بهار جاودان، گشت و گذار در تاریخ ایران زمین با سفر از یزد تا شیراز_1

رها کیانی 19:42 - 1397/12/07

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

برای دیدن یک بافت زنده تاریخی باید عازم شهر یزد شوید؛ بافتی از خشت و گل، به سبک معماری کهن کویری ایران که پس از قرن ها پابرجاست و ساکنانش هنوز آن را حفظ كرده اند. این بافت تاریخی به ثبت ملی هم رسیده و به خاطر قدمتش، آثار تاریخی فراوان هم در دلش جای داده اســت. از طرفی شیراز هم بدون شک یکی از زیباترین شهرهای ایران است، مخصوصا در بهار. شهر پرقدمت شعر و ادب ایران که در دوره زندیه به اوج شکوه و زیبایی رسید و نه تنها از آن دوران که از قرن ها قبل و دوره های بعد آثاری تماشایی و ارزشمند دارد. دیدنی های پاسارگاد و تحت جمشید در شمال شیراز را هم که به فهرست اضافه کنید، آن وقت شیراز یکی از بهترین مقاصد برای سفر می شود. در این مطلب مسیری را به شما پیشنهاد می‌کنیم که این دو شهر تاریخی ایران را به هم وصل می‌کند. سفری تقریبا 500کیلومتری که از یزد شروع می شود و پس از گشت و گذار در دیدنی های مســیر در شهر شیراز به انتها می رسد تا شما مهم ترین بناهای تاریخی ایران را ببینید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چطور برسیم؟

 بوستان باستان

 تهران تا یزد: اگر از تهران می خواهید به یزد برسید، حدود 600 کیلومتر تا یزد راه دارید. اگر مسیر جاده را انتخاب كنید یک آزادراه پیش روی تان است و بعد از گشت و گذار در شهرهای قم، کاشان، اردستان، نائین، اردکان، میبد و اشکذر به مقصد می رسید. البته مسیر ریلی یزد هم مناسب است. با قطار معمولی 8 ساعت و با قطار تندرو 6 ساعته به یزد می رسید.

یزد تا شیراز: از یزد تا شیراز هم، بدون احتساب فرعی های مسیر، حدود 450 کیلومتر راه دارید. از یزد تا ابرکوه 140 و از ابرکوه تا صفاشهر حدود 125 کیلومتر راه دارید. از صفاشهر تا مرودشت هم 131 و از مرودشت تا شیراز هم 50 کیلومتر باید رانندگی کنید.

از دست ندهید

 دیدنی های هخامنشی

 استان تاریخی فارس، غیر از جاذبه های تماشایی شهر شیراز در شمال خود، آثاری جهانی دارد. شهرستان مرودشت، به دلیل وجود شهر پارسه یا تخت جمشید و آرامگاه کوروش از شلوغ ترین مناطق در تعطیلات نوروزی است.

پاسارگاد: مجموعه پاســارگاد یکی از آثار تماشــایی جهانی در شمال استان فارس است. پاسارگاد شــامل مجموعه ای از دوران هخامنشی است که در شهرســتان پاســارگاد قرار دارد. این مجموعه شامل سازه هایی مثل آرامگاه کوروش ، باغ پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دوکوشک، آبنماهای باغ شــاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری و محوطه تنگه بلاغی می شود. پاسارگاد یکی از نقاط نسبتا شلوغ در تعطیلات نوروز است. تخت جمشید: در 47 کیلومتری شمال شــرقی شیراز معروف ترین اثر تاریخی ایران قرار دارد؛ مجموعه تخت جمشــید. طی یک دهه گذشته این مجموعه مقام اول یا دوم را در بازدیدهای نوروزی داشــته است. کاخ های صدســتون، آپادانا، تچر، هدیش ســه دروازه، آرامگاه هــا و خزانه از جمله دیدنی های این مجموعه بزرگ و تماشایی هستند. تخت جمشید، نه فقط به خاطر قدمت 2500 ساله اش، بلکه به خاطر سبک معماری، هندسه دقیق و پیچیده، اشکال و خطوط متعدد و رازآلود، ستون های عظیم سنگی و منظم، سنگ تراشــه های غول پیکر و کاخ های متعدد اهمیت جهانی دارد. اگر بعد ازظهر به اینجا رسیدید، می توانید تا بعد از غروب بمانید و نمایش نور و صدا را که مخصوص ایام نوروز است، تماشا کنید.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

نقش قهرمانان: نقش رســتم یا نقش قهرمانان حــدود پنج کیلومتر با تخت جمشید فاصله دارد و مربوط به دوران عیلامی، هخامنشی و ساسانی است. آرامگاه های چهار شاه هخامنشی (داریوش اول و خشایارشا، اردشیراول و داریوش دوم) در دل كوه قرار دارد که هفت نقش برجسته از وقایع مهم دوران ساسانیان است. کعبه زرتشت، بنای رازآلود دوره هخامنشیان هم در اینجا قرار دارد. یک مجموعه دیدنی هم در چهارکیلومتری تخت جمشید به نام «نقش رجب» معروف اســت. در نقش رجب نقش برجسته هایی از زمان ساسانیان برجای مانده است.

بنای جهانی

 مجموعه ثبت جهانی شده پاسارگاد، در كنار تخت جمشید و نقش رستم، از جمله مهم ترین بناهای تاریخی در تمام جهان هستند كه در این مسیر پیشروی تان قراردارد. مقبره یا یادمان كوروش نیز در پاسارگاد قرار دارد كه در ایام نوروز، گردشگران بسیاری به دیدن آن می روند.

کجا بگردیم؟

 چند شهر با یك سفر

 یزد: بیشترین آثار تاریخی یزد در بافت تاریخی اطراف محله «فهادان» است؛ پس بهتر است برای گردش در این بخش شهر پیاده بروید.

محله فهادان: محله فهادان از قدیمی ترین محله های یزد شهر است که شکل سنتی خود را کم و بیش حفظ کرده و یکی از معدود بافت های سنتی زنده ایران است. پیاده روی در این بافت یکی از جذاب ترین بخش های یزدگردی تان خواهد بود. مخصوصا اینکه آثار و عمارت های تاریخی مثل: موزه سکه (خانه عربزاده)، خانه نواب وکیل، مسجد جامع، خانه لاری ها، زندان اسکندر (مدرسه ضیائیه) و هتل فهادان هم در همین محله قرار دارند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

مجموعه امیرچخماق: یزدگردی تان را با مجموعه امیرچخماق ادامه دهید که قدمتش به دوره تیموریان بازمی گردد. مسجد، تکیه، بازارچه، آب انبار و البته یک میدان بزرگ در انتظار شماست. باید تا خیابان امام خمینی(ره) بروید که شاهراه اصلی بافت تاریخی یزد است و بعد به سمت خیابان مسجد جامع حرکت کنید. این میدان معمولا محل استقرار ایستگاه های گردشگری نوروزی هم هست و برای شركت در تورهای گردشگری یزد و اطرافش در همین ایستگاه ها می توانید ثبت نام کنید.

موزه آب: از حدود 15 سال پیش خانه کلاهدوزها در خیابان مجاهدین و در نزدیکی میدان امیرچخماق تبدیل به موزه آب شهر یزد شده. در این خانه سه طبقه با قدیمی ترین شیوه های دستیابی و نگهداری آب در ایران آشنا خواهید شد.

ادامه دارد...

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما