دیدنی های سنندج و خرید در بازارهای سنتی شهرهای بین راه

سهیلی 16:25 - 1397/10/15

دیدنی های سنندج و خرید در بازارهای سنتی شهرهای بین راه

اجاره آپارتمان مبله تهران در سایت جامونه بدون واسطه از میزبانان تایید شده جامونه

 

سنندج: در داخل و بیرون شهر سنندج دیدنی های بسیاری وجود دارد.

عمارت آصف(خانه كرد): به ســنندج که رسیدید تماشای عمارت آصف را از دست ندهید. این عمارت از بزرگ ترین عمارت های اعیانی سنندج و یکی از بزرگ ترین موزه های مردم شناسی ایران است که تاریخ ساختش به دوره صفوی برمی گردد که در دوره های بعد تکمیل شده. این موزه زیبای دو طبقه در خیابان امام خمینی(ره) قرار دارد. این موزه غیر از تمام آثار و دیدنی هایش، اسناد و عکس های تاریخی هم از شهر سنندج دارد.

 

عمارت سالار سعید (موزه سنندج): خیابــان امــام خمینی(ره) از خیابان های قدیمی ســنندج است و موزه ســنندج هم در این خیابان و در کنار مســجد جامع قرار دارد. این عمارت اواخر دوره ناصرالدین شاه ساخته شد که بخش بیرونی این ساختمان در سال ۱۳۵۴ موزه شد، اما اندرونی اش تا ســال 71 در اختیار نوادگان مالک خانه بوده. این موزه قدیمی محل نمایش آثار باســتانی منطقه و به خصوص تمدن زیویه است.

عمارت خسروآباد: یکی از دیدنی های امروزی ســنندج، عمارت خسروآباد در بلوار خسروآباد اســت که زمانی مقر حکومت اردلان های سنندج بوده. بازدید از این عمارت رایگان است. غیر از این عمارت، عمارت مشیر دیوان هم بسیار دیدنی است. برای رسیدن به آن باید تا پشت عمارت آصف بروید و در خیابان شهدای جنوبی این عمارت را ببینید.

مسجد جامع: یکی از مساجد زیبای تاریخی ایران را می توانید در سنندج ببینید. تاریخ مسجد جامع سنندج به دوره قاجار می رسد و با کاشی کاری های هفت رنگ و معماری فوق العاده دیدنی است. برای تماشای این زیبایی ها باید تا خیابان امام خمینی(ره) بروید و کمی بالاتر از خانه کرد آن را ببینید. راستی حمام خان یکی از نقاط دیدنی سنندج است، اما فعلا به دلیل نم زدگی تعطیل است و نمی توانید به تماشایش بروید.

از سنندج تا مریوان: فاصله سنندج تا مریوان 130 کیلومتر است، اما پس از طی 60 کیلومتر به روستای پربرکت «نِگِل» می رسید، روستایی که در آن یکی از قرآن های قدیمی دنیا را می توانید ببینید که با خط کوفی بر کاغذ ضخیم و قهوه ای رنگی نوشته شده است. این قرآن در مسجد روستا نگهداری می شود. به مریوان که رسیدید آماده شوید که از دریاچه زیبا و دیدنی زریبار دیدن کنید، چرا که اینجــا بزرگترین و زیباترین دریاچه آب شیرین غرب ایران است.

 

سقز و بانه: از مریوان تا ســقز، حدود 145 کیلومتــر باید طی کنید. قلعه باستانی زیویه، غارکرفتو و طبیعت بکر و زیبای منطقه «سرشیو» از دیدنی های مسیر است. فاصله سقز تا بانه 50 کیلومتر است که در بین راه پیست اسکی سقز را هم می توانید ببینید. به بانه که رسیدید از غار و روستای »شوی»، پارک های کوهستانی «دوکانانان» و «پیرمراد» و دریاچه سدبانه دیدن کنید. بعد از گذشت 55 کیلومتر از بانه به «سردشت» می رسید. آبشار شلماش، چشــمه آبمعدنی «گراوان» و تفرجگاه دشت «باس آباد» از مهم ترین مناطق زیبای سردشت است.

چه بخریم؟

 از کاک تا كماج

در تمام شهرهای بین راه، برای خرید به بازارهای سنتی بروید.

کرمانشاه: بازار سنتی کرمانشاه که به «تاریکه بازار» معروف است، بهترین محل برای خرید صنایع دستی است. از این بازار می توانید خوراکی هایی مثل: کاک، نان خرمایی، نان برنجی و باقلوای کرمانشاهی هم بخرید. گیوه، نمد، پارچه موج، لباس کردی، قالی و گلیم، وسایل چرمی، جاجیم، انواع سازها مثل تنبور، دیوان، دف و سه تار شناخته شده ترین دست سازهای کرمانشاه هستند و بهترین محل خریدشان همین تاریکه بازار است.

جوانرود: تقریبا 25 کیلومتر بعد از روانســر در «جوانــرود» می توانید به بازارچه های مرزی این شهر برسید. وسایلی مثل شیشه و بلور، لوازم صوتی و تصویری، پارچه های زیبا و رنگارنگ و انواع و اقسام خوراکی ها را در این بازار مرزی می توانید تهیه كنید.

 

سنندج: معروف ترین بازار سنندج، بازار قدیم آن است که در خیابان انقلاب قرار دارد که برخلاف بیشــتر بازارهای ایران، مستطیلی  شکل است و شما را یاد میدان نقش جهان اصفهان خواهد انداخت. زیورآلات سنتی، گیوه محلی (کَلاش) لباس و پارچه های کردی، نازک کاری هــای چوبی، انواع کنجد، خشکبار، نان برنجی، بادام سوخته، سقز، حلوای سنتی و کُماج از معروف ترین سوغات های سنندج هستند.

مجله "همشهری سرزمین من"

برای اجاره آپارتمان مبله تهران گروه جامونه با بهترین امکانات خانه ای راحت در خدمت شماست

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

 

پیام در واتساپ
تماس با ما