راهنمای سفر در مسیر ایلام تا پل دختر

رها کیانی 20:48 - 1397/12/23

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

استان ایلام، یکی از استان هایی است که شاید کمتر موردتوجه گردشگران عام قرار گرفته باشد، در حالی که بسیاری از جاذبه های طبیعی و تاریخی را در خود جای داده که بسیار منحصر به فرد و تماشایی اند. وجود کوه ها و رودهای فراوان و دشت های سرسبز، در کنار یادگارهای به جامانده از تمدن عیلامی، ویژگی خاص این استان اســت. مخصوصا آن که در نوروز و اوایل بهار، سرسبزی این استان به اوج خود می رسد و با توجه به معتدل بودن هوا در این فصل، گشت و گذار در دامنه کوه ها و حاشیه رودها آسان و دل پذیر خواهد بود. پیشنهاد ما به شما، سفری سه روزه است که از شهر ایلام شروع و در شهر پل دختر لرستان تمام می شود. این سفر از منطقه ای سردسیر شروع می شود و به منطقه ای گرمسیر ختم می شود. بنابراین در چنین سفری باید آمادگی هر نوع آب و هوایی را داشته باشید. سفری که طبیعت بهاری و متفاوت آن، باعث می شود خاطره اش را هیچ وقت فراموش نکنید. در مسیر پیشنهادی پیشرو، قرار است از ایلام تا لرستان را در كنار مناظر بی نظیر طبیعی طی كنیم.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چطور برسیم

 در مسیر پل دختر

مسیر اصلی رسیدن به ایلام، جاده ۱۷۰ کیلومتری کرمانشاه است که ۶۰ کیلومتر ابتدایی اش تا اسلام آباد غرب، بزرگراه دو بانده است و بقیه مسیر از مناطق کوهستانی و گردنه «قلاجه» می گذرد. در روز آخر هم وقتی به پل دختر رسیدید، می توانید جاده را به طرف شمال ادامه دهید که به طرف خرم آباد و تهران می رود، یا اینکه مسیر جنوب اندیمشک و اهواز را انتخاب کنید.

کجا بگردیم

از میان دره و پل

در سفر از ایلام تا پل دختر، به آثار تاریخی و طبیعی زیبایی برمی خورید. در این سفر، از شهرایلام سفرتان را آغاز می كنید و پس از گذر از دره شهر به پل دختر می رسید.

سفر را با كوه زیبا و معروف قلاقیران آغاز می‌كنیم كه فخر ایلام است.

شهر ایلام: اگر از سمت کرمانشاه به ایلام می رسید، در همان نزدیکی های ایلام، کوه قلاقیران را خواهید دید که قله بسیار زیبایی دارد. در شهر ایلام هم به دیدن قلعه والی بروید که در خیابان پاسداران واقع شده و موزه مردم شناسی هم در همان ساختمان است. کوچه روبه روی در اصلی قلعه، شما را به سمت بازار ایلام خواهد برد. خوردنی های معروف ایلام، شیرینی «بِژی بِرساق» و نان «سَمونی» را هم فراموش نکنید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

ایلام تا دره شهر: مناظر اطراف جاده ۱۲۰ کیلومتری ایلام تا دره شهر در فصل بهار بسیار دیدنی است. این جاده، کبیرکوه را در ضلع جنوبی خود و رود سیمره را در ضلع شمالی اش دارد. مسیر خروجی ایلام به دره شهر و مهران، در جنوب غربی ایلام قرار دارد. در همان اوایل جاده، خروجی سد ایلام را در سمت راست تان خواهید دید و م یتوانید گشتی هم در کنار دریاچه سد بزنید. کمی جلوتر، سه راهی مهران را می بینید و شما باید هم چنان مسیر مستقیم که به طرف دره شهر اســت را ادامه دهید. حدود ۲۰ کیلومتر بعد از آن سه راهی در منطقه جعفرآباد مسیری در سمت چپ جاده، شما را به منطقه زیبای «میش خاص» و چشمه آب گوارایش هدایت می کند. در ادامه راه اصلی، دشت های پر از شقایق را در سمت راست تان می بینید و سپس به روستای زیبای «کُلم» خواهید رسید که در دامنه کبیرکوه است. در حوالی روستای «چشمه شیرین» فاصله شما با رود سیمره در سمت چپ جاده به کمترین اندازه می رسد.

دره شهر: مهم ترین جاذبه دره شهر، شهر تاریخی سیمره است که در دوره ساسانی ساخته شده و زلزله قرن چهارم هجری، قسمت قابل توجهی از آن را تخریب کرده است. در جنوب غربی دره شهر و در محوطه ای بزرگ، آثاری از شهر باستانی سیمره وجود دارد و شامل بناهای حکومتی، مسکونی و تجاری می شود و موزهای هم در کنار محوطه تاریخی برای تماشا وجود دارد. اگر از محوطه شهر تاریخی سیمره و در همان جنوب دره شــهر، خود را به جاده دره شهر به آبدانان برســانید، در همان ابتدای جادة آبدانان یک چهارتاقی سالم را در سمت چپ جاده و بالای یک تپه کوتاه خواهید دید که می توانید به راحتی به آن وارد شوید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

دره  شهر تا پلدختر: از دره شهر که به طرف شرق یا همان پل دختر حرکت کنید، بعد از ۱۲ کیلومتر تنگه بهرام چوبین را در سمت راست جاده خواهید دید. تنگه ای که رودخانه و آبشــارهای در دل کوهش هر مسافری را به خود جذب می کند. پیاده روی تا پای آب و کوه، حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد. اگر هم بالاتر بروید به حوضچه های سنگی، بنای شاه نشین و سنگ نگاره های شکار خواهید رســید. به جاده برگردید و هفت کیلومتر دیگر که جلو بروید به پل گاومیشان خواهید رسید که روی رود سیمره و مرز دو استان ایلام و لرستان است. این اثر هم از شاهکارهای دوران ساسانی است. پلی که دو مسیر مجزا برای عبور انسان ها و احشام داشته و امروزه تقریبا نیمی از آن سالم مانده است. از پل گاومیشان تا جاده ترانزیت «پل دختر ـ اندیمشک» ۲۷ کیلومتر راه در پیش دارید و نهایتا در سراب جهانگیر در چهار کیلومتری جنوب پل دختر به این جاده اصلی می رسید. بسته به مقصدتان، می توانید به سمت چپ یعنی پل دختر و خرم آباد و تهران یا به سمت راست و اندیمشک و اهواز بروید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

 

 

پیام در واتساپ
تماس با ما