راهنمای سفر از شهمیرزاد تا ساری و بازدید از دیدنی های منطقه کیاسر مازندران

سهیلی 16:30 - 1397/10/09

دیدنی های منطقه کیاسر مازندران

اگرچه برای سفر به مازندران و زیبایی هایش، جاده چالوس، هراز و فیروزکوه مســیرهای مشــهور، جذاب و پرترددی هستند، اما از شرق و از همســایگی کویر، راهی به یکی از شهرهای مازندران هست، با جنگل و آبشــار و دریاچه و با دیدنی هایی که کمتر مشهور شده اند، شهر کیاسر. در 65 کیلومتری جاده ساری – سمنان مرکز بخش چهاردانگه شهرستان ساری، شهر کیاسر مازندران قرار گرفته است.

راهی که از شمال سمنان، این شهر آرمیده بر حاشیه شمال کویر آغاز می شود، از مهدی شهر و شهمیرزاد در دامنه های خنک و سبز البرز شرقی عبور می‌کند و به انبوه جنگل های منطقه کیاسر مازندران می رسد. اگر بخواهید می توانید سه، چهار روز برای این سفر زمان بگذارید، جلوه های زیبا و دل انگیزی از طبیعت شمال را از کیاسر تا ساری خواهید دید.

دیدنی های منطقه کیاسر مازندران

روزی به دیدار چشمه های رنگین سورت می روید و روزی به سیاحت دریاچه چورت. روز دیگر هم غرق در زیبایی های سلیمان تنگه و دیگر بیشه های شرق مازندران خواهید شد. با راهنمایی این متن، از دشت های تفدیده سمنان به ارتفاعات خنک مازندران بروید، از میان ابرها عبور کنید و به نظاره سبز مخملین شالیزارهای منطقه کیاسر مازندران بنشینید. این شهر در ارتفاع 1387 متر از سطح دریا قرار دارد و از هر سو محاط در کوه است به جز قسمت شمال غربی که به دشت کیاسر راه دارد.

دیدنی های منطقه کیاسر مازندران از سمت جنوبی به وسیله کوه های زرکوه و کل سر از سمت غرب شاه کوه و از سمت شرق کوه های کل پشت و فتلا و از شمال توسط کوه های اجیر لنگه، نستر نسترا، اسب زین و ململی احاطه شده است. همین موقعیت جغرافیایی باعث شده است که منطقه کیاسر مازندران در تابستان دارای آب و هوایی معتدل و در زمستان بسیار سرد باشد. جمعیت کیاسر طی آخرین سر شماری تقریبا ۴۶۰۰ نفر بوده که این آمار نسبت به سال های پیش کمتر شده ‌است.

با اجاره سوئیت مبله ارزان می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

دیدنی های منطقه کیاسر مازندران

چطور به منطقه کیاسر مازندران برسیم؟

از کویر به جنگل

از شهمیرزاد تا کیاسر باید حدود 100کیلومتر مسیر جنگلی ـ کوهستانی را بپیمایید. برای سفر به ساری، از مسیر شهمیرزاد و کیاسر، باید به ســمنان و از آنجا به سمت شمال حرکت کنید. بعد از 20کیلومتر، ابتدا به مهدیشهر و شش کیلومتر بعد به شــهمیرزاد در دامنه جنوبی البرز می رسید.

از شهمیرزاد هم باید حدود 100 کیلومتر در مسیر کوهستانی، جنگلی و پرپیچ و خم ادامه دهید تا به کیاسر برسید. از کیاسر تا ساری هم 60 کیلومتر است.

دیدنی های منطقه کیاسر مازندران؛ سرزمین رویا

در محدوده کیاسر تا ساری، به دیدار جنگل ها و دریاچه های چشم نوازی خواهید رفت. از همان ابتدا، دیدنی ها و جاذبه های طبیعی و تاریخی در شهمیرزاد، می تواند به سفرتان جذابیت دهید. اما برای بازدید از همه جاذبه های مسیری که پیشنهاد شده، باید چند روزی فرصت داشته باشید.

شهمیرزاد: شهر کوچک شهمیرزاد در شمال ایران در دامنه جنوبی البرز شرقی در شهر سنگسار استان سمنان قرار دارد. شهمیرزاد آب و هوایی مطبوع و بافت شهری دل انگیزی دارد. چشمه ها و نهرهای متعدد اطراف این شهر به فضای شهر صفا و طراوت و سبزی داده اند.

دیدنی های منطقه کیاسر مازندران

در شش کیلومتری شهمیرزاد هم مهدی شهر با جاذبه هایی چون پارک زیبای آبشار، امامزاده، قلعه تاریخی و بافت شهری زیبا و آب و هوای خنک قرار دارد که می توانید در این دو شهر یک شروع خوب را برای سفرتان داشته باشید.

چشمه های باداب سورت از دیدنی های منطقه کیاسر مازندران:

چشمه های آب معدنی و پلکانی باداب سورت یکی از دیدنی ها و یکی از شگفت‌انگیزترین شاهکارهای طبیعت ایران است که در مرز میان سمنان و ساری قرار رفته است. این باداب‌ها که یکی از محبوب‌ترین و زیباترین نقاط دیدنی منطقه کیاسر مازندران محسوب می‌شود که شامل چندین چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. 

دیدنی های منطقه کیاسر مازندران

میلیون ها سال است که این چند چشمه کنار هم می جوشند و چون ترکیبات محلول در آب آنها متفاوت است، طعم و رنگ شان هم فرق می کند و از رسوب آب آن ها در سالیان دراز این حوضچه ها و مناظر بدیع و بی بدیل ساخته شده اســت.

برای رفتن به این چشمه باید از کیاسر به سمت ســه راهی «تلمادره» بروید. از این ســه راهی به سمت روستای «اُرُست» می روید و نرسیده به این روســتا، با راهنمایی تابلو چشمه باداب ســورت و بعد از حدود 20 دقیقه به مقصد می رســید. این چشمه های چند میلیون ســاله، به دلیل بی مبالاتی بعضی گردشــگران در معرض تخریب جدی قرار دارند.

بنابراین خودرو را در فاصله دورتر از چشمه ها پارک کنید و چند متری پیاده بروید، ضمن آنکه با کفش روی لبه چشمه ها نروید. چرا که طبیعت برای بازسازی هر یک سانتیمتر از بافت آهکی این چشمه ها به حدود 300 سال زمان نیاز دارد.

دریاچه میانشه (چورت):

دریاچه‌ی چورت یکی از بیشمار دریاچه‌های ایران به شمار می‌رود که با وجود کم سن بودن فرصت استراتژیک و مهمی برای آن منطقه فراهم کرده است و دارای اکوسیستم فوق العاده ای می باشد. این دریاچه با مساحت حدود 5/2 هکتار بر اثر زلزله ای که در سال 1318 اتفاق افتاد و مسدود شدن مسیر عبور آب چشمه‌ای در کنار دریاچه به وجود آمد. ســکوت روح بخــش دریاچــه را، صدای باد و پرندگان و جانورانی که اطراف دریاچه انــد می شــکند.

دیدنی های منطقه کیاسر مازندران

دل کندن از زیبایی های بکر و درختان انبوه و کهنســال اطــراف دریاچه حتما برایتان سخت خواهد بود. این دریاچه در بخش چهاردانگه شهر ساری قرار دارد و برای رسیدن به این دریاچه تماشایی باید بعد از گذشتن از منطقه کیاسر مازندران، به سمت ساری و فرعی روســتای چورت بروید. فاصله روســتای چورت تا دریاچه 10کیلومتر و خاکی است. این مســیر خاکی را حتما باید با خودروی شاسی بلند یا نیسان طی کنید.

سلیمان تنگه:

برای گشــت و گذار در یکــی از بزرگترین و زیباترین دریاچه های پشت سد ایران و انجام تفریحاتی مثل قایقرانی، اسکی روی آب، اتوبوس دریایی و ماهیگیری باید به منطقه سلیمان تنگه و سد شهید رجایی بروید. این ســد روی رودخانه تجن (دودانگه) قرار گرفته است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره سوئیت مبله ارزان با مشاوران سایت جامونه تماس بگیرید

دیدنی های منطقه کیاسر مازندران

برای رسیدن به این منطقه باید از کیاسر به سمت ســاری حرکت کنید تا بعد از 35 کیلومتر به روستای «تاکام» برسید. با راهنمایی تابلو «سد شهید رجایی» از دوراهی تاکام باید مسیر سمت چپ را 25 کیلومتر ادامه دهید تا به سد برسید. در منطقه کیاسر مازندران چندین جنگل زیبا و کهنسال قرار دارد. بازدید از جنگل زیبای راش «سنگده»، که بعد از سد شهید رجایی قرار دارد را از دست ندهید.

چشمه ملی: 

چشمه های معدنی باداب سورت، یكی از مهم ترین جاذبه های طبیعی ایران است كه در فهرست آثار ملی هم به ثبت رسیده. این چشمه پلكانی شكل كه در جنوب ساری واقع شده، پدیده ای شگفت انگیز است كه طی میلیون ها سال به وجود آمده. متاسفانه بر اثر بی مبالاتی گردشگران، بخش هایی از آن ویران شده، پس لطفا روی لبه های آن پا نگذارید.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما