گردش در اقلیم سرد_1

سهیلی 19:57 - 1397/11/04

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

 سفرتان از «قره کلیسا»در حوالی شهر «قره ضیاءالدین»شروع می شود و بعد از گذر از شهرهای خوی، سلماس، ارومیه، مهاباد، میاندوآب، مراغه، آذرشهرو اسکو در تبریز به پایان می رسد. از تبریز که به مرند رسیدید، باید به سمت چپ بروید تا وارد جاده قره ضیاءالدین شوید. از تبریز تا قره ضیاءالدین 183 ،از قره ضیاءالدین تا خوی 64 ،از خوی تا سلماس 21 ،از سلماس تا ارومیه 90 ، از ارومیه تا «محمدیار» 88 ،از محمدیار تا میاندوآب 57 ، از میاندوآب تا آذرشهر 76 و از آذرشهر تا تبریز هم 65 کیلومتر راه دارید.

با سامانه جامونه همراه باشید و به راحتی برای اجاره سوئیت مبله ارزان اقدام کنید

 

از دست ندهید

 تفریح با آب

جدای از دیدنی های دور دریاچه ارومیه، این موارد را هم در نظر داشته باشید:

دریاچه: اگر از سمت پل شهید کلانتری وارد ارومیه شده اید، از وسط دریاچه رد خواهید شــد. اما اگر در شهر هستید، برای رسیدن به دریاچه باید به خیابان ولی عصر(عج) بروید و بعد به جاده دریا برسید. با اینکه روز به روز این دریاچه شفابخش کوچک تر می شود، اما می توان تا ساحل نمکی رفت و قدمی زد.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در تهران

مجتمع باری: مجتمع گردشگری باری، از نقاط تفریحی شهر اســت، در این مجتمع غیر از هتل و انواع غذاخوری، می توانید از پیست سوارکاری، درشکه سواری و دوچرخه، محل بازی کودکان، باغ وحش و استخرهای آب شور و آب شیرین استفاده کنید. ضمن آن که این مجتمــع در فاصله نزدیکی از دریاچه قــرار دارد. برای رسیدن به این مجتمع باید تا کیلومتر 55 جاده ارومیه- سلماس بروید و سه کیلومتر بعد از «قوشچی» به مجتمع می رسید.

غار سهولان: غار ســهولان هم یکی از دیدنی های مسیر ماست. برای رســیدن به این غار بعد از رســیدن به مهاباد باید جاده ای فرعی به طول حدود 42 كیلومتــر را طی كنید. در بلوار «شمس برهانی» مهاباد به سمت جنوب رفته تا به سه راه «عیسی کندی» برسید. در ســه راهی باید به سمت راست بپیچید. بعد از تهیه بلیت بهتر اســت لباس های گرم تان را بپوشید، زیرا دمای داخل غار تقریبا سرد است. در نزدیک پارکینگ، فضایی برای برپا کردن چادر وجود دارد و ســرویس بهداشتی و چند فروشگاه هم در دسترس است.

چه بخوریم

 کباب دلچسب

احتمالا یکی از خوشمزه ترین خوردنی ها در این مسیر کباب است.

کباب بناب: اگرچــه در تمام ایــن منطقــه می توانید کباب خوشمزه ای بخورید. اما کباب بناب چیز دیگری است که با گوشت تازه، همراه با پیاز خرد شده و نان ســنگك داغ. کبابی های بازار خوی هم کباب های خوشــمزه ای دارند. برای صرف غذا هم در محدوده سلماس به غذاخوری كوثر بروید که غذاهای رسمی مثل کباب دارد. این غذاخوری در مســیر خوی به سلماس، و در شش کیلومتری این شهر قرار دارد.

کلانه مهاباد: می توانید غذای تان را در كنار ســد این شــهر و غذاخوری هــای روباز اطراف ســد بخورید کــه جوجه كباب خوشــمزه ای دارند. البته می توانید نوعی غذای نانی محلی به نام «كلانه» را هم به همراه دوغ میل كنید.

کوفته تبریز: خــوردن كوفتــه تبریزی را حتمــا در یكی از ســفره خانه های تبریز امتحان کنید. سفرخانه ســنتی تاریخی شهریار یا همان حمام نوبر محل مناســبی است. این غذاخوری هم در نزدیكی بازار و در خیابان امام خمینی، کنار ورودی خیابان تربیت قرار دارد. در محدوده بازار هم کبابی معروف «حاج علی» قراردارد. در حوالی بازارچه دودری (ایکی قاپلی) در داخل بازار به این کبابی می رسید.  در بازار صبحانه هم می توانید بخورید، صبحانه های حجره حاج قیمعلی در راسته «ُرجیلَر» یا گرجی ها حدود سه هزار تومان قیمت دارد و سرشیر، عسل، مربای گل، شیربرنج و نان تازه اش را نباید از دست داد.

کجا بگردیم؟

روستای صخره ای و کلیسا

در این مسیر دو اثر جهانی ایران را خواهید دید؛ قره کلیسا و بازار تبریز شروع این سفر ماجراجویانه، نقطه ای است تاریخی. قره كلیسا، نهمین اثر ثبت شده ایران در فهرست آثار جهانی یونسكو در دشت های چالدران.

 قره کلیسا: برای دیدن کلیسای«سنت تاتاوس» که به نام های«سنت تادئوس» و «قره کلیسا» هم شناخته می شود، باید تا روستای «قره کلیسا» از توابع «سیه چشــمه» چالدران در آذربایجان غربی بروید. در اینجا بنایی را می بینید که تاریخ ساختش به قرون اولیه مسیحیت برمی گردد. از تبریز وارد جاده مرند شوید و بعد از 61 کیلومتر به مرند می رسید. بعد به یامچی و با ادامه مسیر 69 کیلومتری تا «قره ضیاالدین» به جاده ای متصل میشوید که تا ابتدای جاده کلیسا حدود 42 کیلومتر فاصله دارد. پس از آن باید وارد جاده فرعی متصل به کلیسا شوید و پس از حدود هفت کیلومتر، می توانید کلیسای سیاه و سفید را روی تپه ماهورهای منطقه ببینید. غیر از بنای خود این کلیســای تاریخی، حجره های طلاب دینی، مقبره «ســاندوخت»، گورســتان و دشــت چالدران از دیگر دیدنی های این محوطه است. از ما می شــنوید، حالا که تا اینجا آمده اید، حتما سری به دشت چالدران و مقبره شهدای چالدران بزنید.

خوی: مقصد بعدی شــهر خوی است. برای رســیدن به خوی باید از چالدران حدود 42 كیلومتر در جاده جنوب به سمت «زُرآباد» رانندگی کنید، از آنجا هم حدود 47 كیلومتر تا خوی راه دارید. بعد از حدود یک ساعت و نیم به خوی می رسید. دیدن خوی را با مقبره شمس آغاز كنید؛ محوطه ای كه بعد از مراسم هشتصدمین سالگرد مولانا بازسازی شده. محوطه ای با چندین مقبره كه گور شمس با شیشه حفاظت شده در میانه آن قرار دارد و مناره ای که با شاخ های قوچ تزئین شده و قدمتی صفوی دارد. عمارت شهرداری با گچبری های رنگارنگ، بازار تاریخی و دروازه ســنگی بازار با نقش دو مار، مقبره پوریای ولی و کلیسای سورپ ســرکیس در محله امامزاده از دیگر دیدنی های خوی هستند.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه، اجاره سوئیت مبله ارزان به راحتی برای شما میسر خواهد بود

سلماس: بعد از گشــت و گذار در خوی، مقصد بعدی سلماس است. از خوی تا سلماس حدود 46 كیلومتر راه دارید که می توانید آن را 40 دقیقه ای بپیمایید. بیشــتر آثار باستانی ســلماس در زلزله 1309 تخریب شد. با این حال در سلماس و اطرافش می توانید، هم به امامزاده و هم به کلیسا بروید. مهم ترین دیدنی ســلماس کتیبه یا ســنگ نگاره «خان تختی» است، در روستایی به همین نام در راه ارومیه. از سلماس که حدود 20 کیلومتر در جاده ارومیه برانید به محوطه مقابل پله های منتهی به كتیبه می رسید. این كتیبه در دوره ساســانیان روی كوه های «پیرچاوش» كنده شده و شاپور اول را سوار بر اسب نشان می دهد، درحالی كه والرین رومی در مقابل اش زانو زده.

ادامه دارد....

مجله "همشهری سرزمین من"

برای اجاره سوئیت مبله در تهران گروه جامونه با بهترین امکانات خانه ای راحت در خدمت شماست

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما