راهنمای سفر در شهرهای ترکمن نشین استان گلستان

رها کیانی 20:17 - 1397/11/01

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

 ترکمن صحرا یکی از رویایی ترین مناطق ایران است. دشتی که نامش با چابک‌ سواران و اسب های تیزروی ترکمن، آلاچیق های حصیری، لباس های رنگارنگ و گله های پرجمعیت شتر گره خورده. اگرچه این منطقه هم، در دهه هــای اخیر تغییرات زیادی کرده، اما همچنان تماشایی اســت؛ مخصوصا وقتی دشت های وسیع ترکمن نشین سرسبز می شود و پیوند قوی فرهنگ ترکمن و طبیعت بیشتر از همیشه به چشم می آید. برای گشت و گذار در این منطقه تماشایی و شناخت فرهنگ ترکمن های ایران یکی از بهترین مســیرها را به شما معرفی می‌کنیم. این مسیر اگرچه از جاده های اصلی نمی گذرد و باید در آنها بااحتیاط برانید، اما پر اســت از زیبایی های طبیعی و زیبایی های فرهنگ ترکمن. این مسیر از بندرترکمن و جادهای معروف به «خط آلمان» شروع می شود و بعد از عبور از شهرهای آققال و گنبدکاووس به خالد نبی می رسد و البته از مسیری متفاوت از حاشیه سدهای گلستان و وشمگیر در نهایت دوباره شما را به بندرترکمن می رساند.

با سامانه جامونه همراه باشید و به راحتی برای اجاره سوئیت مبله ارزان اقدام کنید

چطور برسیم؟

از بندر تا زیارتگاه

این سفر از بندرتركمن در ساحل شرقی دریای خزر شروع می شود و بعد از رسیدن به مقبره خالدنبی، از مسیر دیگری شما را به گنبدکاووس می رساند.

بیشتر مسیر این سفر، از جاده های اصلی استان گلستان نمی گذرد. جاده ای که در استان گلســتان به «خط آلمان» معروف است، بخش اصلی این مسیر اســت. جاده ای که از بندرترکمن و از مسیر «آققال» بعد از حدود 108 کیلومتر مسافران را به شهر گنبدکاووس می رساند. می توانید طوری برنامه ریزی کنید که صبح زود از بندرترکمن راه بیفتید و شب در خالدنبی باشید. البته اگر می خواهید بیشتر لذت ببرید، می توانید آرام تر سفر کنید و یک شب را در هم در یکی از شهرهای مسیر بگذرانید. مسیر بازگشت به شهر گنبد هم از جاده فرعی دیگری طی می شود. از گنبد می توانید از مسیر قبلی به بندرترکمن برگردید و از مسیر آزادشهر و علی آباد به گرگان برسید.

چه بخریم؟

خوش سلیقه های ترکمنی دوستداران طبیعت

خرید از بازارهای هفتگی در شهرهای تركمن نشین را از دست ندهید. ضمن آن که در شهرهای گنبد و بندرترکمن می توانید خریدهای خوبی انجام دهید.

 بازار روز: در روز بازارهای مناطق ترکمن نشین می توانید شكرسرخ، ماهی تازه یا خشك و دودی و انواع صنایع دستی تركمنی و لباس های تركمنی بخرید. برنامه هفتگی بازارهای منطقه تركمن صحرا به این ترتیب است: شنبه ها در آزادشهر و سیمین شهر، یكشنبه ها در كلاله، دوشنبه ها در بندرتركمن، پنجشنبه ها در آققال و جمعه ها در شهر گنبد.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه، اجاره سوئیت مبله ارزان به راحتی برای شما میسر خواهد بود

گنبد: در شهر گنبد اگر زیورآلات طلا و نقره می خواهید، مستقیم بروید نبش سه راهی سعدی شمالی سراغ خان تکه. پیرمردی است که در یک کارگاه با پسران اش مشغول ساخت زیورآلات هستند. البته اول برای تماشا بروید؛ چون اول باید سفارش دهید و وقتی آماده شد، بخرید.  اگر هم زیورآلات ارزان تر می خواهید، می توانید به مغازه آتابای در خیابان امام خمینی(ره) بروید. در این مغازه سایر صنایع دستی ترکمن هم هست که با قیمت مناسب عرضه می شود. اگر می خواهید روسری ترکمنی ارزان قیمت بخرید، غیر از بازار اصلی گنبد یا روز بازارها یک گزینه دیگر هم دارید. مغازه ای در خیابان امامزاده بعداز ایستگاه بی بی شیروان قرار دارد به نام «کبیر»که عمده فروش است، اما معمولا روسری های تک اش را هم به قیمت عمده می فروشد.

 بندرترکمن: در تقاطع راه آهن گرگان بــه بندر تركمن هم تعداد زیادی مغازه فروش فرش و قالیچه و صنایع دستی تركمنی وجود دارد كه می توانید از آنجا هم خرید كنید.

بیشتر بدانید

دوستداران طبیعت

در رستوران های منطقه هرگز ســفارش ماهی اوزون برون ندهید. چون این ماهی ها از صید قاچاق بوده و بیشــتر بچه ماهی های نابالغ خاویاری است كه خاویار ایران را به نابودی می‌كشاند.

اهالی ترکمن ها، غیر از جشن نوروز ملی، برای بهار یک جشن دیگر هم دارند. در تقویم ترکمنی بهارکمی زودتر و در اواخر زمستان آغاز می شود.

یک رســم جالب ترکمن ها، اطلاعیه هایی اســت که در سطح شهر یا روستا برای اطلاع رســانی عروسی های شان می چسبانند. این اطلاعیه ها را در مناطق تركمن نشین ببینید كه معمولا هم به زبان تركمنی نوشته شده.

در حاشیه بسیاری از جاده های مناطق تركمن صحرا، بنای كوچك یاد بودی نصب شده اســت كه یادبود كشته شدگان سوانح رانندگی در همان نقطه از جاده است.

منطقه تركمن صحرا به علت فاصله نزدیك روســتاها و شهرها پر از موتورسیكلت سوار است. در رانندگی مخصوصا در شب، بسیار مواظب این موتورسیكلت ها باشید. شغل بسیاری از اهالی تركمن صحرا هم دامداری اســت. به همین جهت ممکن است در کنار جاده دام های روستائیان را ببینید. وقت رانندگی مراقب آنها هم باشید.

اگر در محل اسكان عشایر شاهد مراسم عروسی بودید، هرگز از آنها فیلم برداری یا عكاسی نكنید.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در تهران

مجله "همشهری سرزمین من"

برای اجاره سوئیت مبله در تهران گروه جامونه با بهترین امکانات خانه ای راحت در خدمت شماست

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما