راهنمای سفر در جاده تاریخی مشهد تا مرز هرات_1

رها کیانی 20:21 - 1397/11/19

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

مشــهد مقدس بزرگ ترین و مهم ترین شهر زیارتی کشور است. جاده هایی که به این شهر می رسند، هرکدام شان مسیر رفت و آمد مردمی هستند که از بخشی از کشور، خودشان را به مشهد و به پابوسی امام رضا(ع) می رسانند. جاده مشهد به تایباد هم بخش های شرقی تر کشور را به مشهد وصل می‌کند؛ مسیری که پر است از آثاری ارزشمند که تاریخی باشکوه در پشت سر دارند. زائرانی که از شهرهای شرقی ایران به زیارت امام رضا(ع) می آیند، از همین جاده خود را به مشهد می رسانند. این جاده، در اصل بخشــی از یک مســیر تاریخی است که شهرهای مهم نیشابور و هرات را در خراسان بزرگ روزگاران قدیم به هم میرسانده اســت. با گذر از این جاده میتوانید بخشی از تمدن کهن خراسان را ببینید و با آداب و رسوم مردم این منطقه از کشور هم آشنا شوید. در این مسیر، سه شهر مهم فریمان، تربت جام و تایباد قرار گرفته و در كنار هركدام آنها، نشانه هایی از تمدن و تاریخ این سرزمین و زیبایی های طبیعی آن را خواهید دید.

چه بخریم؟

 محصولات فَرَت بافی

 در بازارچه مرزی «دوغارون» می توانید محصولات صادراتی مثل انواع مواد غذایی و کالاهای وارداتی مثل لوازم صوتی را با قیمت های مناسب بخرید. در بازارچه مرزی دوغارون میتوانید از محصولات پارچه ای منطقه که به شیوه سنتی بافته شده و «فَرَت» نام دارد، هم خرید کنید. فرت بافی ها معمولا شامل حوله، رومیزی و شال است

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چطور برسیم

از مشهد تا مرز

 از مشهد حدود 350 کیلومتر باید رانندگی کنید تا به مرز هرات در نزدیکی تایباد برسید. جاده مشهد به تایباد علاوه بر آنکه شهر زیارتی مشهد را به شهرهای فریمان، تربت جام و تایباد می رساند، یک جاده ترانزیتی هم هست. یك جایزه ترانزیتی كه به كشور افغانستان می رســد. پایانه مرزی «دوغارون» در نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان، در انتهای همین جاده 350 کیلومتری است. این فاصله 350 كیلومتری را می توانید شهربه شهر كوتاه تر كنید.

از دست ندهید

یک شهر ویک جام

در مسیر مشهد تا مرز هرات، بناهای دیگری هم وجود دارد كه بازدید از آنها را نباید از دست بدهید. در این مسیر، برخی بناهای تاریخی زیبای خراسان رضوی را خواهید دید.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه، اجاره سوئیت مبله ارزان به راحتی برای شما میسر خواهد بود

تربت شیخ جام: «احمد بن ابوالحسن جامی نامقی ترشیزی» مشهور به حضرت فایض الانوار شیخ الاسلام احمد جام، نام آورترین عارف سده پنجم و ششم و معاصر سلجوقیان بوده است. آرامگاه شیخ احمد جام، مجموعه بناهایی است که بر گرد خانقاه او که در حال حاضر مزار اوست، ساخته شده. مجموعه آرامگاه شیخ احمد جام، نزدیک به 800 سال قدمت دارد. این مجموعه تاریخی را می توانید در انتهای خیابان میرقوام الدین شهر تربت جام ببینید.

ایوان آرامگاه: ایوان بنای آرامگاه شیخ احمد جام 28 متر ارتفاع دارد. فضای داخلی ایوان، مقرنس کاری و بیرون آن با کتیبه های کاشی، تزیین شده است. قبر شیخ، در برابر ایوان قرار گرفته. یک درخت پسته روی قبر روییده که اهالی آن را از کرامات شیخ می دانند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

در چوبی گنبدخانه: ورودی بــه محوطه گنبد خانه، یک در دولت چوبی است. این در که از چوب ساج و گردو ســاخته شده، یکی از شاهکارهای هنر منبت است و بیش از 700 سال قدمت دارد. روی هر دو لت در، کتیبه هایی به خط کوفی نقش شده است.

بنای گنبدخانه: گنبد خانه، صحن خانقاه شیخ بوده و یک محوطه مکعب است که سقف و بخش هایی از دیواره های آن با گچبری و نقاشی تزیین شده است. روی دیوارهای گنبد خانه، خط نوشته هایی وجود دارد که برخی شان به اندازه خود بنا، قدمت دارند.

مسجد عتیق: مسجد عتیق در ضلع جنوب شرقی صحن مزار قرار دارد و شبستان آن چسبیده به گنبدخانه است. این مسجد یک ضلع ایوان مانند هم دارد. مسجد عتیق، مسجد جامع پیشین تربت جام بوده است.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

مسجد کرمانی: مســجد کوچک کرمانی، یکی از باشکوه ترین بناها در مجموعه آرامگاه شیخ احمد جام است. این مسجد در ضلع جنوب شرقی ایوان قرار گرفته و ورودی آن، از یکی از اضلاع ایوان است. کتیبه های گچبری این مسجد، یکی از بی نظیرترین آثار هنری در مجموعه مزار شیخ احمد جام هستند.

مسجد جامع: مسجد جامع تاریخی تربت جام هنوز هم مسجد جامع است و نمازهای جمعه و جماعت (اهل سنت) شهر، در آنجا برگزار می شود. صحن این مسجد درست در پشت گنبدخانه است و راه دسترسی به آن از کنار گنبدخانه و از حیاط کوچکی است که به سراچه مشهور است.

ادامه دارد...

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما