دامغان، کهن ترین و باستانی ترین شهر پارتی ایران

سهیلی 18:52 - 1397/10/25

دامغان، کهن ترین و باستانی ترین شهر پارتی ایران

 

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

مسجد تاریخانه: معروف ترین اثر تاریخی دامغان مسجد تاریخانه است؛ اثری تماشایی که در قرون اولیه اسلامی ساخته شــده. تاریخانه، یکی از اولین مساجد مناره دار ایران محسوب می شود که در دوره های تاریخی مختلف به بنای اولیه آن اضافه شده. این مسجد را در خیابان شــهید مطهری می توانید ببینید. در مسجد هر روز به غیر از شنبه ها از8:30 تا  12:30 و عصرها از ساعت 15:30 تا 19:30 روی گردشگران باز است. دامغان دو خانه تاریخی هم از دوره قاجار دارد؛ خانه لطفی و خانه صدیق که هر دو در محله «بالامحله» دامغان در میدان امام خمینی(ره) قرار دارند.

با سامانه جامونه همراه باشید و به راحتی برای اجاره سوئیت مبله ارزان اقدام کنید

برج پیر علمدار: یکی از نمونه های ارزشمند معماری قرن پنجم ایران در دامغان برج پیر علمدار است. این برج 13 متری که به صورت مخروطی پیازی شکل ساخته شده، یک بنای آرامگاهی است. این برج در محله خوریا نزدیک مسجد جامع دامغان و در خیابان شهید مطهری قرار دارد.

بیرون از دامغان: شــهر تاریخــی دامغان بناها و محوطه هــای تاریخی دیگری مانند محوطه تپه حصار، برج طغرل و چشــمه های طبیعی و زیبایی مثل چشمه علی و چشمه قلقل در منطقه ای خوش آب و هوا دارد كه در فاصله تقریبا نزدیک از هم قرار دارند. برج طغرل هم در 18 کیلومتری شرق دامغان، در جنوب روستای مهماندوست و در بین راه دامغان - شاهرود قرار دارد. گفته می شود از تمدن باستانی و شش هزار ساله «قومس» یا »کومش»، چند تپه تاریخی مثل «تپه حصار» در حاشیه جنوبی شهر دامغان و تپه های چهل دختر روستای «دروار» و پل روستای «بق» در 50 کیلومتری شمال غرب دامغان به جا مانده است. تپه حصار در نزدیکی ایستگاه راه آهن و در امتداد مسیر خط آهن قرار دارد.

قلعه گردکوه: قلعه گردکوه یا دژ گنبدان در شــمال غربی دامغان قرار دارد. این قلعه، یکی از قلعه های اسماعیلیان است و مثل دیگر قلعه های اسماعیلیه، در ارتفاعات کوهستانی بنا شده است. البته تاریخ ساخت این دژ به قبل از اسماعیلیه برمی گردد. برای دیدن این قلعه تاریخی باید به روستای قدرت آباد بروید که 15 کیلومتر با دامغان فاصله دارد. از قدرت آباد هم یک راه خاکی تقریبا هشت کیلومتری شما را پای کوهی می رســاند که دژ گنبدان، بالای آن اســت. برای دیدن قلعه گردکوه، بهتر است از بلدهای محلی کمک بگیرید.

بسطام: شهر بسطام یکی از شهرهای تاریخی ایران است که عمده بناهای آن در روزگار ســلجوقیان یعنی حدود قرن پنجم هجری و پس از آن بنا شده؛ هر چند پیشینه این شهر هم به دوران شکوه تمدن قومس برمی گردد. بسطام زادگاه و مدفن با یزید بسطامی عارف قرن سوم هجری است که از او به عنوان «سلطان العارفین» یاد می کنند. علاوه بر بنای آرامگاه بایزید، بسطام یک مجموعه بناهای تاریخی دیگر هم دارد. بخشی از بناهای مجموعه تاریخی بسطام شامل بنای امامزاده محمدبن جعفر(ع)  عموی حضرت امام رضا(ع)، مدرسه شــاهرخیه، ایوان الجایتو، برج کاشانه و مسجد جامع بسطام می شود. بســطام در هفت کیلومتری شمال شاهرود و در ابتدای جاده خوش ییلاق قرار دارد.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه، اجاره سوئیت مبله ارزان به راحتی برای شما میسر خواهد بود

مجله "همشهری سرزمین من"

برای اجاره سوئیت مبله در تهران گروه جامونه با بهترین امکانات خانه ای راحت در خدمت شماست

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما