كلاله و كلزا_2

رها کیانی 16:23 - 1397/11/09

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

کلاله: شهر کلاله یکی از شرقی ترین شهرستان های استان گلستان است که در خود شهر و اطراف اش، آثار تماشایی بسیار دارد.

دیوار دفاعی گرگان: اگرچه دیوار تاریخی گرگان، محدوده وسیعی را شامل می شده، اما امروز تنها بخش های کوچکی باقی مانده. در مسیر کلاله به مراوه تپه و دقیقا كنار جاده می توانید چندین سایت حفاری شــده و شناسنامه دار این دیوار تاریخی را ببینید. گفته می شــود تاریخ ســاخت این دیوار تا دوره ساسانیان عقب می رود و هدف از ساخت آن حفاظت از ساکنان جنوب دیوار دربرابر قبایل بیابانگرد شــمال دیوار بوده. ســازمان میراث فرهنگی در بعضی نقاط، با نصب پایه های سیمانی نارنجی رنگ مسیر دیوار را مشخص كرده. متاسفانه در دوره های مختلف اهالی روستاها و شهرهای مسیر دیوار، از سنگ ها و مصالح آن دیوار برای ساخت خانه هایشان استفاده کرده اند و هنوز از ســنگ های قرمز این دیوار می توانید در خانه های آنها ببینید.

اجاره آپارتمان مبله ، خدمتی برای شما مهمانان عزیز در شهر تهران

مسجد و مدرسه كریم ایشان: تقریبــا 45 كیلومتری شــمال كلاله و قبل از مراوه تپه دقیقا كنار جاده می توانید مســجد و مدرســه علمیــه ای معروف به «کریم ایشان» مربوط به دوره قاجار را ببینید. ســبك معماری این مسجد، بسیار شبیه معماری بناهای مناطق آســیای مركزی است. این مجموعه با گچ بری ها و آجرکاری هایی با اشكال میوه، ظروف و اسلحه و همین طور نقش شیر و خورشید تزئین شده.

مقبره مختومقلی فراغی: چند كیلومتر بعد از خروج از مراوه تپه در سمت راست جاده بنای تازه ای می بینید كه شــاید در این محدوه، کمی تعجب آور باشد این بنا مقبره «مختومقلی فراغی» شاعر تركمن است كه در روستای «آق توقای» قرار دارد. در كنار مقبره مختومقلی قبر پدرش «دولت محمد آزادی» قرار دارد. تركمن ها هرسال در سالروز تولدش در اردیبهشت ماه مراسمی در اینجا برگزار می کنند.

کجا بگردیم

 مَرال های قُرُق

 گوزن های قرمز یا مرال را در پارك جنگلی قرق ببینید.

پارك جنگلی قرق: از گرگان که خارج شــوید و به ســمت علی آباد برانید، حدود ۱۵ کیلومتر مانده به علی آباد، پارک جنگلی قرق در سمت راست تان است، می توانید صبحانه را در این پارک بخورید. در این پارك جنگلی تماشــایی، علاوه برآن که می توانید از محل نگهداری ده ها مرال زیبا دیدن كنید، می توانید زیرنظر ماموران پارك به آنها غذا بدهید.

آبشار بالی قایه: این آبشار در روستایی به همین نام و حدود 17 کیلومتری مراوه تپه و چهار کیلومتری چناران قرار دارد. در گردش و تفریح در «بالیقایه» با یک تیر چند نشان می زنید؛ چرا که جنگل، کوه، رودخانه و آبشار برای تماشا وجود دارد، البته چند سالی است که به دلیل کمبود امکانات آنجا را ترک کرده اند و برای اقامت باید به جای دیگری بروند. آبشار روستا، حدود 500 متری شمال غربی روستاست.

مراتع مرزی: در ادامه این مسیر بعد از «آق توقا»ی تا ده ها كیلومتر مراتعی را خواهید دید که میان عشایر كرمانج و تركمن و كتولی ها تقسیم شده. احتمالا در این فصل گله های گوسفند را روی این زمین ها در ساختمان های موقتی خودشان که به آنها «آرام» می گویند، خواهید دید. در این مســیر علاوه بر تپه های كوچك مینیاتوری، قبرستان های کوچک محلی را هم خواهید دید.

رود اترک: مســیر 170 کیلومتری مراوه تپه تا اینچه برون بهترین مســیری است که می توانید رود اترک را ببینید. تقریبا هفت کیلومتر بعــد از مراوه تپه، رود اترک از دور پیدا می شود. البته در بیشتر این مسیر، دره های عمیق فاصله رود تا جاده را پر کرده اند و بیشتر باید به چشــم انداز رودخانه دل خوش کنید. البته در بعضی نقاط می توانید خودرو را پارک کنید و بااحتیاط پایین بروید.

تالاب آلاگل: تالاب آلاگل در مسیرتان به گمیشــان قرار دارد. این تالاب در زمستان میزبان هزاران پرنده مهاجر است. البته چند سالی است که بخش زیادی از آب این آبشار هم خشک شده و بخشی از طبیعت این آبشار از بین رفته. شكار در این تالاب ممنوع است و فقط برای گشت و گذار و پرنده نگری می توانید واردش شوید. شمال استان گلستان که دشت ترکمن صحرا، بخشی از آن را شامل می شود، از فروردین ماه تا اواخر اردیبهشت بسیار تماشایی و زیباست.

جامونه سامانه ی اجاره آپارتمان مبله با پاسخگویی شبانه روزی

بیشتر بگردید

کرمانج های شمال

در این منطقه هم امکان خرید در بازارچه مرزی اینچه برون را دارید و هم آشنایی با فرهنگ عشایر کُرمانج.

عشایركرمانج: چند كیلومتر بعد از مراوه تپه در جاده ای فرعی به سمت جنوب، به نام «جاده عشایر» می توانید، گروهی از عشایر كرمانج را ببینید؛ البته از اوایل اردیبهشت ماه تا اوایل آبان. لباس محلی و دستبافته های این عشایر بسیار دیدنی است، ضمن آن که از آن ها می توانید محصولاتی مثل پنیر، كره و دوغ بخرید. البته وقت سفر در این جاده، به حساسیت های این عشایر بسیار دقت کنید.

بازارچه مرزی اینچه برون: بازارچه مرزی«اینچه برون» هم در مسیرتان به گمیشان قرار دارد. تا چند سال پیش، اینجا محل فروش اجناس روسی بود، اما این بازار هم این روزها پر از اجناس چینی شده است.

از دست ندهید

گِل فِشان  درگلستان

این مسیرهای فرعی به گلفشان می رسد.

گلفشان نفتلیجه: از گمیشان 15كیلومتر به سمت شمال و تا اول پاسگاه محیط بانی گمیشان بروید. از آنجا حدود پنج كیلومتر در جاده فرعی شرق و ســپس شمال شرق برانید تا نفتلیجه برسید. یك چشمه گلفشان بزرگ با گِل سیاه رنگ در وســط صحرا. در فصل بهار جاده خاکــی فرعی گل آلود می شود و نیاز به خودروی دودیفرانسیل خواهید داشت. برای پیدا كردن محل دقیق گلفشان می توانید از چوپان هایی که آلاچیق شان را اطراف نفتلیجه برپا می کنند، کمک بگیرید.

گلفشان اینچه: گلفشان اینچه در 25 كیلومتری شمال شهر «آق قلا» و دركنار كارخانه ید قرار دارد. این گلفشان از جاده اصلی كمتر از یك كیلومتر فاصله دارد.

گلفشان قارنیاق: گلفشــان قارنیــاق در روســتای «سقرتپه» در 17 كیلومتری آق قلا به اینچه برون قرار دارد. از خود روستا تپه های اطراف گل فشان در سه كیلومتری شمال روستا معلوم است، مسیر روستا تا گلفشان را باید پیاده بروید.

مجله "همشهری سرزمین من"

شما می توانید از طریق تماس با شماره

 8 30 50 70 0912

برای اجاره آپارتمان مبله اقدام کنید

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما