راهنمای گشت و گذار در یكی از دیدنی ترین جاده های ایران، جاده چالوس

سعید مدرسی 17:06 - 1397/11/15

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

 رودخانه، کوه، جنگل، غار، دریاچه، ســد، امامزاده و روستا. کمتر می شود با یک تیر این همه نشــان زد و جاده چالوس، تیری است به همه این نشان ها. جاده چالوس با چم و خم های دیدنی اش اگرچه مسیری سه چهار ساعته است برای رساندن مسافران از تهران به شمال و به عکس، اما می توان ده ها مقصد بکر و دیدنی را در همین جاده انتخاب کرد. ضمن اینکه خود جاده چالوس، با خم هایش و در همجواری کوه های بلند و رود خروشان و درختان دل فریب، مسیری فراتر از یک محل عبور و سرشار از لذت و طراوت است. اگر همیشه به خاطر فرصت کم از این جاده تنها برای رفتن و بازگشتن بهره برده اید، اکنون در فرصتی فراخ، به جذابیت های پرشمار جاده هم دل بدهید. هرچند هرکدام از فرعی های جاده چالوس، شما را به منطقه ای بکر و زیبا و مظهری از مظاهر طبیعت میرساند، اما در این متن با برخی از جاذبه های مشــهورتر این مسیر آشنا می شوید.

چطور برسیم؟

آغاز جمال

برای رفتن به جاده چالوس آغاز جمال باید در مرکز خود را به کرج و یا در شمال به چالوس برسانید. جاده چالوس از شمال شهر کرج آغاز و به شهر چالوس در مازندران ختم میشود. مسیر 160 کیلومتری این جاده را در صورت نبودن ترافیک و یا موانع طبیعی مثل ریزش کوه، میتوان در کمتر از چهارســاعت پیمود؛ چرا که این جاده نزدیک ترین راه برای سفر به غرب یا شرق خزر است. البته پیچ های این جاده در خطر معروف اند، وقت رانندگی در این جاده باید بسیار احتیاط كرد.

با سامانه جامونه همراه باشید و به راحتی برای اجاره سوئیت مبله ارزان اقدام کنید

کجا بمانیم؟

مهمان جنگل

در سفر به شمال ایران هرچه را جا می گذارید، چادر و وسایل برپایی کمپ را فراموش نکنید. هرچند که در این فصل ممکن است به علت ریزش باران و برف، مجبور به کرایه‌کردن اتاق باشید که البته در منطقه شمال ایران از این جهت هیچ وقت با مشکلی مواجه نمی شوید.

در میان كوه ها

دریاچه آب شیرین ولشت، محصور شده در میان كوه ها، یكی از زیباترین دریاچه های ایران است. این دریاچه در حوالی مرزن آباد قرار دارد و بسیاری از گردشگران در سفر به جاده چالوس سری به آن می زنند. معمولا آبتنی در این دریاچه ممنوع است، اگر هم آزاد بود، این را بدانید كه ناگهان عمق آن زیاد می شود و به همین دلیل بسیار خطرآفرین است.

 از دست ندهید

سه راه بهشت

25 کیلومتر مانده به چالوس می توانید سراغ روستاها و دریاچه ای بروید که شهرت شان به اندازه خود جاده است.

 کلاردشت: نیازی به معرفی نیســت، کلاردشــت را همه می شناسند. منطقه ای که به یکی از قطب های گردشگری شمال ایران تبدیل شده که این را از دریاچه، جنگل، آب و هوای مطبوع و مناظر طبیعی دل انگیزش وام دارد. راه رسیدن به کلاردشت از جاده چالوس، مرزن آباد است. 25 کیلومتر قبل از چالوس از این دوراهی به سمت غرب منحرف میشوید و 20 کیلومتر بعد به کلاردشت میرسید. منطقه کلاردشت خود متشکل از چندین روستای زیبای به هم چســبیده اســت. جنگل زیبای «مازیچال» در ابتدای جاده «عباس آباد»، جنگل «آزو» و جنگل «مجل» در دو سمت دره کلاردشت، جنگل انبوه عباس آباد در انتهای شمال غربی کلاردشت و آبشار «آکاپل» رودبارک از دیدنی های دیگر این دهکده رویایی هستند.

دریاچه ولشت: ولشــت، دریاچه آب شیرینی محصور در کوه های بلند البرز است که حدود 20 هکتار وسعت دارد. برای رفتن به ولشت دو راه دارید، راه اول دو کیلومتر بعد از مرزن آباد است که به سمت غرب منحرف میشود و حدود 13 کیلومتر بعد شما را به دریاچه خواهد رســاند که 7 کیلومتر آن آسفالت و مابقی خاکی است. بعد از چند دقیقه رانندگی در این جاده خاکی به یک سربالایی تند میرسید. این گردنه پیچ درپیچ باانبوه درختان کاج را که پشت سر بگذارید، دیگر به دریاچه رسیده اید. مسیر دوم هم از روستای «کلنو»، درست وسط راه مرزن آباد به کلاردشت است. در ولشت میتوانید از کناره های دریاچه و یا روی قایق های کرایه ای ماهی بگیرید. بیش از هرچیز دل به سکوت و آرامش و خنکای کوهستان بدهید و از بکر بیکرانه آن لذت ببرید. اطراف ولشت، امکاناتی نیست و فکر همه چیز را باید از قبل بکنید.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در تهران

کندلوس: در روســتای تاریــخ و طبیعت، کندلوس، به شــگفتی ها و زیبایی های کم نظیری دعوتید. پنج کیلومتر بعــد از مرزن آباد و از دوراهی«دوآب» که به ســمت کجور حرکت کنید، تابلوی «روســتای فرهنگی تاریخی کندلوس42كیلومتــر» بهترین راهنما خواهد بــود. در کندلوس یکی از زیباترین بافت های روستایی اقلیم شمال کشور را خواهید دید و در کوچه های سنگفرش، کنار پنجره های چوبی و پرچین های کوتاه آن دل را تازه خواهید کرد. کندلوس در منطقه کجور و در تنگه «میخساز» قراردارد که قدمتی طولانی دارد. اگر بازدید از موزه کندلوس را از دست ندهید، با بخشی از این تاریخ آشنا خواهید شد. قصه مینا و آن پلنگ معروفش مربوط به این روستا و خانه اش هنوز پابرجاست.

مجله "همشهری سرزمین من"

برای اجاره سوئیت مبله ارزان گروه جامونه با بهترین امکانات خانه ای راحت در خدمت شماست

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما