پیش به سوی تبریز

سهیلی 19:29 - 1397/10/21

 پیش به سوی تبریز

 

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

چطور برسیم؟

سفر ما از تبریز شروع می شود و بعد از طی حدود یک هزار كیلومتر در پارس آباد تمام می شود

 خودروی شخصی: به تبریز كه رسیدید، باید آماده سفر به «جلفا» شوید. برای این كار ابتدا خروجی مرند را در پیش گرفته و پس از عبور از كنار كاروانسرای شاه عباسی در جاده منتهی به خروجی مرند، به سمت جلفا ادامه مسیر دهید. با این حساب 135كیلومتر راه پیش رو دارید و چیزی حدود یك و نیم ساعت در راه خواهید بود تا به ورودی شهر جلفا برسید.

وسایل نقلیه عمومی: از تبریز تا جلفا را می توانید با قطاری كه روزهای یکشــنبه و سه شنبه، هفت صبح از تبریز به سمت جلفا می رود، طی کنید. قیمت بلیت این قطار 2500 تومان است و در همین روزها ساعت پنج عصر به تبریز برمی گردد. همچنین در میدان آذربایجان در نزدیکی فرودگاه تبریز، می توانید سوار تاکسی های خطی جلفا شوید.

كجا بگردیم؟

 جوش و خروش رود

رود ارس در حاشیه جنوبی اش طبیعتی رویایی به وجود آورده است

اجاره سوئیت مبله در تهران خدمتی برای شما مهمانان عزیز در شهر تهران

در گذر از حاشیه رود ارس، با مناظر شگفت انگیزی روبه رو خواهید شد.

رود ارس: رود پرپیچ و خم ارس تا پیش از عهدنامه «ترکمانچای»در اسفند 1206 متعلق به ایران بود، اما پس از آن تبدیل به مرز میان ایران و روسیه آن زمان شــد. این رود از آن زمان تا امروز، مرز ایران و همسایگان شمال غربی اش را تشکیل می دهد. ارس که از کوه های آناتولی در ترکیه سرچشمه می گیرد، پس از پیوستن به رود «کورا» در جمهوری آذربایجان در نهایت به دریای خزر می رسد. رود ارس و رطوبت آن باعث شده، بسیاری از نقاط جنوب رودخانه که طبیعتی بسیار سرد دارند، در زمستان معتدل تر شوند. در سراسر نیمه جنوبی این رود بلند، طبیعت زیبایی شکل گرفته که البته به دلیل مرزی بودن آن، نمی توانید در بسیاری از نقاط آن توقف کنید.

آبشار آسیاب خرابه: بعد از این‌كه از كلیســای سنت استپانوس خارج شدید، می توانید خود را به خنكای آبشار «آسیاب خرابه» بسپارید. بقایای یک آسیاب آبی قدیمی را هم در نزدیکی این آبشــار می توانید ببینید که هر دو در فاصله تقریبا 25 كیلومتری از شــرق جلفا و به موازات ارس قرار گرفته اند. برای رسیدن به مجموعه آبشار باید حدود 8 كیلومتر از جاده اصلی منحرف شده و در جاده منتهی به آبشــار پیش بروید. كمی قبل از رسیدن به آبشار، جاده ای كه در آن هستید به یك دوراهی می رسد؛ راه سمت چپ به روستای «الوان» و در ادامه مسیر ســمت راست به آبشار می رسد. پس از رسیدن به محوطه ورودی آبشار، باید خودرو را پارک کنید و باقی راه را پیاده بروید.

ارس ایران زمین

 رود ارس ، مرز ایران با همسایگان شمال غربی ایران است؛ رودی كه گوشه ای این گربه نشسته را ـ گربه ای كه نقشه ایران را به آن شبیه می دانند ـ به هم وصل می كند. این رود برای هموطنان آذری زبان مان، مظهر اسطوره و افسانه های بی شماری است و در مسیر آن، طبیعتی شگفت انگیز و زیبا را خواهید دید.

چه می بینیم؟

 تاریخ در شمال آذربایجان

 غیر از تماشای سه كلیسا از مجموعه كلیساهای جهانی ایران در این منطقه،آثار زیبای دیگری هم برای تماشا وجود دارد

جلفا: بعد از ثبت مجموعه كلیســاهای آذربایجان در فهرست یونسكو، همه چیز در منطقه رونق گرفته، حتی نصب تابلوهای راهنمای گردشگری، به همین دلیل رسیدن به دیدنی های منطقه کار آسانی است.

كلیسای سنت استپانوس: جاده منتهی به كلیسای سنت استپانوس به عنوان نقطه شروع ارس گردی، در دو كیلومتری شهر جلفا قرار دارد. در ورودی شهر پس از ورود به جاده سمت چپ با تابلوهای ویژه مناطق گردشگری مشخص شده، باید وارد جاده روستای «دره شام» شوید که در 16 كیلومتری غرب جلفا قرار دارد. در این مسیر اصلا نگران گم کردن راه نباشید؛ چون تمام مسیر با تابلو مشخص شده. بعد از رسیدن به مســیر منتهی به محوطه تاریخی و پارکینگ کلیسا، گنبد زرد و اُخرایی «سنت استپانوس» را خواهید دید. کلیسای سنت استپانوس، یکی از پنج کلیسایی بود که همراه با کلیساهای «سنت تادئوس» یا «قره کلیسا»، «زور زور»، «مریم مقدس» و «چوپان» به عنوان نهمین اثر ایران در فهرست یونسکو به ثبت رسید. بعد از دیدار از كلیسا، چرخیدن در محوطه صلیب مانند، ایستادن زیر تاق بلند سنگی و دیدن سنگ تراش های ظریف مجموعه، به جلفا برگردید.

جامونه سامانه ی اجاره سوئیت مبله در تهران با پاسخگویی شبانه روزی

کلیسای چوپان و مریم مقدس: اگرچه در مسیر رسیدن به سنت استپانوس هم می توانید به کلیسای چوپان برسید، اما می توانید وقت برگشت از آنجا و در سمت راست جاده این کلیسای کوچک را ببینید. این كلیسا، نمازخانه چوپان یا چوپانان منطقه بوده. به دلیل مسائل امنیتی مرزی، بهتر است در کنار این کلیسا خیلی توقف نکنید. در امتداد ارس، یك كلیسای دیگر جهانی هم انتظار شما را می‌كشد؛ كلیسای مریم مقدس. این كلیسای ســاده و آرام در محل تلاقی «آق چای» و ارس و در كنار روستای دره شام ساخته شده و مسیر آن، از راه رسیدن به سنت استپانوس جدا می شود.

جلفا تا كردشت: در خروجی جلفا به سمت شرق و در مكانی كه به پل فلزی مشهور است، می توانید مزار اولین شــهدای ایران در جنگ جهانی دوم و شهریور 1320 را ببینید که در حمله روسیه به ایران کشته شدند. یادمان سه شهید مرزبان؛ ژاندارم شهید «سرجوخه ملک محمدی»، شهید «ســید محمد راثی هاشمی» و شهید«عبدالله شهریاری». می توانید كنار پل فلزی توقف کنید، هم این یادمان را از نزدیک ببینید و هم فاتحه ای نثار روح شان کنید. اگر بنزین تان تمام شده، در 30كیلومتری این جاده پمپ بنزین و سرویس بهداشتی هم وجود دارد. کمی جلوتر به روستای «كردشت» می رسید که در یکی از پیچ و خم های ارس قرار گرفته. در آنجا می توانید حمام، قلعه و برج و باروهایی كه از زمان «عباس میرزا نایب السلطنه» به یادگار مانده را تماشا کنید.

خداآفرین: یکی از آثار تماشایی مسیر شما، پل های قدیمی و تاریخی خداآفرین است. در نزدیکی شهر «خمارلو» دو پل قدیمی وجود دارد که به دلیل مرمت های اخیر برای پیاده روی قابل اســتفاده اســت. علاوه براین محدوده سد خداآفرین، البته محدوده جنوبی آن هم برای گشــت و گذار در طبیعت جای مناسبی است. در شهرســتان خداآفرین، بخشــی از جنگل های زیبای ارســباران در محدوده این شهرســتان قرار گرفته اند. می توانید در این شهرســتان و در محدوده منطقه گردشگری «آینالو»یا «آینالی» یک عمارت تاریخی زیبا را در میان جنگل ببینید.

  پس از گذر از چرخش های ارس بعد از گذر از خمارلو و آبادی هایش به اصلاندوز، اولین شهر استان اردبیل می رسید. در اصلاندوز می توانید تپه نادری را ببینید. جالب است بدانید که تپه اصلاندوز یک تپه طبیعی نیست، در زمان تاجگذاری نادر در این منطقه، سربازان نادرشاه با آوردن خاک و سنگ، محل بلندی را برای تاجگذاری نادر فراهم کردند. در اصلاندوز، هم چند پمپ بنزین وجود دارد. در خاتمه این مسیر، بخش جلگه ای دشت مغان، دشت زیبایی كه سكونتگاه عشایر و محل زندگی هزاران راس دام است، در انتظار شماست. این منطقه بكر و بی نظیر تا دهستان ســاوالان ادامه می یابد. اگر به دیدن آثار تاریخی علاقه مندتر هستید، قلعه«اولتان» را از دست ندهید. این قلعه در ۵۰۰ متری روستا و نرسیده به شهر پارس آباد قرار دارد. دور تا دور قلعه دیوار بزرگ خشتی كشیده شده و خندق عمیقی هم دارد. گفته می شود این قلعه مربوط به دوره اشكانی است، اما تا قرن ها بعد همچنان مورداستفاده بوده است.

جنگل های سبز ارس

 برای رسیدن به جنگل ارسباران و قلعه بابک چند مسیر وجود دارد. اما نزدیک ترین مسیر برای شما این است که تقریبا ۶۰ تا ۷۰کیلومتر بعد از«نوردوز» و پایانه مرزی ارمنستان، جاده عاشقلو را در سمت راست تان انتخاب کنید. برای رسیدن به قلعه بابك،مسیر پیاده روی در پیش دارید.

از عاشقلو تا آینالی: وارد این جاده فرعی که شــدید، حــدود ۱۵ کیلومتر برانید تا به سه راهی آینالی برسید. به سمت راست که بروید بعد از حدود چهارکیلومتر به این روستای ییلاقی خواهید رسید و می توانید جنگل نوردی تان در ارسباران را از همین جا شروع کنید.

  جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

روستای«مکیدی»: به مسیر که برگردید و به طرف جنوب ادامه دهید، بعد از ۲۰ تا ۲۵ کیلومتر به اسکلو، و حدود چهارکیلومتر بعد از آن هم به سه راهی مکیدی می رسید و این بار هم به سمت راست بروید تا دره زیبای این روستا را ببینید و اگر دل تان خواست می توانید در کمپ توریستی اش هم که البته نیمه مجهز است، اقامت کنید.

قلعه بابک: دوباره به مســیر برگردید و روســتاهای «آغویه» و «هجران دوست» را هم رد کنید. پنج کیلومتر بعد از هجران دوســت، خروجی خاکی قلعه بابک را در ســمت راست تان می بینید. می توانید سوار جیپ هایی شــوید که شما را با چند هزار تومان به پای قلعه می رســانند. برای پیاده روی تا قلعه و بازگشــت از آنجا باید حداقل سه چهار ساعت وقت بگذارید.

کلیبر و بازگشت به جاده ارس: بعد از قلعه بابک به کلیبر می رسید و می توانید در یکی از هتل های متعدد آنجا اقامت کنید و صبح فردا از یکی از دو جاده جانانلو یا ایل یوردی به حاشیه ارس برگردید که البته مورد دوم، برای رسیدن به پارس آباد مناسب تر است.

چه بخوریم

غذا با گوشت تازه

 بازارچه مرزی جلفا، بهترین مكان برای خریدهای ارزان است. در این بازار می توانید به غذافروشی های مشهور آن رفته و كباب یا آبگوشت بخورید.

 مهم ترین بازارچه این مســیر، بازارچه مرزی جلفاســت که در مرکــز منطقه آزاد ارس قرارگرفته. رســیدن به بازارچه مرزی جلفا در نزدیكی جاده خروجی این شهر، كار بسیار ساده ای است. این بازارچه با فروشــگاه های مســقف و محوطه ای روباز و داشــتن جــای پارك و غذاخوری های كوچك، جای خوبی برای خرید انواع لباس، ظروف، وســایل دست ساز و اسباب بازی است. بعد از گشــت و گذار و خرید در بازارچه، اگر می خواهید غذایــی بخورید، می توانید به مجموعه جهانگردی جلفا در كنار ایستگاه راه آهن بروید.

مجله "همشهری سرزمین من"

برای اجاره سوئیت مبله در تهران گروه جامونه با بهترین امکانات خانه ای راحت در خدمت شماست

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

 

پیام در واتساپ
تماس با ما