راهنمای گشت و گذار در مسیر جاده دامغان تا گلوگاه مازندران

سهیلی 16:40 - 1397/10/10

راهنمای گشت و گذار در مسیر جاده دامغان تا گلوگاه مازندران

شهر دامغان از کهن ترین شهرهای پارتی ایران است که درمسیر رودخانه چشمه علی ودرحاشیه کویر مرکزی ایران جای دارد. این شهر در 340 کیلومتری شمال شرق تهران و در استان سمنان قرار دارد. این شهر کهن ترین و باستانی ترین شهر پارتی ایران، در دوره اشکانیان است.

نام قدیم این شهر ده مغان و صد دروازه بود. که توسط زرتشتیان، شامل پادشاهانی چون شاه کوروش بزرگ و داریوش بزرگ در ایران باستان، نام گذاری شده بود. این شهر در عین حالي كه در شمال استان كويري سمنان قرار گرفته، با مناطق کوهستانی استان مازندران همسایه است. بنابراین راهی هم به استان مازندران و دریایش دارد. راهی که از قدیم مورد استفاده کوهستان نشینان شــرق مازندران هم بوده است.

برای اقامتی دلنشین و ارزان در تهران، بهترین گزینه اجاره آپارتمان مبله در تهران است

چهار اقلیم در مسیر جاده دامغان تا گلوگاه

درراهنمای گشت و گذار در مسیر جاده دامغان تا گلوگاه مازندران میخواهیم مسیری را به شما معرفی کنیم که از شهر دامغان شروع و به گلوگاه استان مازندران می رسد. در چنین سفری این امکان را دارید که چهار اقلیم طبیعت ایران را در یک روز ببینید. یعنی کویرهای دامغان، دامنه های کوهستانی البرز، مناطق جنگلی جنوب گلوگاه و در نهایت هم دریای خزر.

این چهار اقلیم متفاوت، چشم انداز اعجاب انگیزی به شما میدهد که درکمتر نقطه ای از ایران میتوانید شاهدش باشید. به اینها اضافه کنید، دیدنی های متفاوت زمين شناسي مثل چشمه های گِلفشان و چشم اندازهای باز کوهستان البرز. و البته وجوه متفاوتــی از فرهنگ منطقه مازندران. براي اين مسير يك روزه، دل به راه دامغان تا گلوگاه بسپاريد.

راهنمای گشت و گذار در مسیر جاده دامغان تا گلوگاه مازندران

چطور برسیم؟

راهنمای مسیر جاده دامغان تا گلوگاه

 البرز از همه سو

مسیر پیشنهادی ما از دامغان شروع می شود و بعد از حدود 110کیلومتر به گلوگاه مازندران می رسد. برای گشت و گذار در این مسیر، در دامغان، از كنار دانشگاه دامغان وارد جاده چشمه علي شوید. از آنجا باید راهی «دیباج» و «سرخ گریوه» و بعدتر «سفیدچاه» شوید تا به گلوگاه برسید. اگرچه روی بیشتر نقشه ها این مسیر آسفالت است، اما بخش های زیادی از آن، خاکی یا آسفالت قدیمی است. بنابراین خودروی شما باید سالم و مناسب مسیرهای کوهستانی باشد.

چطور بگردیم؟

راهنمای گشت و گذار در مسیر جاده دامغان تا گلوگاه

 عجایب یک جاده فرعی

پيشنهاد ما اين است كه براي تماشاي كامل ديدني های اين مسير، صبح زود از دامغان و يا از گلوگاه راه بيفتيد. بدین ترتیب، همه ديدني هاي اين مسير را خواهید دید.  اگر در ميانه روز سفر را آغاز كرده اید، شب را در روستاي يانه سر بمانيد و بقيه ديدني ها را در روز دوم ببينيد.

دیدنی های مسیر جاده دامغان تا گلوگاه

چشمه علی:

مشــهورترين تفرجگاه مسیر جاده دامغان تا گلوگاه ، مجموعه تاریخی چشمه علي است. اگرچه بخش زیادی ازدرختان این مجموعه کنده شده وبه فروش رسیده، اما این تفرجگاه و بناي تاريخي اش، همچنان پابرجاست. چشمه علی یکی از دیدنی ترین نقاط گردشگری شهر دامغان است. از زمان های بسیار دور به دلیل سرسبزی و خوش آب و هوا بودنش مورد توجه بوده است. ساخت اين بنا به دوره هاي قبل از قاجار برمي گردد. برخي سازه هاي اين بنا در دوره صفوي احداث شده است.

در این تفرجگاه دو بنای باشکوه از دوران قاجار وجود دارد. شامل ساختمان آغامحمدخان که در دوران حکومتش ساخته شده و نیز ساختمان فتحعلی شاه. که انهم در دوره حکومت فتحعلی شاه ساخته شده است. این دو بنا در میان انبوهی از درختان بید جای گرفته اند.

راهنمای گشت و گذار در مسیر جاده دامغان تا گلوگاه مازندران

ديباج:

 شــهر جديد ديباج يا به قول اهالي محلي «چهارده كالته» شهركوچكي است در54كيلومتري دامغان از ييلاقات دامغان و مناطق اطراف. آب و هوای دیباج در زمستان سرد و در تابستان معتدل می باشد. به دلیل آب و هوای کوهستانی شهر دیباج، پرورش محصولات باغی و دامپروری در آن رایج است. گیلاس، انگور، آلبالو، زرد آلو، سیب و گردو از عمده میوه های باغی این منطقه می باشد. در دیباج باک خودرو را پرکنید چون تا 55 کیلومتر و تا روستای «نیلا»ی هزارجریب پمپ بنزینی وجود ندارد.

اگر از كنار پمپ، جاده را طبق تابلوي راهنما ادامه دهید، به امامزاده محمد ديباج(ع) مي رسيد. در آنجا، چشمه و سكو براي استراحت وجود دارد. راستی در حوالی ديباج بعد از محله «ورزن» تابلويي درکنار جاده شما را به سمت «بادو» يا «بادآب»؛ چشمه های گوگردی راهنمایی می کند.

با اجاره آپارتمان مبله در تهران می توانید از اقامتی ارزان و به صرفه لذت ببرید

گِلفشان:

حدود 19 كيلومتر بعد از ديباج، در منطقه اي به نام «اورسبند» دقيقا كنار جاده كلبه اي چوبي و گلي قرار دارد. در بهار و تابستان در آنجا عسل مي فروشند. اگر از مقابل كلبه به طرف شمال حدود 100 متر پياده روي كنيد، به چشمه گلفشاني مي رسيد. كه گِل هاي رنگي از آن به صورت دوغاب غليظ تراوش مي‌كند. دقت كنيد؛ چرا که در نزدیک گلفشان، خطر فرورفتن وجود دارد.

ورود به استان مازندان در مسیر جاده دامغان تا گلوگاه

سرخ گريوه:

25 كيلومتر بعد از ديباج به روستاي تاريخي «سرخ گريوه» مي رسيد. از اينجا به بعد شما وارد اولين آبادي استان مازندران مي شويد. طبق تابلوهای راهنما می توانید خانه «احمدعليخان» هزارجريب و خانه طهماسبي ها را در این روستا ببینید.

بعد از خارج شدن از آنجا و عبور از تنگه كوهستاني اش يک باره جنگل انبوهي را در پيشرو مي بينيد. كه قطعا تفاوت قابل توجهی با قبل از آن تنگه و آب و هواي بسيار خشك‌ اش دارد.

راهنمای گشت و گذار در مسیر جاده دامغان تا گلوگاه مازندران

عبداللهي و يانه سر:

 عبداللهي و يانه سر، روستاهاي بعدي كنار مسیر جاده دامغان تا گلوگاه هستند. در روستاي عبداللهي سراغ شخصي به نام «كلدرويش» را بگيريد. او یک کارگاه سنتی لاک سازی دارد و از آنجا می توانید، ظروف چوبی و لاکی بخرید. در روستاي يانه سر دو بناي ثبت شده هر دو به نام خانه شهرياري هم وجود دارد.

 ادامه مسير بعد از روستاي عبداللهي و چند كيلومتری سفيدچاه به تنگه «شمشيربُر» مي رسيد. شمشيربر، يك شيار عميق تقریبا 30 متری است که در کنار جاده کوه را به دو نیم کرده. براي پيدا كردنش مي توانيد از چوپانان محلی کمک بگیرید.

گورستان سفيدچاه: 

روستای «سفیدچاه» به خاطر گورستان تاریخی اش که قدمت آن به1200سال پیش و دوره تیموری باز میگردد، معروف شده است. گورستان سفیدچاه از تماشایی ترین گورستان های ایران است و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

راهنمای گشت و گذار در مسیر جاده دامغان تا گلوگاه مازندران

طبق تحقیقات انجام شده، آهک موجود در خاک این منطقه بسیار زیاد می باشد. به همین خاطر رنگ خاک قبرستان سفیدچاه به سفیدی میزند. وجود آهک سفید سبب تاخیر در فساد اجساد دفن شده می شود. وجود خاک سفید رنگ در قبرستان سفیدچاه باعث شده که به آن قبرستان سفید نیز بگویند.

نوع سنگ های استفاده شده در این گورستان و اشکال روی آن ها، این گورستان را متفاوت نموده اند. بعضیها از شهرهایی مثل گرگان تا ساري هم مردگانشان را در این گورستان تاریخی دفن میکنند.

ورود به شهر گلوگاه در ادامه مسیر جاده دامغان تا گلوگاه

جاده را به سمت گلوگاه در پيش بگيريد، درسمت چپ جاده، شاليزارهای پلكاني بسیار تماشایی اند. بعد از این روستا یک پمپ بنزين و یک پايگاه امداد جاده اي وجود دارد. اگر چند کیلومتر برانید به تفرجگاه «توسكا چشمه» مي رسيد که قهوه خانه اش املت های خوشمزه ای دارد.

راهنمای گشت و گذار در مسیر جاده دامغان تا گلوگاه مازندران

گلوگاه:

با نزديك شدن به شهر گلوگاه، ساحل درياي خزر هم پیدا می شود. در ادامه مسير و پیش از رسیدن به گلوگاه، دو طرف جاده صدها درخت انجير خواهید دید. این درختان، توسط یکی از اهالی طبیعت دوست گلوگاه کاشته شده اند.

درهمان ابتدای گلوگاه، قبل از پل معروف به «هزارجريب» و دركنار اداره منابع طبيعي، میتوانید به تماشای تنورهاي ساخت"ريحانه خانم"بروید. این تنورها در كنار جاده به فروش می رساند.

در روستاي «تلور» گلوگاه هم یک كارگاه پخت نيشكر و شكرسرخ وجود دارد كه حتما باید به آن سری بزنید. اين كارگاه در روستاي تلور مقابل كارگاه جوراب بافي در خانه آقاي كاويان قراردارد. كارگاه نمد مالي آقاي رجبي را هم اطراف گلوگاه از دست ندهید.

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 

02188458894

09127050308

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما