راهنمای گشت و گذار از خرم آباد تا شوش_1

رها کیانی 20:28 - 1397/12/24

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

برای کسانی که دوست دارند در تعطیلات نوروز به تاریخ کهن ایران زمین سرک بكشند، مسیر خرم آباد ـ دزفول ـ شوش ـ شوشتر یک فرصت رویایی است. در ابتدای این راه، لرها میراث مفرغین شان را در قلعه فلک الافلاک به نمایش گذاشته اند، در میانه راه، دزفول یکی از کهن ترین شــهرهای ایران در انتظار کاشفان فرهنگ وهنر این مرز و بوم نشسته است. در ادامه راه، شوش نخستین پایتخت تمدن ایران در دوره عیلامیان و یكی از پایتخت های شاهنشاهی هخامنشی در انتظار نشسته. شوشتر در پایان این سفر یک حسن ختام به حساب می آید؛ شهری با سازه هایی هزاران ساله که موجب شگفتی جهانیان است. در این میان نباید از چغازنبیل، عبادتگاه باستانی ایلامیان غافل شد. البته مسافران این مســیر خاطرات دیگری را هم با خود سوغات خواهند برد. خاطره مردمان خوش قلب و گشاده  دست کوهپایه های زاگرس، همسفری با رودخانه های تمدن ساز ایران زمین، مناظر چشم نوازی از طبیعت بکر و کمتر دیده شده دامنه زاگرس کوه و دشت های یک دست سرسبز.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

چطور برسیم

تاریخ گردی چهار روزه

مسیر پیشنهادی ما كه از خرم آباد شروع می شود و به شوشتر ختم می شود، حدود 270 كیلومتر است و می توانید آن را چهار روزه بپیمایید.

از هرجای ایران كه به خرم آباد رســیده اید، پس از دیدنی های این مسیر و برای در پیش گرفتن مسیری که دزفول، شوش و شوشتر را به تسبیح می کشد، باید وارد جاده خرم آباد به پل دختر شوید تا بعد از حدود ۱۵کیلومتر به آزادراه خرم آباد ـ اندیمشک برسید. این آزادراه حدود ۱۴۰ کیلومتر درازا دارد و مبلغ عوارض آن 12هزار تومان است و تا حوالی اندیمشک ادامه دارد. مسیر پیشنهادی از کنار شهر اندیمشک می گذرد تا به دزفول برســد. تا اینجا حدود ۱۷۵ کیلومتر پیموده اید. برای طی طریق به سمت شوش باید خود را به بزرگراه 33 کیلومتری دزفول ـ شوش بسپارید. از شوش تا چغازنبیل 45 کیلومتر راه است که نیمی از آن را باید در بزرگراه شوش ـ اهواز بگذرانید. برای رسیدن به شوشتر هم باید 6 کیلومتر بازگردید، سپس در نخستین سه راهی خلاف مسیر آمده، به راست برانید و از دز پرآب بگذرید تا به جاده دزفول ـ شوشتر برسید. از اینجا به بعد مسیر سرراستی را تا شوشتر پیشرو دارید.

چه میبینیم

از كیو تا افرینه

 غیر از دیدن آثار ارزشمند تاریخی در این مسیر، می توانید از یك طبیعت بهاری هم لذت ببرید. در سفر به خرم آباد دیدن دریاچه کیو را حتما در برنامه تان بگنجانید.

دریاچه کیو: دریاچه کیو در شمال خرم آباد، یکی از تفرجگاه ها و مناظر پرطرفدار شهر اســت. کیو در گویش لری کبود و آبی رنگ معنی می دهد؛ اسمی شایسته دریاچه نیلی رنگی که هفت هکتار مساحت و 3 تا 7 متر عمق دارد. آبتنی در کیو ممنوع است، اما امکان قایق سواری مهیاست. همچنین پارک ساحلی و همسایگی خرم رود با دریاچه، از دیگر جاذبه های این مکان است. دسترســی به دریاچه کیو از راه خیابان انقلاب، میدان کیو، بلوار زیبا کنار و میدان ساکی ممکن است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

بام لرستان: اگر از خرم آبادی ها بخواهید چند جاذبه شهرشان را برای گشت و گذار اسم ببرند، قطعا بام لرستان یکی از پیشنهادهای اصلی شان خواهد بود. بام لرستان 800 هکتار از بلندی های شرق شهر خرم آباد است که به خاطر تسلط اش بر شــهر و منظره بی نظیرش در سال 1389 به یک پروژه گردشگری و تحقیقاتی بزرگ اختصاص داده شد. بام خرم آباد تاکنون صاحب یک باغ وحــش، پارک آبی، غذاخوری، مرکــز تحقیقات گیاهان دارویی و رصدخانه ای است.

آبشار افرینه: در مســیر خرم آباد به پل دختر، حدود 30 كیلومتری این شهر، در نزدیكی روستایی به همین نام می توانید آبشار افرینه را ببینید. به خاطر بارش های فصل زمســتان، احتمالا در تعطیلات نوروز این آبشــار حسابی پرآب اســت. بنابراین وقت رفتن به كناره های این آبشار زیبا باید بیشتر احتیاط كنید.

معبد جهانی

 یکی از مهم ترین آثار باستانی ایران را در این مسیر و در حوالی شهر شوش می بینید؛زیگورات چغازنبیل، اثری تاریخی مربوط به دوره عیلامیان است که به دست پادشاه عیلام اونتاش ناپیریشا ساخته شد. این عبادتگاه تودرتو،از جمله معماری های شگفت انگیز روزگار باستان است.

کجا بگردیم؟

 كندوكاو در تاریخ   

آثار تاریخی شهرهای شوش و شوشتر و محدوده تماشایی چغازنبیل مهم ترین دیدنی های این مسیر است.

خرم آباد: خرم آباد همان طور که نامش مدعی آبادانی و خرمی است آباد و خرم است. گرداب سنگی، پل های آجری و شاپوری (معروف به پل شکسته) و منار آجری از جمله دیدنی هایی هستند که در محدوده شهر می توانید ببینید.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

قلعه فلک الافلاک: دژ شــاپور خواســت، قلعه خرم آباد، دوازده برجی، کاخ اتابــکان و فلک الافلاک نام هایی هســتند که در طول تاریخ، قلعه کهن شــهر خرم آباد را با آن ها صــدا کرده اند. قلعه ای که بر فراز تپه ای سنگی در میانه شهر قد علم کرده است را یادگار شاپور ساسانی می دانند. در حال حاضر قلعه مخزن طلسم ها و اشیاء مفرغین لرستان است. اشیائی که چشم را خیره و زبان را در توصیف شان الکن می کنند. در بازدید از قلعه هم چنین می توانید به موزه مردم شناسی، مرکز فروش صنایع دستی و چایخانه مجموعه سری بزنید و منظره شهر را از مرتفع ترین نقطه قلعه نظاره کنید. برای ورود به قلعه حصین شهر، باید تا خیابان امام خمینی(ره)، خیابان دوازدهم بروید. موزه مردم شناســی در تالارهای طبقه اول و موزه باستان شناسی در تالارهای شــمالی و غربی پیرامون حیاط دوم قلعه قرار دارند. از جمله دیگر جاذبه های تاریخی دژ شاپوری، گرداب تماس بگیر سنگی، مناره آجری، سنگ نبشته و پل شکسته هستند.

ادامه دارد...

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما