته تاکنون، به تهویه طبیعی و نور آن توجه خاصی کنند. آشپزخانه برای نگهداری، آماده سازی و پخت مواد غذایی و شستوشوی ظروف کاربرد دارد. پیش بینی یک فضای نیمه باز مانند بالکن به  کارایی آشپزخانه می افزاید. یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز سه عنصر اصلی در آشپزخانه هستند که مهمترین فعالیت ها حول آنها انجام می گیرد. سینک برای آماده سازی و شست وشوی مواد غذایی و ظروف، یخچال برای نگهداری مواد غذایی و اجاق گاز برای پخت و پز.

البته علاوه بر سه عنصر اصلی برای نگهداری ظروف، مواد غذایی و سایر لوازم، ضروری است تعدادی هم کابینت طراحی و تعبیه شود. در ضمن وسایلی چون فریزر، ماشین لباسشویی و ظرفشویی هم در آشپزخانه قرار می گیرد.

نکته قابل توجه در طراحی آشــپزخانه این اســت که حرکت های اصلی در آن پیرامون سه عنصر اصلی دور می زنند. از آنجایی که این سه وسیله در کنار هم نیستند، باید با فاصله ای  معقول و مناسب از یکدیگر قرار بگیرند تا ضمن نزدیکی به هم، هر یک محدوده مورد نیاز خود را داشته و خللی در کار یکدیگر وارد نکنند.

اگر محل استقرار این سه عنصر را به هم وصل کنیم مثلثی شکل می گیرد که به آن مثلث 

کار آشپزخانه می گویند.

پذیرایی و غذاخوری مهمان نیز از فضاهایی هستند که برای خدمات رسانی راحت تر به آنها لازم است با آشپزخانه ارتباط، مناسبی داشته باشند.

در صورت تمایل اســتفاده کننده از فضای آشپزخانه، این فضا می تواند ارتباط نزدیکی با نشیمن داشته باشد. زیرا تعدادی از افراد علاقه دارند موقع آشپزی یا انجام امور آشپزخانه برای  کنترل فعالیت فرزندان یا صحبت کردن با اعضای خانواده به نشیمن دید داشته باشند. این مورد الزامی نبوده و این ارتباط با توجه به علاقه استفاده کنندگان تعیین می شود.

در آشپزخانه هایی که ماشین لباسشویی در آن قرار دارد برای خشک شدن لباس ها در زیر آفتاب رابطه با بالکن یا  فضای باز حائز اهمیت است. وجود بالکن و فضای باز مجاور آشپزخانه امکان صرف غذا را در برخی از روزهای ســال در فضای باز فراهم می کند.

در تعدادی از آشپزخانه ها فضای انباری مجاور آشپزخانه برای نگهداری مواد غذایی خشک و یا لوازم مورد نیاز طراحی می شود. در طراحی آشــپزخانه ممکن است آشپزخانه کاملاً مســتقل یا با تلفیق در فضاهای دیگر طراحی شود. در هر مورد باید به نیازهای استفاده کنندگان توجه دقیقی داشت.

برخی برای صرف غذا سفره پهن می کنند و دور آن می نشینند. بایستی با توجه به فرهنگ وآداب غذاخوردن در هر خانواده فضایی مجزا یا در تلفیق با دیگر فضاها برای صرف غذا طراحی شود. ابعاد ناهارخوری نیز تابع آداب غذاخوری در هر منطقه و مبلمان مورد استفاده آن ها می باشد.

جامونه بهترین در زمینه آپارتمان مبله تهران

در کنار آشپزخانه می توان فضایی را بــرای غذاخوری خانواده  بــه مساحت حدودی 3×3 متر  مربع تحت عنوان صبحانه خوری طراحی کنیم تا در سایر وعده های غذایی نیز مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که مساحت خانه امکان بدهد غذاخوری جداگانه ای را می توان برای مهمانان در عرصه پذیرایی پیشبینی نمود.

در خانه های کوچک معمولا برای غذاخوری مهمان و اعضای خانواده  از یک فضا استفاده می شود. این فضــا که به منظور صرف صبحانه یا شام (رسمی و غیررسمی) برای افراد خانواده لحاظ می شود، بهتر است مجاور آشپزخانه بوده و  به دلیل ورود افراد خانه از طریق نشیمن به این فضا با نشیمن هم ارتباط مناسبی داشته باشد.

بهترین محل قرارگیری این نوع غذاخوری، پیش بینی آن بین نشیمن و آشپزخانه است. نورپردازی مناسب موقع صرف غذا، فضای ما را جذاب خواهد کرد مخصوصا برای وعده شام.

ادامه دارد...

جامونه با هدف ارائه خدمات آپارتمان مبله تهران راه اندازی شده است. از طریق تما با شماره 8 30 50 70 0912 می توانید هر درخواستی را در زمینه اجاره آپارتمان مبله در تهران مطرح نمایید.

 

پیام در واتساپ
تماس با ما