راهنمای سفر در جاده تاریخی مشهد تا مرز هرات_2

رها کیانی 21:14 - 1397/11/20

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

به یاد شمشیر

رقص چوب از آئین های مشهور و قدیمی خراسان بزرگ است كه در مسیر پیشنهادی ما در این بخش، اگر شانس همراه تان باشد می توانید آن را در تربت جام ببینید. می گویند این رقص احتمالا نمونه ای از شمشیربازی های ایران باستان است كه سالهاست در جشن ها و مراسم عروسی انجام می شود.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

چه میبینیم

رزمگاه رستم و سهراب

جاده مشهد به تایباد از دل یک منطقه نیمه خشک می گذرد. اما این منطقه که یک منطقه تاریخی هم هست، دیدنی های فراوانی دارد.

فریمان: از مشهد تا فریمان حدود 88 کیلومتر راه دارید.

رباط سنگ بست: رباط سنگ بست کاروانسرایی مربوط به دوره تیموری اســت که در دوره صفوی بازسازی شده است. این رباط مستطیل شکل، یک ورودی دارد و دور تا دور حیاط مرکزی آن، حجره هایی قرار گرفته که محل استراحت کاروان ها بوده است. رباط سنگ بست برج های دیده بانی هم دارد. این بنای تاریخی در 30 کیلومتری مشهد و ابتدای جاده مشهد به فریمان قرار دارد.

مقبره ارسلان جاذب و میل ایاز: در نزدیکی رباط ســنگ بســت، مقبره ای قرار دارد که منســوب به «ارسلان جاذب» والی توس در دوره محمود غزنوی بوده اســت. مشهور است که علاقه ای ویژه هم به فردوسی داشــته و اولین مقبره این شاعر را او ساخته است. مقبره ارسـلـان جاذب، یک بنای چهارضلعی است که بنایی هشت ضلعی به همراه گنبد، روی آن قرار گرفته است. یک مناره آجری یا میل هم در کنار آرامگاه قرار دارد که به «میل ایاز» مشهور است. این مقبره و میل آن، در نزدیكی رباط «سنگ بست» قرار دارد.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه، اجاره آپارتمان مبله به راحتی برای شما میسر خواهد بود

خانه موزه شهید مطهری: فریمان، زادگاه عالمه شــهید مطهری هم هست. خانه قدیمی استاد مطهری که در قدیم در حاشیه یک باغ بزرگ قرار داشته، به همت اداره میراث فرهنگی مرمت شــده و به خانه موزه تبدیل شده است. در این خانه موزه، عکس ها و آثاری از زندگی شهید مطهری و خانواده اش نگهداری می شــود. این خانه تاریخی که ســاختش به روزگار رضاخان برمی گردد، در خیابان شهید مطهری فریمان قرار دارد.

ایوان رزمگاه: ایوان رزمگاه عنوان یک بنای خانقاهی است که در نزدیکی روستای رزمگاه در 50 کیلومتری شرق فریمان قرار دارد. این بنا که تاریخ ساخت آن به سده های هشتم تا دهم می رسد، شامل ایوان و گنبدخانه بوده که حالا گنبد آن تخریب شــده اســت. به اعتقاد اهالی، ایوان رزمگاه، محل رزم رستم و سهراب بوده اســت. یک آب انبار قدیمی هم در نزدیکی این بنا وجود دارد.

تربت جام: از فریمان تا تربت جام حدود 80 کیلومتر راه دارید.

مقبره قاسم انوار: قاســم انوار، عارف و شاعر سده هشتم و نهم است. او که متولد شهر سراب در نزدیکی تبریز است بیشتر عمرش را در شــهر هرات که مقر حکومت بوده، گذرانده است. قاسم انوار در اواخر عمر به منطقه جام آمده و همین جا از دنیا رفته است. مقبره قاسم انوار، خانقاه او بوده است. این بنای تاریخی در حاشیه روستای لنگر در 30 کیلومتری غرب تربت جام، دردوره قاجار از نو ساخته شده. بنای فعلی یک ایوان ورودی دارد که به شبستان می پیوندد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

مسجد نور: گفته می شود مســجد نور در حاشیه روستای »بِزد»، خانه ای است که «شــیخ احمد جام» عارف نامی سده پنجم و ششم، در آنجا به عبادت می پرداخته. بنای مسجد نور، در دوره های مختلف نوسازی شده. بنای فعلی یک بنای آجری ساده است که ستون های چوبی، سقف آن را نگه داشته است. در کنار مسجد نور، یک قنات قدیمی هم وجود دارد. به احترام این مسجد، یک مقام هم در موسیقی تربت جام، به نام «مسجد نور» ساخته شده است.

آرامگاه میرغیاث الدین: آرامــگاه میرغیاث الدین هم یک بنای خانقاهی اســت که در حاشیه گورســتان روستای بِزد، در 17 کیلومتری جنوب غربی تربت جام قــرار دارد. در این آرامگاه که حدود 400 ســال قدمت دارد، به ســنت قدیم خراسان، قبر نه در زیر گنبدخانه، بلکه در برابر ایوان قــرار دارد. به باور اهالی، میرغیاثالدین یکی از نوادگان شیخ احمد جام است.

رباط سمنگان: رباط سمنگان در نزدیکی روستای «کاریز نو« در 50 کیلومتری شمال غربی تربت جام قرار دارد. رباط سمنگان در حاشیه راه تاریخی «سنگ بست» به هرات قرار گرفته و یک رباط سرپوشیده است. حجره هایی در بخش بیرونی رباط وجود دارد. رباط سمنگان، یک ایوان هم دارد که ورودی کاروانسرا است که با یک هشتی به محوطه اصلی بنا وصل می شود.

ادامه دارد...

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما