كلاله و كلزا_1

سهیلی 16:00 - 1397/11/08

كلاله و كلزا_1

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

 در جاده گرگان به مراوه تپه، به کَلاله می رسید، شهری در شرق استان گلستان با مزرعه های كلزا در محدوده اش كه زمین را به رنگ زرد درآورده است. این منطقه از نظر تاریخی نیز اهمیت فراوان دارد و باستان شناسان قدمت سكونت انسان در آن را تا 7500 سال پیش می دانند.

اجاره آپارتمان مبله ، خدمتی برای شما مهمانان عزیز در شهر تهران

 بیشتر بدانید

 دومه بخورید!

در سفر به حاشیه رود اترك می توانید مزارع كلزا را ببینید و با فرهنگ كرمانج آشنا شوید. معمولا در تعطیلات نوروز در جاده های اطراف مراوه تپه، دو نوع قارچ خوراكی یکی به نام «دومه» كه شبیه سیب زمینی است و دیگری قارچ ســفید به فروش می رسد. می توانید از این قارچ ها بخرید و درباره شــکل پختش هم از خود فروشندگان کمک بگیرید.

در شهریورماه منطقه مراوه تپه زیر كشت گیاه آفتاب گردان می رود و مســیر این ســفر را رنگارنگ و بســیار دیدنی می کنند. از اوایل اردیبهشت تا شهریور عشایر كرد كرمانج ساكن منطقه، «مراوه تپه» را ترك می‌كنند. تا پیش از آغاز ییلاق آن ها می توانید با رعایت تمام اصول مردم شناسانه با فرهنگ آن ها از نزدیک آشنا شوید.

استان گلســتان و منطقه تركمن صحرا به علت فاصله نزدیك روستاها و شهرها همیشه پر از موتورسیكلت است و به همین دلیل هم حوادث رانندگی موتورسیكلت در این منطقه بالاست. در جاده های این منطقه و به خصوص در شب، بسیار مراقب موتورسوارها باشید.

چطور برسیم؟

 از گرگان به گرگان

مسیر پیشنهادی ما از گرگان آغاز و پس از طی مسیر در كنار اترك دوباره به گرگان برمی گردد

از گرگان باید به «مراوه تپه» و از کنار رود اترک تا «اینچه برون» برانید و بعدتر به گرگان. در این مسیر حدود 570 کیلومتر راه دارید. از گرگان تا «مراوه تپه» 236كیلومتر راه دارید. از گرگان جاده مشهد را در پیش بگیرید تا بعد از مینودشــت و «گالیكش» به دوراهی «كَلاله» برسید. از داخل شهر كلاله، باید وارد جاده «مراوه تپه» شوید تا به این شهر برسید. از مراوه تپه به ســمت چپ و جاده معروف به «خش هفت» بپیچید، از آنجا تا «اینچه برون» جاده یک بانده اســت. حدود نیم ساعتی که به سمت جنوب راندید، بعد از سایت پتروشیمی در دســت احداث و مركز بازیافت زباله استان گلستان یک سوله قرمزرنگ نشانهاش است، در دوراهی »محمدآباد« مطابق با تابلوهای راهنما به سمت راست یعنی گمیشان بپیچید. در گَمیشان هم جاده به سمت جنوب را یعنی به طرف بندرتركمن درپیش بگیرید. از مراوه تپه تا گمیشان 295 كیلومتر راه دارید. البته بعد از پشت سر گذاشتن بندرتركمن و کردکوی به گرگان می رسید. از گمیشان تا گرگان هم حدود 57 کیلومتر راه دارید.

چه میبینیم؟

دژ و آرامگاه

دیدنی های تاریخی بخش مهمی از جذابیت های سفر در شمال استان گلستان است

 گرگان: گرگان مرکز استان گلستان است و یک بافت تاریخی تماشایی دارد. برای دیدن مكان های تاریخی گرگان، باید پیاده از میدان شهرداری كه مركز شهر گرگان است، وارد بازار «نعل بندان» شده و از آنجا ابتدا بازدید را از مسجدجامع گرگان شروع كنید.

مسجدجامع: این مسجد بنای چهار ایوانی و دارای مناره ای بسیار زیباست. مسجد جامع معمولا تا قبل از اذان ظهر بسته است و بعد از آن باز می شود. مناره تاریخی و زیبای این مسجد را می توانید از بیرون مسجد و كنار در ورودی اش ببینید.

موزه صنایع دستی: اولین موزه صنایع دستی استان گلستان است، در خانه قاجاری امیرلطیفی و خیابان شهداء، کوچه لاله ســوم، کنار پارکینگ طبقاتی قرار دارد. 

جامونه سامانه ی اجاره آپارتمان مبله با پاسخگویی شبانه روزی

امامزاده نور(ع): در راه غرب بازارچه و پس از موزه صنایع دســتی، به امامزاده نور(ع) خانه های تاریخی بسیار زیبای گرگان می رسید. بنای هندسی امامزاده نور(ع) بسیار زیباست و می توانید علاوه بر زیارت به تماشای این بنا بنشینید.

خانه های تاریخی: اطراف امامزاده نور(ع) خانه های تاریخی تقوی، شیرنگی و باقری قرار دارد. خانه های تقوی و شیرنگی را در ساعت های اداری می توان بازدید كرد، چرا كه محل استقرار اداره كل میراث فرهنگی گلستان است. خانه تاریخی باقری هم ساختمانی است اعیانی دارای هفت حیاط و 55اتاق كه قرار است، اقامتگاه سنتی شود.

محله های تاریخی: در ادامه مسیرتان ضمن گشتن در محله های مختلف می توانید از محله «درب نو»و مدرسه تاریخی عمادیه هم دیدن كنید. چهارراه میدان و میدان عباسعلی را حتما ببینید. اگر عصر پنجشنبه آنجا باشید، بنا به رسمی قدیمی از گذشته های بسیار دور، رهگذران و افراد حاضر در بازار با نان و ماست نذری از شما پذیرایی می‌كنند.

خرید: در گرگان هم می توانید از صنایع دســتی تركمن و بلوچ های ساكن این اســتان زیورآلات و لباس های محلی بخرید. به خیابان امام خمینی(ره)، آفتاب 13 ، بازارچه تركمن، مغازه آقای گرگیج مراجعه كنید.

ادامه دارد...

مجله "همشهری سرزمین من"

شما می توانید از طریق تماس با شماره

 8 30 50 70 0912

برای اجاره آپارتمان مبله اقدام کنید

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما