زیبایی های فرعی جاده هراز

سهیلی 18:21 - 1397/10/03

زیبایی های فرعی جاده هراز

جامونه علاوه بر خدمات اجاره آپارتمان مبله در تهران با بهترین مطالب در مجله سایت، سعی بر ارتقای دانش ما در زمینه گردشگری و مطالب مرتبط دارد.

 

 تقریبا هر فرعی جاده هراز را که وارد شوید به یک یا چند جاذبه طبیعی از آبشار و چشمه گرفته تا جنگل و زيباييهاي فرعي ییلاق می رسید

 طبيعت زيباي جاده فيروزكوه را با خود فيروزكوه آغاز مي‌كنيم كه تاريخ و طبيعت را در خود جاي داده است.

فیروزکوه: فیروزكوه در میان سه گردنه معروف و برفگیر كشور قرار دارد؛ گردنه امین آباد از طرف تهران، گردنه «بشم» از طرف ســمنان و گردنه «گدوك» كه به استان مازندران می رسد. در محدوده گدوک، تغییرات آب و هوایی منحصر به فردی که با کمی توقف و خوردن آشِدوغ محلی مخصوص گدوک بیشــتر آن را احساس می کنید. گردشگران، به بهانه بازدید از روستای ساواشی، تنگه واشی و حجاری های دوره قاجار به فیروزکوه ســفر می کنند، اما به جز این ها، فیروزکوه دیدنی های زیادی دارد؛ از جمله امامزاده اسماعیل(ع)، کاروانسرای شاه عباسی، آبشار شورآب، آب معدنی خمده، قلعه فیروزکوه، قلعه باباریش روستای «مزداران»، حمام روستای درده و پل سنگی روستای لزور.

آبشار و پل ورسک: حدود 10 کیلومتر بعد از گدوک به روستای ورسک می رسید. پل شاه عباسی از آثار تاريخی روستای ورسک است و قدمت آن به قرن دهم هجری می رسد. پل ورسک در دره ورسک، واقع شده و از شاهکارهای مهندسی زمان خود به حساب می آید. این پل ۸۶ متری دو کوه عظیم و سخت را به یکدیگر وصل می کند. در زیر این پل رودخانه ای هست که به آبشار می رسد. مسیر رسیدن به آبشار ورسک دقیقا از زیر پل ورســک می گذرد و باید در امتداد رودخانه به مدت تقریبا نیم ساعت حرکت کنید تا به آبشار برسید.

آبشار سله بن: آبشــار ســله بن کمی بعد از ورســک، در ســمت چپ مسیر و در30كيلومتری جنوب شهر پل سفيد قرار دارد. دسترسی به این آبشار نیاز به همراهی افراد محلی و طی مسیری پاکوب در دل جنگل و کوهستان دارد. برای رفت و برگشت باید حدود دو ســاعت زمان بگذارید. اگر راهی این آبشار شدید، کمی بالاتر از آبشار اصلی آبشار دیگری معروف به آبشار دو قلو را هم ببینید.

جنگل ارفع ده و چشمه پراو: تقریبــا دو کیلومتــر بعد از ورســک، روبه روی غذاخوری چاپارخانه ســوادکوه در ســمت چپ جاده؛ یعنی کنــار جایگاه امدادی هلال احمر، تابلوی کوچکی شــما را برای رسیدن به روســتای ارفع ده راهنمایی میکند. وارد این فرعی که شوید، بعد از حدود دو کیلومتر در مسیری که با بالا رفتن ارتفاع، جنگلی تر می شود، به ارفع ده می رسید. ارتفاع یک هزار و 500 متری روستا باعث شده که بعضی مواقع، پوششی از ابر منطقه را فرا بگیرد. مسیر ارفع ده را بیشتر کوهنوردان انتخاب می کنند، اما می توانید برای جنگل نوردی، پیاده روی، کمپینگ و عکاسی هم آنجا بروید. شروع پیاده روی از مسیر پاکوب در شمال غربی زمین فوتبال قبل از روستاست. حدود دو ساعت بعد از روستا به پناهگاه قله ارفع کوه می رسید، اما می توانید همین مسیر رفته را برگردید. اگر قصد رفتن به چشمه «پراو» را در همین منطقه دارید، حتما از راهنمایان محلی کمک بگیرید. مسیری که باید یک روز کامل برایش وقت بگذارید.

درياچه شورمست: در ســه کیلومتری پل سفید به تقاطعی می رسید که سمت راســتش به ســمت کیاســر و جاذبه های دیدنی آن از جمله دریاچه چورت، باداب سورت و سد ســلیمان تنگه و سمت چپش به دریاچه شورمســت خواهد رفت. این دریاچه با شهرک صنعتی شورمســت پل ســفید حدود پنج کیلومتر فاصله دارد و به دلیل همسایگی با جاده، مســیر مناسبی دارد. درختان کهنســال و بلند توسکا چشــم انداز زیبایی به دریاچه داده و اطراف دریاچه هم امکاناتــی مثل پارکینگ، ســرویس بهداشــتی و نمازخانه وجود دارد. اگر نیاز به اطلاعات بیشــتری دارید، می توانید با آقای خادمی یـــکی از مسئـولان بهـــره برداری دریـاچه به شمـاره 09113239638تـماس بگیـرید.

آلاشت: حدود شش کیلومتر بعد از پل سفید و در سمت چپ پلیس راه سوادکوه تابلوی آلاشت شما را به جاده ای پرپيچ و خم 35 کیلومتری هدایت میکند. جاده ای که يک طرفش پرتگاه است و پوشيده از بوته های سرسبز و سمت ديگرش کوهستان جنگلی. در ابتدای مسیر بعد از گذشتن از دانشگاه آزاد واحد سواد کوه و عبور از کنار  یک معدن بزرگ زغال سنگ به یک دوراهی در روستای «لله بند» می رسید که راه سمت چپ به روســتای زنگیان و روستای دراسله و راه ســمت راست به آلاشت و روستای چرات که آبشار معروف «نارم» را دارد، می رسد. غیر از طبیعت، آلاشت یک موزه مردم شناسی، رصد خانه و مهم تر از همه یک بافت مسکونی زیبا و تاریخی دارد.

نکته

حال و هوای جمعه بازار

اگر آخر هفته را برای سفر به آلاشت انتخاب کرده ايد حتما سری به جمعه بازار این شهر بزنيد که در محدوده موزه مردم شناسی برپا می شود. در آنجا، مردم محلی محصولاتی مثل انواع ترشی، سبزی های کوهی خشک، جوراب و پاپوش های بافتنی، جاجيم و گليم می فروشند.

مجله "همشهری سرزمین من"

در همه ساعات شبانه روز از طریق تماس با ما شماره 8 30 50 70 0912 می توانید برای اجاره سوئیت مبله در تهران اقدام کنید.

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما