گردش به غرب

سهیلی 16:12 - 1397/10/16

 گردش به غرب

اجاره آپارتمان مبله تهران در سایت جامونه بدون واسطه از میزبانان تایید شده جامونه

 

فاصله کرمانشاه تا سردشت از مسیر اصلی و مستقیم حدود 400 کیلومتر است. اما با احتساب فرعی ها حدود ۶۳۵ کیلومتر باید در جاده برانید. از کرمانشــاه تا «پــاوه» ۱۰۷ کیلومتر راه داریــد. از پاوه تا «کامیاران» 88 کیلومتر راه دارید، البته بعد از گشت و گذار در پاوه دوباره برای ادامه مسیر باید به روانسر برگردید و سپس به کامیاران بروید. از کامیاران تا سنندج 62 کیلومتر، از سنندج تا مریوان ۱۳۰ کیلومتر، از مریوان تا سقز ۱۴۵ کیلومتر، از سقز تا بانه ۵۰ کیلومتر و از بانه تا سردشت ۵۵ کیلومتر راه دارید.

شلماش باشکوه

در مسیر كرمانشاه تا سردشت، مكان های طبیعی زیبا و چشم نوازی وجود دارد كه دیدن آنها را نباید از دست داد.

غار قوری قلعه: در 86 کیلومتری کرمانشــاه و ۲۵ کیلومتری شــهر روانســر، در دامنه کوه شــاهو می توانید غار قوری قلعه را ببینید. مســیر دسترسی به غار قوری قلعه بسیار آســان و راحت است، از کرمانشاه بعد از طی کردن 60 کیلومتر به روانسر برسید. از روانسر وارد جاده پاوه شوید و بعد از حدود 25 کیلومتر رانندگی در این جاده در سمت راست تابلوی آبی رنگ «به غار قوری قلعه خوش آمدید» را ببینید.

 

غارگردی عمومی: بخــش عمومی یا همان قســمت هایی که برای گردشگران معمولی آماده سازی شده، حدود 500 متر است و رفت و آمد در آن تقریبا نیم ساعت طول می کشد. شما باید کل این مسیر را پیاده بروید و خبری از قایق سواری نیست. این مســیر پیچ و خم های فراوان دارد که با تالارها و دالان های بزرگ به هم متصل می شــود. اشکالی که نام های فردوسی، امیرکبیر، بابا نوئل، شیرسنگی، ماهی، مارکبری، قارچ، برج پیزا، نیم رخ شــیر، فیل، قلب، گل کلم، کشتی، طوطی، کرکس، بستنی، گردن غاز، آبشار و لاک پشت به خود گرفته اند. بنابراین وقتی وارد غار شدید حتما راهنمای گردش در غار را همراه ببرید تا در هر مرحله بدانید در کجای غار هســتید. برای اقامت در کنار غار قوری قلعه نگران نباشید؛ چون شرکت توســعه ایرانگردی و جهانگردی کرمانشــاه در محوطه بیرونی این غار کمپ های اقامتی برپا کرده است.

پارک جنگلی آبیدر: پارک جنگلی آبیدر از معروف ترین تفرجگاه های سنندج است. آبیدَر کوهی است مشرف به سنندج با ارتفاعی حدود ۲۵۵۰متر که گردشگاه سنندجی ها و مسافران است. خود مردم شهر به آن «ئاویَر» می گویند. کانی شــفا، ماماتکه، خضر زنده (خیرزنه) امیریه، هفت آسیاب و قله آبیدر از دیدنی های مختلف این پارك هســتند. آلاچیق، پارکینگ، سرویس بهداشتی و حتی چایخانه سنتی از امکاناتی است که می توان در این پارک سراغ گرفت. برای رفتن به این پارک باید به میدان آزادی برسید و از آنجا وارد خیابان آبیدر شوید.

آبشار شلماش: برای دیدن آبشار شــلماش که در واقع مجموع سه آبشار است، از شهر سردشت باید حدود 20 دقیقه رانندگی کنید. وقتی به محوطه آبشار رسیدید، می توانید خودروی شخصی را در پارکینگ پارک کنید. این پارکینگ نگهبانی دارد و برای هر خودرو ورودیه می گیرد. در این محوطه هم سرویس بهداشتی و آلاچیق وجود دارد و هم نمازخانه و بقالی؛ بنابراین می توانید زیر یکی از آلاچیق ها وسایل تان را بگذارید و راه بیافتید. آبشار اول حدود 45 متر ارتفاع دارد که در طی سال ها ریزش حوضچه هایی را درست کرده. مسیر دسترســی به آبشارها یک راه باریک ســیمانی است که به موازات مسیر آب پایین می رود، پس مراقب فرزندان خود باشید. خلاف رسم بیشتر آبشارها که باید یک مسیر سربالایی را برای رسیدن به آن طی کنید، مسیر رسیدن به این آبشار سرازیری است؛ چون شــما از بالای آبشار یا همان دره ای که آبشارها در آن شکل گرفته اند، سردرآورده اید. حدود پنج دقیقه از پارکینگ تا آبشار اول راه دارید. از آبشــار اول به بعد مســیر پله ای می شــود؛ حدود 400 پله سیمانی که حفاظ های آهنی هم دارند. اگر می خواهید آبشارهای دوم و سوم را ببینید، باید زحمت پایین رفتن از پله ها را بکشــید. آبشار سوم در انتها به رودخانه منتهی میشود. بعد از کمی استراحت راه برگشتی هم به جز همین پله های بلند ندارید. گشت و گذار در غار، پارک جنگلی و آبشار بخشی از جذابیت های گردش در این مسیر است.

 

پله پله در كوه

 در این مسیر و در استان كردستان، به روستاهای پلكانی زیبایی برمی خورید كه روی كوه بالا رفته اند و سقف هر خانه ای حیاط خانه بالایی شده است. یكی از معروف ترین این روستاها، روستای هورامان است كه عكس آن را اینجا می بینید. روستاهای هجیج، شمشیر و پالنگان هم از دیگر روستاهای پلكانی این مسیر هستند.

مجله "همشهری سرزمین من"

برای اجاره آپارتمان مبله تهران گروه جامونه با بهترین امکانات خانه ای راحت در خدمت شماست

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

 

پیام در واتساپ
تماس با ما