راهنمای گشت و گذار در مسیری شگفت انگیز از آستارا تا سرعین

سهیلی 17:12 - 1397/10/20

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

 راهنمای گشت و گذار در مسیری شگفت انگیز از آستارا تا سرعین

 بندر آستارا آخرین و اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، غربی ترین شهر ساحلی ایران در حاشیه دریای خزر است؛ جایی که منطقه موسوم به «شمال» تمام می شــود و وارد شمال غربی کشور می شوید. البته که این گذشتن از منطقه ای به منطقه دیگر، به همین سرعتی که گفتیم اتفاق نمی افتد. با راهنمای گشت و گذار در مسیری شگفت انگیز از آستارا تا سرعین می توانید این مسی را طی کنید. اینجا باید از گردنه ای عبور کنید که به حیران معروف است و شما را از استان گیلان به استان اردبیل می رساند.

شاید گذشتن از این جاده حیرت انگیز، امروز دیگر به سختی گذشــته های دور نباشد، اما دل کندن از زیبایی آن هنوز دشوار است. در این گوشه از ایران زمین، اصل بقای زیبایی حاکم است. زیبایی از بین نمی رود، بلکه چشم انداز جنگل و مه، جای خود را به سبزی دشــت های اردبیل و نمای باشکوه سبلان می دهد. حالا شما از تونل حیران گذشته اید و هوای سبک اردبیل را نفس می‌کشید.

اگرچه این مسیر پیشنهادی ما از آستارا تا شهر اردبیل است، اما می توانید 40 دقیقه دیگر هم برانید تا به سرعین برسید. برف بازی در پیست اسکی آلوارس و آب تنی در آبگرم های معدنی؛ آن هم در فاصله ۲۰ دقیقه از یکدیگر.

کجا بمانیم؟

 خواب در مه

 شب مانی در آستارا و اردبیل و البته کمی دورتر در سرعین، به دلیل امکانات گردشگری آنها از راحت ترین کارهاست. از هتل و سوییت آپارتمان گرفته تا خانه های ویلایی در دسترس شماست. قیمت ها هم بستگی به شلوغی های فصلی دارد.

 چطور برسیم؟

 گردش با پیچ ها

 این مسیر سرســبز 75 کیلومتری، اگرچه چندان طولانی نیست، اما به خاطر پیچ و خم اش حدود یك‌ ساعت و نیم از شما زمان می گیرد. از آستارا تا شهر نمین 56 کیلومتر و از آنجا تا اردبیل هم حدود 19 کیلومتر راه دارید. اگر خودروی شخصی ندارید، در این مسیر تاکسی و اتوبوس هم در رفت و آمدند.

کجا بگردیم؟

دیدنی های حیران

گردنه حیران از زیباترین جاده های ایران است.

اجاره سوئیت مبله در تهران خدمتی برای شما مهمانان عزیز در شهر تهران

 راهنمای گشت و گذار در مسیری شگفت انگیز از آستارا تا سرعین

جاده تماشایی: جاده حیران از منطقه بهارستان و «آق چای» شروع می شود و مثل ماری به کوه های پوشیده از درخت می پیچد و بالا می رود. سمت راست شما دره ای است که رود آستاراچای از کف آن عبور می کند. این دره که با سیم خارداری در حاشیه جاده محصور شده، مرز بین ایران و جمهوری آذربایجان است.

خوردن بلال روغنی حیران و آش دوغ را هم از دست ندهید.برای اقامت در حیران سراغ آلاچیق های کنار جاده را بگیرید. عبور از گردنه حیران اگرچه به سختی اسم آن نیست، اما نیازمند آرامش و دقت در رانندگی است. سرعت مطمئنه را سر پیچ ها رعایت کنید و حواس تان به علایم راهنمایی کنار جاده باشد.

تله کابین: طول خط تله کابین حیران حدود 6.1 کیلومتر اســت و وقتی سوار آن می شوید، بسته به اینکه با چه سرعتی حرکت کنید بین 11 تا 20 دقیقه در راه خواهید بود تا به ایستگاه آخر برسید. از ایستگاه اول که سوار شوید حدود 500 متر ارتفاع می گیرد و تا ارتفاع 1650 متر بالا می روید. تله کابین های معمولی تله کابین 6 نفره و سه کابین ویژه هم 2نفره است و امکاناتی مثل: مبلمان، پخش موسیقی، یخچال و پذیرایی دارد. در این مجموعه غذاخوری هم وجود دارد.

در ایستگاه آخر تله کابین، علاوه بر غذاهای سرد و انواع نوشیدنی، یک نوع غذای گرم هم دارد. البته تورهای مختلف می توانند پیش از برنامه ریزی برای سفر به آنجا سفارش تعداد و نوع مشخصی از غذا را هم بدهند. غیر از تله کابین سواری این مجموعه زمین کارتینگ هم دارد. می توانید با پرداخت ورودی در مساحتی حدود 7 کیلومتر سواری کنید. پیست کارتینگ در نزدیکی ورودی مجموعه قرار دارد.

از دست ندهید

 رو به جنگل

 جنگل فندق لو:

در انتهای گردنه حیران، از تونل که بگذرید، به شهر نمین می رسید. پنج کیلومتر که از جاده کنار گذر نمین به سمت چپ برانید، دشت سرسبز فندق لو با تپه ماهورهای پوشیده از درختان فندق و بابونه وحشی پیش چشم تان گسترده است. ممکن است در فروردین ماه، این منطقه هنوز چندان سبز نشده باشد. بابونه ها در اوایل خرداد ماه به گل می نشینند.

جامونه سامانه ی اجاره سوئیت مبله در تهران با پاسخگویی شبانه روزی

 راهنمای گشت و گذار در مسیری شگفت انگیز از آستارا تا سرعین

اردبیل گردی:

بعد از یک اتراق چند ســاعته در فندق لــو، ۲۵ کیلومتر دیگر کــه برانید، به اردبیل می رســید و اینجاســت که بقعه شیخ صفی الدیــن اردبیلی، دریاچه «شــورابیل» و رودخانه «بالیق لو» که از وسط شهر می گذرد، منتظر دیدار شماســت. حلوای سیاه و صنایع دستی از جمله سوغاتی هایی است که خرید آن از اردبیل توصیه می شود.

آبگرم های سرعین:

سرعین در ۲۵ کیلومتری غرب اردبیل و بر دامنه جنوبی ســبلان آرمیده است. در منطقه سرعین هم می توانید سری به پیست آلوارس بزنید یا خستگی سفر را در یکی از ده ها آبگرم معدنی مدرن یا سنتی سرعین از تن به در کنید. با یک گردش در سطح شهر خودتان به اهمیت سرشیر و عســل، کباب و آش دوغ سرعین پی خواهید برد.

جاده سبز شمال

در طول مسیری که شما را از آستارا به اردبیل می رساند، از ساحل خزر جدا می شوید، با جاده ارتفاع می گیرید. در بلندای این جاده، دیگر خبر چندانی از منظره کوهستان پوشیده از درخت نیست، مه آرامی است که زیرپای تان حرکت می‌کند.

مجله "همشهری سرزمین من"

برای اجاره سوئیت مبله در تهران گروه جامونه با بهترین امکانات خانه ای راحت در خدمت شماست

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

 

پیام در واتساپ
تماس با ما