تهران شناسی؛ راهنمای سفر به منطقه 3 تهران

سهیلی 11:55 - 1397/02/07

راهنمای سفر به منطقه 3 تهران ، گشت وگذار در باغ موزه ها و بوستانها

شايد شميران براى خيلى ها به تجريش و كوهپايه هاى دربند خلاصه شود، اما شـميران قديم منطقه‌اى بسـيار بزرگ تر از اينها بود و باغستان وسيعى را شامل مى شد كه بخش هايى از آن در محدوده منطقه 3 تهران جاى مى‌گيرند. در این مطلب تلاش می کنیم تا اطلاعاتی درباره راهنمای سفر به منطقه 3 تهران را به صورت کامل ارائه دهیم.

از آن روزگار پر دارو درخت اين منطقه، تنها نام‌هايى بر محلاتش باقى مانده كه بوى باغ و تاريخ مى‌دهند و براى عاشقان تهران قديم همچون داووديه، كاووسـيه و امانيه گنجى ارزشـمندند. از اختياريه، گرفته تا ده ونك، زرگنده، دروس و قلهك. از اينها كه بگذريم، منطقه 3 تهران گنجى بزرگ تر دارد كه نه فقط براى اهالى اينبلكه براى تمام پايتخت نشينان ارزشمند است؛ اراضى عباس آباد. بيشترين بخش منطقه سرسبز عباس آباد در اين محدوده جاى گرفته اند، زمين هايى سرسبز كه تنها تنفس گاه مركزى تهران اند و مركز علمى، فرهنگى و گردشگرى مهمى بر بلنداى تپه هايش سـاخته شـده . اين اراضى سـبز در كنار بوستان‌هايى مثل ملت، طالقانى و باغ ايرانى اينجا را تبديل به يكى از سبز‌ترين مناطق پايتخت كرده است.

چطور برسيم؟ مسیریابی در راهنمای سفر به منطقه 3 تهران

در تلاقـى بزرگراهها

منطقه 3 از شمال به بزرگراه هاى مدرس و صدر، از شرق به خيابان پاسداران و بخشى از خيابان شريعتى، از جنوب به بزرگراه هاى رسالت و همت و از غرب به بزرگراه شهيد چمران مى رسد. از خط يك متروى تهران هم ايستگاه هاى قلهك، شريعتى، ميرداماد، حقانى و شهيد همت در اين منطقه قرار دارند.

 

موزهگردی با راهنمای سفر به منطقه 3 تهران

جایی برای تماشا

اين منطقه پر است از عمارت هاى تاريخى كه اين روزها تبديل به موزه يا محل هاى عمومى شده اند. بعضى از اين عمارت ها مثل حسينيه ارشاد، يادآور خاطرات مهمى از انقلاب ايران هستند.

باغ موزه آب:

در روزهای گرم سال گشت و گذار در باغ موزه آب که پر از دار و درخت است، واقعا باصفاست. اين باغ بزرگ به بوستان خليج فارس هم شناخته مى شود كه در آرايش آن، آب مهم تر ين عنصر است. به تماشاى اين موزه كه برويد با تاثير آب در زندگى انسان بيشتر آشنا مى شويد و از اشكالى كه آب خلق كرده، لذت خواهيد برد. گردش در اين باغ زيبا و نشســتن در كنار جويش را در خيابان يخچال از دســت ندهيد. براى گرفتن اطلاعات بيشتر مى توانيد با شماره 22618800 تماس بگيريد. مجموعه ورزشى قلهك در كنار همين باغ موزه است كه نبايد تماشايش را از دستش داد؛ سالن ورزشى، سينما، كتابخانه، غذاخورى و كافى شاپ از امكانات اين مجموعه است.

حسينيه ارشاد:

در دهــه 40 در خيابان دكتر شــريعتى، بالاتر از ســه راه ضرابخانه ساخته شد. اين محل كه نقش مهمى در تاريخ معاصر ايران، ايفا كرده است، به فهرست آثار ملى هم پيوسته. حسينه ارشاد كتابخانه مجهزى هم دارد كه براى اطلاعات بيشتر مى توانيد به نشانى اينترنتى hepl.ir مراجعه كنيد.

 

موزه امام على(ع):

موزه هنرهاى دينى امام على(ع) همان طور كه از اسمش پيداســت، آثارى مرتبط با هنرهاى مذهبى دارد كه شــامل تابلوهاى نقاشى قهوه خانه‌اى، آثار پرده‌خوانى و تابلوهاى خوش‌نويســى مى‌شــود. اين موزه در سال 82 افتتاح شــده و اگر مى خواهيد به تماشاى آثارش برويد، بايد راهى خيابان وليعصر (ع)، بلوار اسفنديار شويد. براى اطلاعات بيشتر به نشانى اينترنتىiaram.ir سرى بزنيد.

 

موزه شهيد مطهرى:

منزل اســتاد شهيد مرتضى مطهرى كه در خيابان شهيد كلاهدوز (دولت) قرار دارد، از سال 86 به موزه تبديل شد. در اين منزل قديمى مى توانيدكتابخانه، وسايل شخصى و دست نوشته‌هاى ايشان را ببينيد و از نزديك با زندگى اين شهيد آشنا شويد. براى بازديد از اين موزه مى توانيد با شماره 22631581 تماس بگيريد.

تماشاگه پول:

موزه پول در خيابان ميرداماد، يكى از نخستين گنجينه‌هاى تخصصى و دائمى سكه و اسكناس در ايران است. اين مجموعه بيشتر از 2 هزار قطعه سكه، اسكناس و اشياى قديمى براى نمايش دارد كه در 3 بخش ماقبل

پول، تاريخ سكه و تاريخ اسكناس به نمايش درآمده‌اند. ساختمان اين موزه هم معمارى جالب و منحصربه فردى دارد كه ديدنش خالى از لطف نيست. براى گرفتن اطلاعات بيشتر با شماره 88774745 تماس بگيريد.

خانه شاعران:

خانه شــاعران معاصر، بنايى 100 ســاله و تاريخى دارد و با باغ زيبايش، ســرايى براى تعامل و تقابل نظر شــاعران و اهالى قلم است. اين ســاختمان كه متعلق به يكى از شــاهزادگان ق اجار بوده، در سال 1378 بازسازى اش به اتمام رســيد و انجمن شــاعران ايران همان جا تشكيل شد. براى رفتن به اين خانه، مى توانيد به نشــانى خيابان دكتر شــريعتى، خيابان شهيد كلاهدوز، نبش كوچه شــهيد نعمتى، برويد. براى گرفتن اطلاعات از فعاليت هاى اين خانه با شماره تلفن هاى22607657  و 22605809 تماس بگيريد.

در راهنمای سفر به منطقه 3 تهران می آموزیم که چه چیزی بخريم؟

خوراك و خريد خوشمزه

خشكبار و آجيل «تواضع» در خيابان وليعصر (عج)، غذاخورى هاى «شانديز» و «گيلانه» در خيابان آفريقا، «ته ديگ» و «سوپراستار» پايين تر از پارك وى، بستنى و آبميوه «نيشكر» در خيابان شريعتى از خوراكى فروشى‌هاى معروف اين منطقه است. از بستنى‌هاى رنگارنگ مقابل پارك ملت هم غافل نشويد. براى خريد هم مى‌توانيد به پاساژهاى متنوع و فراوان ميدان ونك برويد.

در منطقه 3 تهران کجارا  بگردیم؟

باغ‌های فرهنگ و تفریح

باغ‌هاى عباس‌ آباد:

اراضى عباس آباد در دوره قاجار روســتايى بود، خارج از حصار تهران كه عباس قلى خان از نزديكان حاجى ميرزا آغاسى، صدراعظم محمدشاه قاجار مالكيتش را داشت. امروز، مهم ترين زمين هاى سبز مركز تهران محسوب مى‌شود كه پر از مكان‌هاى فرهنگى، تفريحى و ورزشى است. اگر وسيله نقليه نداريد، ايستگاه متروى حقانى راحت‌ ترين راه براى رسيدن به اين مجموعه است، اگر هم سواره هستيد، از ورودى‌هاى همچون، بزرگراه شهيد حقانى، انتهاى ديدار جنوبى مى توانيد وارد شويد؛ بوستان هاى اين مجموعه همگى متصل هستند.

 

بوستان آب و آتش:

بوستان حضرت ابراهيم (ع) که برای تهرانى‌ها به بوستان آب و آتش معروف است. بدون شك از محبوب ترين تفريحگاه هاى پایتخت است. انواع فواره‌هاى كوچك و بزرگ در كنار برج هاى آتشى كه شب ها روشن مى شود، پرطرفدارترين بخش هاى بوستان هستند. مراسم آتش بازى هر شب بعد از غروب آفتاب اجرا مى شود و بعضى شب‌ها هم نقال در مقابل آمفى تئاتر روى پرده‌هاى دورتادور محوطه داستان حضرت ابراهيم (ع) را نقالى مى‌كند. خودران يا دوچرخه ايستاده، راپل، كالسكه و اسب سوارى و اســكيت بازى هم از تفريحات ديگرى است كه در اين مجموعه مى‌توانيد تجربه كنيد.

 

باغ موزه دفاع مقدس:

باغ موزه دفاع مقدس، همان طور هم كه از اسمش برمى‌آيد، وقايع 8 سال جنگ تحميلى در آن بازسازى شده است. اين موزه بعد از 6 سال، مهرماه امسال و همزمان با سالروز آغاز دفاع مقدس افتتاح شد. هنگام قدم زدن در اين موزه مى‌توانيد رديف تانك ها و نفربرهاى پارك شده را در محوطه باغ ببينيد و در تالارهاى مختلف هم مراحل مختلف پيشرفت جنگ را تماشا كنيد. در اين باغ موزه بناى مسجد جامع خرمشهر را هم در اندازه واقعى خواهيد ديد.

 

بوستان نوروز:

نوروز بزرگترين بوســتان اراضى عباس آّباد اســت كه 12 فروردين امســال درهايش، به روى تهرانى‌ها باز شد. درياچه اين بوستان شبيه درياى خزر طراحى شده و پارك اكو، پهنه دوستار كودك، سايه‌ بان و آلاچيق از امكانات آن است. آبشار و برج سقوط آزاد بوستان هم افتتاح شده‌اند. اگر اهل خريد و نگهدارى از گل ها هستيد، بازار گل عباس آباد را از دست ندهيد.در اين بازار گل هم مى‌توانيد گل و گياهان مختلف بخريد و هم سوالات تخصصى تان را از كارشناسان اين بازار بپرسيد‌. بوســتان نوروز با يك پل پياده بنفش رنگ از روى بزرگراه همت عابران پياده را به بوستان بنادر مى‌رساند.

بوستان بنادر و پل طبيعت:

فانوس دريايى، سازه هاى چادرى، لانه كبوتر، چندين رستوران دارد و اگر مى خواهيد احساس كنيد در حاشيه يك بندر در حال گشت و گذاريد، سراغ اين بوستان برويد كه 4 سال از افتتاحش مى گذرد. وقت گردش در اين بوستان يك پل بزرگ را مى بينيد كه، آن را به بوســتان طالقانى وصل می‌كند. اين بوســتان تا چند هفته ديگر گردشگران پياده، دوچرخه سوار و كالسكه سوار را از روى بزرگراه شهيد مدرس عبور مى دهد. اين پل كه بزرگ ترين پل عابر پياده ايران اســت، قرار است در كنار برج هاى ميلاد يكى از نمادهاى مهم شهر تهران شود.

بوستان منظومه شمسى:

يكى از ديدنى ترين بوستان‌هاى تخصصى اين مجموعه، بوستان منظومه شمسى است. كه از مجموعه فضاى سبز و امكانات تفريحى اين بوستان مى‌توانيد استفاده كنيد، اما بناى پلانتاريوم يا آسمان نماى اين بوستان بسیاز زیبا و علمی است. آسمان نما مجموعه اى است علمى براى آشنايى بيشتر با آسمان و ستاره‌هاست كه در آن نمايى از ستارگان، سياره ها و ديگر پديده‌هاى آسمان را مى‌توانيد ببينيد.

 

كتابخانه ملى:

كتابخانه ملى ايران كه سال‌ها در خيابان سى تير جا خوش كرده بود، به اراضى عباس آباد منتقل شد و پس از آن كه ساختمان زيباى زيگورات شكل و طبقه طبقه اش تمام شد، سال 83 افتتاح شد. كتابخانه ملى، مجهزترين كتابخانه در خاورميانه است و جالب است بدانيد كه ساختمانش حتى در برابر زلزله تا 8 ريشترى هم مقاوم است. در اينجا علاوه بر خدمات و امكانات مرتبط با كتاب، مى توانيد از طبيعت و فضاى آرام محوطه‌اش لذت ببريد. براى اطلاعات بيشتر به نشانى nlai.ir مراجعه كنيد.

غرق گل‌ها:

بوستان های قديمی و زيبايی را می توان در منطقه 3 تهران ديد. رفتن به اين بوستان‌ها به خصوص در بهار بسيار دلپذير است چرا كه تماما گلكاری می شوند و عطر گل ها سراسر بوستان را فرا می گيرد.

این نکات و مناطق را در راهنمای سفر به منطقه 3 تهراناز دست ندهید.

تفرج در بوستان

معروف‌ ترین بوستان‌های تهران را ‌می‌توانید در منطقه 3 ببینید؛ از ملت و طالقانی گرفته تا باغ ایرانی و بهشت مادران

خيابان وليعصر:

خيابان وليعصر (عج) طولانى ترين خيابان ايران است، اگرچه بيشترين بخش آن در منطقه 3 نيست، اما يكى از با صفا ترين بخش‌هاى اين خيابان در اين منطقه قرار گرفته. از چهارراه پارك‌ وى كه به سمت جنوب راه بيفتيد، چنارهاى بلند و كهنسال اين خيابان، فضاى خاطره انگيزى ساخته‌ اند كه با سنگفرش‌هاى دست و بوستان‌های حاشيه خيابان، كامل مى‌شوند.

بوستان ملت:

ملت، يكى از بوستان هاى بزرگ تهران اســت كه در حاشيه خيابان وليعصر(عج) و روی بخشى از تپه هاى مشرف به آن ساخته شده. اين بوستان در يكى از نظرسنجى هاى سال‌‌هاى اخير، نخستين بوستانى است كه يك شهروند تهرانى يك ميهمان غيرتهرانى‌ اش را به آنجا مى برد. ساخت قسمت اول پارك در حاشيه خيابان وليعصر (عج) در سال 1347 و بخش‌هاى ديگر مثل درياچه و قسمت‌هاى چمن كارى آن براساس طراحى باغ‌هاى انگليسى در سال 1354 ايجاد شد. درياچه و آبنماى موزيكال، قفس پرندگان، انواع درخت هاى نادر، مجسمه هاى مشاهير، كلينيك گياهان، زمين هاى بازى و غذاخورى‌هاى مختلف از امكانات اين باغ است. از سال87 بوستان ملت در ضلع غربى‌ اش، صاحب يك مجموعه فرهنگى هنرى بسيار مهم شد؛ پرديس سينمايى ملت كه شامل سالن هاى سينما، گالرى‌هاى و غذاخورى‌ هاى مختلف است. اگر مى‌خواهيد برنامه سينماها يا گالرى‌هايش را بدانيد به نشانى cinema-mellat.com سرى بزنيد.

بوستان طالقانى:

بوستان طالقانى هم يكى از بوستان هاى بزرگ تهران است كه در حاشيه بزرگراه حقانى و روى تپه‌هاى عباس آباد ساخته شده. احتمالا وقتى از كنارش رد شده‌ايد، ورزشكاران را در حال ورزش و بچه ها را مشغول بازى ديده‌ايد، شايد به خاطر همين محبوبيتش براى ورزشكارهاست كه به پارك ورزشكاران هم معروف شده. بنابراين اگر در اين بوستان يك تيم معروف يا يك ورزشكار سرشناس ديديد، تعجب نكنيد. چشم انداز زيباى شهر تهران، زمين هاى ورزش، حوض ماهى، آلاچيق و محل هاى پخت كباب از امكانات اين بوستان است.

 

باغ ايرانى:

باغ ايرانى، كه خيلى از تهرانى‌ها آن را به اسم باغ ونك مى‌شناسند، يكى از زيباترين بوستان‌هاى تهران است به تازگى افتتاح شده. درختان كهنسال و تنومند اين باغ بزرگ، يادگار زمانى است كه هنوز ونك پر باغ بود. باغ ايرانى بر اساس الگوى باغ ايرانى طراحى شده و بناهاى زيبايى هم دارد. براى رسيدن به اين بوستان بايد تا خيابان شيخ بهايی شمالی،20 متری پيروزان برويد و وارد كوچه شهيد صابری شويد. اگر اطلاعات بيشترى نياز داريد، مى‌ توانيد با شماره مديريت بوستان 88216202 تماس بگيريد.

بهشت مادران:

اين منطقه بوستان بزرگى هم مخصوص بانوان دارد كه مى توانند بــا خيال راحت بگردند و از امكانات مختلفش استفاده كنند. براى رفتن به اين پارك بايد تا ضلع شمال شرقى تقاطع بزرگراه هاى رسالت، شهيد حقانى، خيابان كاويان غربى برويد. اين بوستان از 6 و نيم صبح تا 7 بعداز ظهر روزهاى شنبه تا پنج شنبه در اختيار بانوان و روزهاى جمعه و تعطيل در اختيار همه اعضاى خانواده‌هاست.

بوستان شريعتى:

بوستان شريعتى اگرچه به اندازه بوستان‌هاى ديگر اين منطقه بزرگ نيست، اما از آن بوستان‌هاى قديمى و محبوب ساكنان منطقه سيدخندان است. اولين لاله هاى زيباى تهران در همين پارك كاشته شد. چند ماهى هم هست كه در ورودى آن مجسمه‌هاى بزرگ و كوچك از حيواناتى مثل فيل و پلنگ گذاشته شده كه در كنار امكانات ديگر پارك مى تواند بچه هاى كوچك را خيلى هيجان زده كند.

لمس حماسه:

باغ موزه دفاع مقدس كه به تازگی در اراضی عباس آباد تهران ساخته شده را مي توان يكی از متفاوت‌ ترين موزه های ايران دانست. جايی كه می توان در هشت تالار آن، نه تنها به تماشای تاريخ هشت سال دفاع مقدس نشست، بلكه مى‌توان وقايع را به نحوي از نزديك لمس كرد. در اين محوطه بزرگ، مى‌ توانيد بازسازى شده مسجد جامع خرمشهر را ببينيد و عمليات‌هاى مهم دفاع مقدس را لحظه به لحظه مرور كنيد. در غرب اين باغ موزه پرچم ايران به مساحت 1000 مترمربع تا 1500متر بالا رفته است. به تازگى در سراسر تهران پرچم هاى بزرگ ايران به اهتزاز در آمده است.

باغی در تهران:

در كوچه پس كوچه های ده ونك، در خيابان شيخ بهايی شمالی، باغ بسيار زيبايی كه بر اساس ساختار باغ ايرانی ساخته شده و به همين نام هم شناخته مي‌شود و حالا بوستان باغ ايرانی به تازگی راه اندازی شده است.

سينماى همه كاره:

پرديس ملت را بايد يكی از مجهزترين مجموعه‌ های فرهنگی ايران دانست. جايی در كنار پارك ملت، كه با سالن های مجهز سينمايی و تالارهای نگارخانه‌ اش، محل خوبی برای كارهای فرهنگی شده است. معماری اين بنا هم در نوع خود بسيار منحصربه فرد و چشمگير است.

آسمان جاست همين

احتمالا وقتی تقاطع بزرگراه های همت و مدرس عبور كرده‌ايد اين نيم كره بزرگ را ديده‌ايد. اين مكان، آسمان نما يا همان پلانتاريوم است كه در آن به رصد ستارگان می پردازند و به تازگی افتتاح شده است.

نـكـاتـ مهم منطقه 3 تهران

ورزش‌های به یادماندنی

مجموعه ورزشى انقلاب يكى از ورزشگاه هاى بزرگ و مهم تهران است كه در پشت بوستان ملت و حاشيه بزرگراه نيايش ساخته شده. زمين هاى گلف، تنيس، چمن هاى مصنوعى و طبيعى فوتبال، استخرها و سالن هاى ورزشى جداگانه خانم ها و آقايان، پينت بال وامكانات تفريحى ديگر جزو امكانات اين مجموعه بزرگ است. براى گرفتن اطلاعات بيشتر به نشانى اينترنتى ecsc.ir سرى بزنيد.

سامانه جامونه اجاره اتاق یک ماهه در تهران را به مالکینی که آپارتمان خود را به شکل رهن آپارتمان مبله در تهران در اختیار مستاجرین خود قرار داده اند پیشنهاد می کند تا هم میهمانان بیشتری را پذیرا باشند و هم از تعداد روزهای خالی ملکشان در طول سال بکاهند. با توجه به اینکه اجاره به شکل رهن کامل نیاز به فراهم آوردن مبلغ بالایی است، و از این طریق با سامانه جامونه در آمد بیشتری را نسبت به قبل کسب خواهند کرد.

پیام در واتساپ
تماس با ما