راهنمای موزه گردی در تهران و بازدید از دیدنی های تاریخی شهرری_1

رها کیانی 19:40 - 1397/11/12

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

 بد نیست هر از چندگاهی ســری به گذشته بزنیم؛ نه گذشته خودمان، که گذشته مشترك‌مان كه در ساختمان هایی زیبا و تماشایی نگهداری می شوند؛ در موزه ها كه قجرها توصیف اش می كردند: مخزن آثارقدیمه، اشــیای بدیعــه و نفایس و مستظرفات دنیا و هر نوع تحفه و یادگاری که در آن مخزون و موضوع است. مهمترین و تماشایی ترین موزه های كشور در تهران جمع شــده اند؛ پایتخت ایران 130 موزه دارد و غیر از اشیای تاریخی و تمدنی، از وسایل شخصی شخصیت های معروف و طبیعت ایران گرفته تا ماشــین ها و ابزارهای خاص در تهران برای خودشــان موزه دارند.

خودروهای دیروزی

 دیدن موزه خودرو را از دست ندهید؛ موزه ای که از کالسکه ناصرالدین شاه قاجار گرفته تا خودروهای لوکس و قدیمی چند دهه قبل ایران در آن قرار دارد. این موزه در جاده مخصوص کرج، بین کیلومتر 10 و 11 ،نبش خیابان 25 قرار دارد.

 از دست ندهید

تاریخ ری

ری به تنهایی ده ها اثر تاریخی و چندین امامزاده و مکان زیارتی دارد که در فرصتی مبسوط، بازدید از هر کدام لطف خودش را دارد بعضی از موزه های تهران در فاصله نزدیكی قرار دارند. میتوانید طوری برنامه ریزی كنید كه این موزه های نزدیك به هم را در یك روز ببینید

ری، این شــهر کهن ایرانی امروز در جنوب پایتخت، هنوز نشــانه های تمدن چند صد ســاله و چند هزار ساله اش را نگاه داشته است. در این قسمت تاریخی شهر تهران می توانید، پس از زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، به بازار 500 ساله حرم سری بزنید. در جنوب غربی میدان حضرت کاروانسرای شاه عباسی از آثار دوران صفویه قرار دارد. علاوه بر این ها، در همسایگی عبدالعظیم (ع) گورستان تاریخی «ابن بابویه» هم، برج طغرل و دژ اشکان در محله صفائیه شهرری و البته كمی دورتر سری هم به چشمه علی بزنید. در دامنه شمالی کوه بیبی شهربانو هم میتوانید سراغ دخمه گبری ها مربوط به دوره ساسانیان را بگیرید. قلعه طبرک و قلعه گبری هم از بازمانده های باستانی تمدن ری هستند که به دوره ایران پیش از اسلام نسبت داده می شوند.

جامونه سامانه ی اجاره آپارتمان مبله با پاسخگویی شبانه روزی

بیشتر بدانید

 قدیمی ترین موزه های پایتخت در سمت جنوب شهر جای گرفته اند. بنابراین می توانید از جنوب شهر شروع كنید و به شمال برسید.

موزه های همسایه

از بازار تهران، به عنوان یک موزه زنده و در حال اســتفاده غافل نشوید. این مجموعه چند صد ساله تاریخی هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده و فارغ از اجناس نو، با تمرکز بر معماری، سبک حجره ها، طاق ها، راسته ها، مسجدها و امامزاده ها، دالان ها و تقاطع ها میتوانید حال و هوای ایران اواخر صفویه و قاجار را لمس کنید. از چلوکبابی های معروف بازار مثل نائب و شمشیری و شرف الاسلامی هم غافل نشوید.

موزه های ملی، ملك، سكه، پست، صنعتی، موزه آبگیه و همینطور سردر باغ ملی در محدوده میدان امام خمینی(ره) (توپخانه) قرار دارند. میتوانید در یك برنامه ریزی از همه آنها بازدید كنید.

اگر به تماشای آثار هنری مدرن علاقه دارید، موزه هنرهای معاصر را در خیابان کارگر شمالی از دست ندهید. مجموعه مفصل و کاملی از آثار هنرمندان صدساله اخیر جهان چه روی بوم وچه به صورت مجسمه در فضای باز موزه. موزه تاریخ در خیابان ولیعصر(ع)، بالاتر از میرداماد شــامل وسایل شخصی ناصرالدین شاه و تابلوهای کمال الملک است.

باغ موزه هنرهای ایران، موزه موسیقی، موزه دکتر حسابی همه در محدوده الهیه تهران قرار گرفته اند. هم از خیابان مقصودبیک در میدان تجریش و هم از خیابان الهیه بالاتر از چهارراه پارك‌ وی میتوانید به تماشای این موزه ها بروید. موزه سینما در خیابان ولیعصر، باغ فردوس قرار گرفته. این موزه آثاری تماشایی شــامل هزاران عکس از صحنه های فیلم های مشهور ســینمایی، صدها فیلمنامه، صدها پوستر فیلم، جوایز داخلی و بین المللی و افتخارات سینماگران ایرانی، کتاب ها و اسناد و مدارک و اسباب فیلمسازی قدیمی دارد. می توانید پس از گشت و گذار در مجموعه سعدآباد سری هم به این موزه بزنید.  

كجا بگردیم؟

سرتاسر پایتخت

مهمترین موزه های تهران در محدوده منطقه 12 قرار دارد.

موزه ملی ایران: میتوان اینجا را قدیمی ترین موزه ایران دانست كه حدود 77 سال پیش، با طراحی آندره گدار فرانسوی، البته با معماری ایرانی و با سردری مشابه سردرایوان کسری ساخته شد. موزه ملی ایران كه با عنوان «موزه مادر» هم شناخته میشود، مجموعه ای از مهم ترین و دیدنی ترین اشیایی كه در سراسر ایران به دست آمده را در دو بخش موزه ایران باستان و موزه ایران اسلامی جای داده. یکی از قدیمی ترین صنایع دست ساز بشر در جهان، مجسمه 9هزار ساله الهه مادر، گاو سفالین عیلامی، یکی از مردان نمکی چندهزار ساله، سرستون ها و پلکان تخت جمشید و بسیاری اشیای باستانی دیگر را در یک طبقه و آثار مربوط به دوره های مختلف حکومت های اسلامی در ایران را در طبقه دیگر خواهید دید.

اجاره آپارتمان مبله ، خدمتی برای شما مهمانان عزیز در شهر تهران

موزه آبگینه و سفالینه: در خیابان موزه ها، سیتیر، موزه آبگینه را هم میتوانید ببینید كه به خاطر آن همه آثار تماشایی و ساختمان زیبا، برای خودش اسم و رسمی دارد. این ساختمان 8 ضلعی که روزی خانه قوام السلطنه صدراعظم بود و بعدها به سفارت مصر و افغانستان و بانک بازرگانی هم تعلق گرفت، ســرانجام به موزه نقش ها و رنگ ها اختصاص یافت. این موزه قدیمی ترین و زیباترین اشیای شیشه و سفالی ایران را از هزاره چهارم پیش از میلاد تا عصر حاضر را در شش سالن به نمایش گذاشته است. از قدیمی ترین استوانه های شیشه ای، کشف شده در هزاره اول پیش از میلاد تا شیشه های لاجوردی صفویه، شیشه های نقشدار ایلخانی و اشکدان های قاجاری را میتوانی در این موزه تماشا کنید.

ادامه دارد...

مجله "همشهری سرزمین من"

برای اجاره آپارتمان مبله گروه جامونه با بهترین امکانات خانه ای راحت در خدمت شماست

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما