توسكستان زیبا از شاهرود تا گرگان

سهیلی 16:30 - 1397/10/18

 

توسكستان زیبا از شاهرود تا گرگان

اجاره آپارتمان مبله تهران در سایت جامونه بدون واسطه از میزبانان تایید شده جامونه

توسكستان زیبا از شاهرود تا گرگان

 كوهستان های جنگلی را می توان یكی از جذاب ترین مناطق برای طبیعت گردی در ایران دانست. نه هم چون جنگل های خزری، پر شرجی اند و نه همچون بعضی مناطق كوهستانی خشك. مسیری كه از شهر شاهرود شروع می شود و در گرگان پردرخت تمام می شود. مسیر توسكستان زیبا از شاهرود تا گرگان از میان یكی از زیباترین جاده های جنگلی ایران، رد می شوید. جنگلی كه این چشم انداز زیبا به آن تعلق دارد.

 

توسكستان زیبا از شاهرود تا گرگان

چه می بینیم؟

فرعی های بی همتا

 در مسیر130کیلومتری شاهرود تا حوالی گرگان، روستاها و مناطق زیبایی خواهید دید مسیر را از شاهرود شروع می‌كنید تا حوالی گرگان و روستای شاهكوه می رسید.

شاهرود تا مجن:

از شاهرود كه به سمت گرگان بروید، 15 كیلومتر بعد به فرعی «مجن» می رسید. قبل از این مسیر فرعی، می توانید سری به آبشار یخی «آوستا» و قندیل های یخی بســیار زیبای آن بزنید یا از روستاهای «امیریه» و «نگارمن» و چشمه های زیبایش دیدن كنید.

فرعی مجن را كه حدود هشت تا 10 كیلومتر طی كنید، به مجن می رسید؛ روستایی كه مركز عمده سیب زمینی‌كاری منطقه است و معماری اش تلفیقی است از معماری بومی و ساخت و سازهای جدید. این روستا در تابستان سیب درختی، آلبالو، زردآلو و گیلاس های پرطرفداری هم دارد. از روستا تا آبشار هفت طبقه مجن فاصله كمی وجود دارد و می توانید سری هم به آن بزنید.

مجن تا شاهكوه:

از مجن كه جاده را به سمت گرگان در پیش بگیرید، پس از حدود پنج کیلومتر به منطقه فرحزاد می رســید و می توانید چشــمه «هفترنگ»، منطقه خوش آب و هوای «فرحزاد» و چشــمه آب خنک آن را ببینید. استخرهای ماهی قزل آلا و ســد خاکی هم در این منطقه وجود دارد. در ادامه این مسیر به دوراهی روستای «تاش» ـ «چهارباغ» می رسید که اگر به ســمت روستای ییلاقی و كوهســتانی تاش بروید.

از این نقطه می توانید قله «شــاهوار» كه بلندترین كوه استان ســمنان است را ببینید. اگر به سمت روســتای چهارباغ حرکت كنید، بعد از «شاهكوه» منطقه ای به نام «ســرعلی آباد» قرار دارد كه تمام مســیرش پر است از درختان سرو كوهی و اورس. در تعطیلات نوروز ممكن است مقداری از این مسیر برفی باشد، به همین جهت در دو نقطه از این جاده می توانید برف بازی كنید. در «چال چالیان» كه به شــاهرود نزدیك‌تر است و دشــت سرعلی آباد كه به گرگان نزدیك‌تر است.

 

توسكستان زیبا از شاهرود تا گرگان

درآسیاب شاهكوه:

در ادامه این جاده و قبل از فرعی شــاهكوه، پس از گذر از «تاش»، به روستای «درآسیاب» (شــهید رجایی) می رسید. این روستا كمتر از 30 سال عمر دارد و ساكنانش اهالی روستایی به نام «شاهكوه بالا» بودند كه به علــت بی آبی به اینجا و به كنار جــاده كوچ كرده اند. اگر در روستای درآسیاب جاده فرعی به سمت شــاهكوه بالا را بپیچید، بعد از حدود یك‌ربع رانندگی به روســتای خالی از سكنه شاهكوه بالا و یا به قول اهالی «شاهكو خرابه» می رســید.

حتما از این روستا دیدن كنید كه بسیار دیدنی و كمی هم وهم آلود اســت. خرابه های روستایی بزرگ با ده ها خانه مســكونی كه هیچ‌كدامشان ســقف ندارد و ناگهان در مقابل چشمان تان ظاهر می شوند. خود شاهكوه هم دیدنی های فراوانی دارد. علاوه بر آسیاب قدیمی آن می توانید از معماری پلكانی ســاختمان هایش دیدن كنید. خانه تاریخی و معروفی به نام «خانه كاووســی» هم در این روستاســت كه به گفته اهالی، ناصرالدین شاه در سفر به شاهكوه شبی را در آن اسكان داشته است. جشنواره فرهنگ بومی و بازی های ســنتی هم قرار است از هشتم فروردین ماه 1394 در این روستا برگزار شود.

شب مانی در كوهستان

 اگر قصد شب مانی و اسكان در خانه های محلی دارید، می توانید در روستای شاهكوه بمانید. شاهكوه در ارتفاع 2550 متری از سطح دریا قرار دارد. اگر به ارتفاع حساس هستید، در آنجا نمانید. در تعطیلات نوروز شاهكوه ممكن است برفی باشد و هوایش در شب ها هم سرد.

چه بخریم؟

از کبوتر خاله تا ام امین

در این سفر كمتر به فروشگاه های صنایع دستی برخواهید خورد و برای خرید سوغاتی باید سراغ هنرمندان محلی را بگیرید. برای خرید سوغات می توانید در روستای درآســیاب و یا چهارباغ كه بعد از شاهكوه قرار دارد، به مغازه های دوطرف جاده سری بزنید و آب زرشك كوهی، گوشت گوسفند و محصولات لبنی محلی مثل دوغ گاوی و گوسفندی یا كره و پنیر محلی بخرید. قزل آلا را می توانید در روستای شاهكوه تهیه كنید.

برای صنایع دستی هم در شاهكوه سراغ خانمی به نام «كبوترخاله» را بگیرید كه جاجیم، چادر شب، پاپوش، پابند و روسری های زیبای سیاهدوزی شده عرضه می‌كند. «مش خیرالله» و «آسیه خانم كاووسی» و «امامین» هم هر كدام در این روستا صنایع دستی تولید می‌كنند.

 

توسكستان زیبا از شاهرود تا گرگان

مجله "همشهری سرزمین من"

برای اجاره آپارتمان مبله تهران گروه جامونه با بهترین امکانات خانه ای راحت در خدمت شماست

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

 

پیام در واتساپ
تماس با ما