رازهای هراز

سهیلی 16:05 - 1397/10/04

رازهای هراز

اجاره آپارتمان مبله در تهران از جامونه بخواهید. رزرو آپارتمان مبله در سریع ترین زمان.

رازهای جاده هراز

ديدني هاي طبيعي بين راه در جاده هراز، هوش از سرتان ميبرد.

دریاچه های تار و هویر:

یکی از نخســتین دیدنی های جاده هراز از ســمت تهران، دریاچه های «تار» و «هویر» هستند. دریاچه تار در پرآب ترین فصل، حــدود یک هزار و 200 در ۴۰۰ متــر و هویر حدود 900 متــر درازا و 150 متر پهنا دارد. بزرگی و پرآبــی دریاچه ها باعث شده تا در فصول مختلف سال مردم برای تفریحاتی مثل قایق سواری، ماهیگیری و شنا به اینجا سفر کنند. البته برای شنا باید مراقب باشید و برای ماهیگیری هم باید مجوز بگیرید.

برای رسیدن به دریاچه ها باید بعد از آبعلی، جاده «مُشا» را در سمت راست تان انتخاب کنید که به سمت دماوند می رود. در شهر دماوند هم از بلوار شهرداری وارد خیابان روح افزا و سپس خیابان نیل شوید و از طریق تابلوهای راهنما به مسیر دریاچه برسید. جاده خاکی دریاچه ها ۱۵ کیلومتر طول دارد و سواری ها هم قادر به پیمایش آن هستند.

جاده هراز

منطقه گل زرد:

در حاشیه جاده هراز، منطقه ای زیبا به نام «گلزرد» وجود دارد که به دلیل وجود فرشی از گل های زرد و سفید بهاری به این نام مشهور شده. البته این منطقه معمولا از اردیبهشت ماه پر از گل های زرد زیبایش می شــود. غار معروف گل زرد هم دیدنی و شــگفت انگیز است؛ حدود 3 ســاعت پیاده روی داخل اين غار داريد، البته نباید بدون تجهیزات و کسی که با غار آشنایی داشته باشد، داخل آن شوید.

دشت گل زرد در منطقه پلور و شمال روستای منظریه قرار دارد. 65کیلومتر بعد از تهران در سمت چپ جاده، نرسیده به پلور وارد جاده خاکی تقریبا چهار کیلومتری منتهی به منطقه گل زرد شــوید. برای اقامت در این منطقه چادر تنها گزینه شماست.

روستای نوا:

این روســتای ییلاقی و مرتفع دو هزار و 400 متری به خاطر داشــتن چشــمه های فراوان و پرآب به «چهارصد چشمه» هم معروف است. دیدن ســاختمان های قدیمی روســتا و ایوان ها و پنجره های زیبای شان که هنوز بعضی های شان پابرجا هستند هم خالی از لطف نیست. قله چهار هزار متری «پاشوره» هم از دیدنی های جنوب روستاست که احتمالا اسمش به خاطر نوع سنگ های خاص آن است که به سنگ پا معروف هستند. حالا که تا اینجا آمده اید آبشار «نوا» را هم از دست ندهید؛ آبشاری که در بیشتر مواقع سال یخ زده و به صورت قندیل های بزرگ روی هم قرار گرفته است.

در جاده هراز بعد از رودهن به «آباسک» می رسید. اگر راه را ادامه دهید بعد از و امامزاده هاشم(ع) آب اسک تابلوی «رینه» را در سمت چپ میبینید. 200 متر بعد از این خروجی وارد جاده فرعی سمت راست شوید. بعد از حدود 10کیلومتر به روستا خواهید رســید. برای اقامت، هم می توانید چادر بزنید و هم اتاق از اهالی کرایه کنید.

دشت و سد لار:

دشــت لار از معروف تریــن و البتــه زیباترین جاذبه های جاده هراز است. دشتی 20هزار هکتاری زیبا با چشم اندازی از قله دماوند. بخشی از منطقه لار حفاظت شــده است و تنها با مجوز سازمان محيط زيســت و تقریبا از اواســط خرداد ماه ورود به آن آزاد می شــود ســد لار که یکی از بزرگ ترین ســدهای خاکی تامین کننده آب آشامیدنی تهران و حوالی آن اســت در دشت لار قرار گرفته.

برای رسیدن به دشت باید به روســتای پلور برســید. در آنجا تابلویی شما را به سمت تاسیسات ســد لار در ســمت چپ جاده هدایت می کند. در خاطرتان بماند که این دشت اوایل خرداد با پوششی از گل های سرخ شقایق پر می شود.

جاده هراز

آبشار شاهاندشت و قلعه بهمن:

آبشــار «شاهاندشــت» حدود 50 متر ارتفاع دارد و ديدن آن از نزديك هوش از سرتان مي برد. آبشار در روستای شاهاندشت مازندران و در 65 کیلومتری آمل و 95 کیلومتری تهران قرار دارد. از داخل روستاي شاهاندشت تا آبشار حدود نیم ساعت پیاده روی داريد كه همــراه با مناظر بکر تجربه ای فراموش نشــدنی است. به جز آبشار تماشای طبیعت روستا و خانه های روستایی و سنتی هم خالی از لطف نیست.

بازدید از «قلعه بهمن» را هم که در بالاترین نقطه روستا و در همسایگی آن قرار دارد از دست ندهید. از همان کنار آبشــار می توانید به قلعه برسید. برای رســیدن به آبشار باید حدود 15 کیلومتر بعد از پلور و رســیدن به «گزنک» باز هم حدود پنج کیلومتر برانید تا به پل «وانا» در سمت راسـت جاده بـرسید. روی پل بـروید و بـلافاصله از اولین خروجی به راست بپیچید و با کمک تابلوهای راهنما به شاهاندشت برسید.

روستای فیلبند:

این روســتای زیبا و سرســبز که به دلیل مرتفع بودن به بام شرقی مازندران معروف اســت در منطقه «بندپی غربی» در اســتان مازندران و در دل کوه های البرز مرکزی قرار گرفته است. روستای دو هزار و 300 متری فیلبند، بیشتر سال پوشیده از برف است و در بقیه مواقع هم ابری و بارانی است. چشم انداز البرز مرکزی، خانه های روســتایی، چراگاه ها و مناظر جنگل های هیرکانی و چشمه های آب معدنی از دیدنی های منطقه هستند.

چون روستا در نزدیکی جاده هراز است و جاده آسفالته دارد، به راحتی می توانید به آن برسید. وقتی وارد جاده هراز شدید باید آبعلی و گزنک را رد کنید و حدود 50 کیلومتر بعد از آن و 25 کیلومتر مانده به آمل به یک خروجی فرعی آسفالته برسید به نام «سنگچال». وقتی وارد این جاده شدید بعد از حدود 26 کیلومتر به روستای فیلبند می رسید. برای اقامت، هم می توانید چادر بزنید و هم در خانه های اجاره ای روستاییان بمانید.

برای گرفتن اطلاعات درباره مراسمی که در بهار و تابستان در این روســتا برپا میشود، می توانید با شماره اداره میراث فرهنگی اســتان مازندران 4-33391001( 011 ) تماس بگیرید.

جاده هراز

جنگل الیمستان:

جنگل گــردی از مفرح تریــن قســمت های گردشگری محسوب می شود. مخصوصا اگر جنگل الیمستان باشد که تنوع پوشــش گیاهی و مناظر آن مثال زدنی است. در حقیقت جنگل و روستای الیمستان یکی هستند و خانه های روستایی بین درختان آنجا خوش کرده اند. جنگل پر از درختان و گونه های گیاهی و جانورانی مثل گراز، خرس، پلنگ و گربه وحشی است، وقتی به قله برسید می توانید كل جنگل و مراتع و دورنمای قله دماوند را هم تماشا کنید.

اگر به منطقه آشنا نیستید بهتر است یا با تور سفر کنید یا از راهنماهای محلی کمک بگیرید تا مسیر جنگل گردی را گم نکنید. برای رسیدن به جنگل باید به 35 کیلومتری آمل برسید. اینجا به جاده امامزاده حسن لحاش(ع) در سمت راست جاده هراز می رسید. از این جاده تا جنگل حدود 12 کیلومتر جاده پرپیچ و خمی در پیش دارید.

مجله "همشهری سرزمین من"

در همه ساعات شبانه روز از طریق تماس با ما شماره 8 30 50 70 0912 می توانید برای اجاره سوئیت مبله در تهران اقدام کنید.

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما