فرهنگ در معماری مسکن های امروزی؛ عرصه زندگی خصوصی

سهیلی 23:45 - 1397/10/07

فرهنگ در معماری مسکن های امروزی؛ عرصه زندگی خصوصی

بهترین و متنوع ترین انتخاب در حوزه اجاره آپارتمان مبله در تهران از طریق سایت جامونه

این بخش آرام ترین و خصوصی ترین بخش خانه است. به صورت مستقل و جدا از عرصه پذیرایی طراحی می شود. در عین نزدیکی و ارتباط با نشیمن نباید فعالیت های عرصه عمومی، آرامش این عرصه را مختل نماید. در این عرصه اتاق خواب والدین، فرزندان و اتاق مطالعه قرار می گیرد.

در فضای اتاق خواب ها، فعالیت هایی چون استراحت کردن و کار انجام می شود. تعویض لباس و مطالعه نیز باید در همین قسمت ساکت از خانه قرار بگیرد. اتاق خواب بایستی به حمام ها و سرویس ها دسترسی و نزدیکی داشته باشد. ابعاد و اندازه اتاق خواب ها با توجه به تعداد افراد استفاده کننده و وسایل و مبلمان داخل اتاق ها تعیین می شود. معمولا وسایلی چون تخت خواب، آینه، کمد لباس، میز و صندلی مطالعه، قفسه کتاب، مبل راحتی، قفسه نگهداری اشیاء و این دست موارد در اتاق خواب قرار می گیرند. در خصوص ابعاد و نحوه قرارگیری این وسایل در فضای محدود اتاق خواب، بایستی مهندسی بی نقصی انجام پذیرد.

در طراحی اتاق خواب ها توجه به آفتاب گیر، ارتبــاط با بالکن، فضای باز و دید به منظره مناسب به کیفیت این فضا می افزاید. اگر در خانه ای احتیاج به اتاق خواب مهمان بود، ایــن فضا از عرصه خصوصی جدا بوده و در عرصه پذیرایی قرار می گیرد و در زمان هایی که مورد استفاده قرار نمی گیرد فعالیت هایی چون مطالعه و خیاطی در آن قسمت از خانه انجام می پذیرد.

از طریق سایت جامونه شما می توانید امکانات خانه مبله تهران را جستجو کنید

 

اتاق خواب والدین

با وجود اینکه اتاق خوابها (به جز اتاق مهمان) در یک عرصه هستند اما اتاق خواب والدین باید از استقلال نسبی از سایر اتاق ها برخوردار باشد.

این اتاق خواب به نام اتاق خواب اصلی نیز در طراحی خانه مسکونی خوانده می شود. اتاق خواب اصلی در شرایطی که وسعت فضا زیاد باشد دارای 5 حوزه شامل حوزه خواب، محل نشیمن،  کمدهای لباس، رختکن، ســرویس کامل بهداشــتی شــامل وان، دوش و توالت می شود.

در خانه های کوچکتر برای مجموعه اتاق های خواب از یک سرویس بهداشتی به طور مشترک استفاده می شود.

خانه مبله تهران را از ما بخواهید

اتاق خواب فرزندان

این اتاق می تواند به صورت مجموعه ای شامل اتاق های خواب و سرویس بهداشتی (حمام و توالت) مشترک بین آن ها باشد. در طراحی اتاق های مجاور حمام، با استقرار کمدها در بدنه مشترک، می توان مانع از انتقال صدای مزاحم به داخل فضا شد. پیش بینی پنجره به منظور تأمین نور و دید مناسب اهمیت ویژه ای دارد. وجود آفتاب گیر  در این اتاق ها در رابطه با کودکان در سن رشد قابل توجه است.

محل پنجره باید طوری باشد که اِشکالی در استقرار مبلمان به وجود نیاورد. بهتر است تخت خواب در مقابل در ورودی اتاق و در معرض دید یا چسبیده به پنجره نباشد. در داخل اتاق، بسته به تعداد افراد استفاده کننده از آن و شرایط سنی آن ها مبلمان متفاوتی قرار می گیرد و مساحت آن تعیین می شود.

در اتاق خواب وجود فضای لازم برای بازی بچه ها و ایجاد قفسه و کمد برای جمع آوری وسایل، بسیار مهم است. برخی از افراد دوست دارند با طلوع خورشید از خواب بیدار شوند که در معماری می توان این مهم را لحاظ کرده و روح تازه ای به بنا داد.

خانه مبله تهران یعنی اقامتی ارزان تر و راحت تر

سرویس های بهداشتی توالت

در طراحی سرویس ها لازم است که به عناصر اصلی در آنها یعنی توالت فرنگی و ایرانی و دستشویی توجه داشته باشیم. نحوه قرارگیری آنها در فضا باید به نحوی باشد که حریم و فاصله مورد نیاز در اطراف هر یک لحاظ شده و به جهت گیری صحیح آنها نیز دقت شود. توالت نباید رو یا پشــت به قبله باشد. تهویه مناسب به صورت طبیعی یا مصنوعی از الزامات این فضا است.

در صورت پیش بینی پنجره برای این فضا باید با طرح شکستگی هایی در پالن و یا پیش بینی ارتفاع مناسب و یا تعبیه شیشه های مات، فضای داخلی را از دیدهای مزاحم در امان نگه داشت. در اکثر خانه ها از یک فضا به طور مشترک و با رعایت تفکیک فضاها برای توالت و حمام استفاده می شود و توالت اصلی در نزدیکی در ورودی قرار می گیرد.

حمام

این فضا محل شست و شو و نظافت ساکنین خانه می باشد. ابعاد آن متناسب با وسایل داخل آن است. فضاهای مکملی چون رختکن و رخت شوی خانه را می تواند در کنار خود داشته باشد. در فضای رختکن، سکو، سبد لباس های چرک، آویز حوله و یا لباس، قفسه برای حوله ها و مواد شوینده قرار می گیرد.

طراحی سفری ارزان و به صرفه با استفاده از خدمات خانه مبله تهران

 

اتاق مطالعه

در خانه های با مساحت کوچک و یا معمولی از اتاق نشیمن و یا اتاق های خواب به منظور مطالعه استفاده می شود؛ اما در خانه های بزرگتر می توان فضایی مستقل به اتاق مطالعه اختصاص داد. این محل ممکن اســت با اتاق کار پدر یا مادر ادغام شود که در این صورت به تبعیت از این فضا، نزدیک فضای ورودی قرار می گیرد.

این فضا اگر به صورت مستقل پیش بینی شود، بهتر است ارتباط مناسبی با نشیمن داشته باشد. این اتاق، امکان انجام فعالیت های فوق برنامه را به افراد خانواده می دهد.

با ما همراه باشید تا سریع ترین خدمات را در زمینه خانه مبله تهران به شما پیشکش کنیم.

شماره تماس 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما