گردش در دیدنی های مسیر رشت تا زنجان

سهیلی 17:23 - 1397/10/19

گردش در دیدنی های مسیر رشت تا زنجان

اجاره آپارتمان مبله تهران در سایت جامونه بدون واسطه از میزبانان تایید شده جامونه

خیلی ها برای تعطیلات به شمال ایران می روند و به گشت و گذار در همان حول و حوش دریا می پردازند. در این برنامه ســفر می خواهیم پیشــنهاد جذاب تری ارائه دهیم؛ رشت را مقصد سفر كنید، عجله را کنار بگذارید و در مسیری دیدنی به اردبیل و سپس زنجان بروید تا از تعطیلات به خوبی لذت ببرید. برای این سفر حداقل به دو روز زمان نیاز دارید، پس اگر ساکن شمال کشور هستید یا سفری به رشت رفته اید و منظره سبز جنگل و پهنه آبی دریا را خوب سیاحت كرده اید، با این سفر تجربه ای تازه رقم بزنید؛ از تجربه آب تنی در چشمه های آبگرم گرفته تا بازدید از بناهای ثبت جهانی شده شیخ صفی الدین اردبیلی و گنبد سلطانیه تا معبد كمتر دیده شده «داش‌کسن» و نقش اژدهای معروفش. سفری كه طبیعت گردی و بازدید از مکان های تاریخی را هم در برنامه آن گنجانده ایم تا پروپیمان تر شــود. یادتان باشد كه در این سفر به شهرهایی خواهید رسید که تا اواسط اردیبهشت ماه، شب های سردی دارند و باید لباس های گرم زمستانی همراه خود داشته باشید.

 

نـکـتـه

 غار پرامکانات

در نزدیکی دهانه غار کتل خور امکاناتی مثل پارکینگ و سرویس بهداشتی، سوپرمارکت و سوئیت اجاره ای وجود دارد.

چطور برسیم؟

راندن تا زنجان

از رشت باید راهی پونل شوید و از آنجا هم به خلخال برسید. این یعنی 136 کیلومتر رانندگی، تقریبا در دو ساعت و نیم. بعد از «کرندق»و «هیر» با 120 کیلومتر رانندگی به اردبیل می رسید. با توجه به جاده حدود سه ساعت در راه خواهید بود. از اردبیل تا سرعین هم 30 دقیقه راه دارید. بعد از عبور از «نیر» و «بستان آباد» در یک مسیر تقریبا 204 کیلومتری که منطقه حفاظت شده «بزقوش» را دور می زند و پس از حدود چهار ساعت رانندگی به میانه می رسید. فاصله 130 کیلومتری میانه تا زنجان را هم تقریبا در 100 دقیقه می پیمایید.

بیشتر بگردید

 سالم بر سلطان آجری

در مسیر برگشت از زنجان می توانید بزرگ ترین بنای آجری ایران را ببینید.

 گنبد سلطانیه: در مسیر بازگشــت تان از زنجان می توانید یکی دیگر از آثار جهانی ایران را ببینید. تقریبا 35 کیلومتر بعد از خروج از زنجان، می توانید قد و قامت بلند سلطانیه را در سمت راست آزادراه ببینید. اولین بنایی که هر تازه واردی به سلطانیه مشتاق است ببیند. این غول آجری 5/48 متری مجموعه آرامگاهی «الجایتو» یا همان «سلطان محمدخدابنده» هشتمین ایلخان مغول است. علاوه بر خود مجموعه و موزه اش، ارگ سلطنتی، آرامگاه ملاحسن و دستگاه چلپی اوغلی از دیگر بخش های دیدنی سلطانیه است. 

 

معبد داش کسن: یک اثر تاریخی تماشایی در نزدیکی سلطانیه، معبد «داش کسن» یا «سنگ بُران» است با نقش دو اژدهای افسانه ای در نزدیک آن. این معبد با شهر سلطانیه حدود 10 کیلومتر فاصله دارد. وارد جاده سلطانیه به «قیدار»شوید تا پس از حدود پنج کیلومتر رانندگی، در سه راهی به سمت چپ تان بپیچید تا به روســتای «ویر» برسید. بعضی قدمت این مجموعه را مربوط به دوره ساسانی و برخی هم مربوط به دوره ایلخانی می دانند.

غار کتل خور: برای رسیدن به غار تماشایی کُتل خور یا «کتله خور» باید وارد جاده سلطانیه به قیدار شوید تا اول به «زرین رود» و بعد به روستای گرماب برسید. از گرماب هم طبق تابلوهای غار رانندگی کنید. گفته می شود قدمت این غار به 30 میلیون سال قبل برمی گردد. اینجا یکی از بلندترین غارهای ایران است که 16 هزارمتر دالان و راهروی ثبت شده دارد. برای گشت و گذار در این غار باید بلیت بخرید و البته هیچ خوردنی هم با خود وارد غار نکنید.

آرامگاه صفوی

 یكی از زیباترین بناهای تاریخی ایران را در این مسیر خواهید دید؛ آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی كه به ثبت جهانی رسیده است. این بنای تاریخی فقط آرامگاه شیخ صفی نیست و شاه اسماعیل اول و همسر او نیز در همین آرامگاه دفن شده اند.

مجله "همشهری سرزمین من"

برای اجاره آپارتمان مبله تهران گروه جامونه با بهترین امکانات خانه ای راحت در خدمت شماست

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

 

پیام در واتساپ
تماس با ما