راهنمای گشت و گذار از خرم آباد تا شوش_2

رها کیانی 21:03 - 1397/12/26

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

پل دختر: اگر می خواهید سفرتان جذاب تر شــود، می توانید مسیرتان را دورتــر كنید و به جــای آنكه از خرم آبــاد وارد آزادراه شــوید تا یك راست از اندیمشک سر در بیاورید، مسیر قدیمی را ادامه دهید و اول به پل دختر برسید.

پل های پل دختر: اسم شهرستان و شهر پل دختر مدیون پل هایی است كه ساخت بســیاری از آن ها به زنانی از دوره باستان نسبت داده می شود. پلِ دختر در شمال شــهر پل دختر ، در تنگه جایدر و بر روی رودخانه کشکان برپا شــده و جاده خرم آباد ـ اندیمشک از زیر تنها طاق سالم آن می گذرد. اگر هم می خواهید پل معروف گاومیشان را ببینید،باید 5کیلومتر کیلومتر بعد از پل دختر، خروجی سمت راست را به سمت دره شهر بروید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

شوشتر: تیر ماه 1388 ســازه های آبی شوشــتر که بخش قابل توجهی از شــهر امروزی شوشــتر را تشــکیل می دهد در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این مجموعه شامل آب بند ها، پل ها، آسیاب ها، نهر ها، آبشــارها، رودخانه مصنوعی گرگر، عمارت کلاه فرنگی و قلعه سلاسل است. اما دیدنی های شوشتر به این مجموعه ختم نمی شود.

مجموعه آبشارها و آسیاب ها: وقتــی اواخر قرن 19 میلادی »ژان دیولافوا» باستان شناس فرانسوی برای اولین بار چشمش به این مجموعه افتاد، آن را بزرگ ترین مجموعه صنعتی جهان تا پیش از انقلاب صنعتی خواند. این مجموعه شامل یک آب بند بزرگ است، سوم آب کارون را در ضلع شمالی اش جمع می کند. هم اکنون که یك 32  آسیاب از مجموعه آسیاب های این مجموعه باقی مانده است که باستان شناسان سازندگان آن ها را معماران صفوی و قاجاری می دانند. اما ساخت کل مجموعه کار مهندسان دوره ساسانی است، مجموعه ای که تنها جزئی از سیستم مفصل آبی شوشتر هستند. مجموعه آسیاب ها و آبشارهای شوشتر در همسایگی میدان 15 خرداد قرار گرفته است.

مسجد جامع شوشتر: این مســجد موزه ای است از کتیبه های ســنگی که از دوره های مختلف تاریخی به یادگار مانده است. منابع تاریخی، آغاز ســاخت مسجد جامع شوشــتر را 254 هجری قمری دانسته اند و از آن به بعد و در هر دوره ای هر کس دستی در بنای مسجد برده، کتیبه ای در شــرح خدماتش بر دیوارها نصب کرده است. آنچه البته امروزه از بنای مسجد به جا مانده، بیشتر حاصل تلاش و همت معماران صفوی و قاجاری است.

امامزاده عبدالله(ع) : آنچه امامزاده عبدالله(ع) را میان بقاع پر شمار شوشتر شاخص کرده اســت، نه معماری بومیی اش است و نه گنبد ارچین پله پله ای سفید رنگش. بلکه قصه هایی است كه درباره آن، از مردم محلی نقل می شود.

شوش: اگرچه شوش امروزی شهری اســت تقریبا كوچك با كمتر از شش کیلومتر مربع مســاحت، اما داشته هایش پیشینه پرابهتش را گوشزد می کند. شوش زمانی برای عیلامیان پایتخت بزرگی و برای هخامنشیان پایتختی سیاسی و اقامتگاهی زمستانی بود در خور پادشاه آن زمان و برای ما موزه ای است با هزاران سال داستان.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

كاخ آپادانا: آنچه امروز در شــوش از آن به نام کاخ آپادانا نام برده می شود، پایه ستون ها و خرده سنگ هایی است که بر فراز تپه باستانی آکروپل قرار دارند و زمانی محل اقامت داریوش پادشاه هخامنشیان بوده اســت. آنچه از این محوطه به دست آمده اســت را باید در قلعه آکروپل که باستان شناس فرانسوی «ژاک دمورگان» از تکه آجرهای کاخ داریوش و آجرهای منقوش به خط میخی چغازنبیل برپا کرده، در موزه شوش و موزه لوور فرانسه جست و جو کرد. تپه باستانی آکروپل در كنار خیابان امام خمینی(ره) شوش قرار گرفته است.

مقبره دانیال نبی(ع) : دانیال نبی(ع) از جملــه پیامبرانی بود که در حمله بُخت النصر به اورشــلیم گرفتار بابلیان شد، اما با غلبه کوروش هخامنشی بر بابل، همراه او شد و به ایران آمد. مقبره او که مورد احترام یهودیان و مسلمانان است حالا با گنبد ارچین سفید رنگش بر ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبه روی محوطه باستانی آکروپل قرار دارد.

چغازنبیل: در میانه راه شــوش به شوشــتر، پس از دیدن تابلوی هفت تپه می توانید به سمت مهم ترین اثر باستانی جنوب غربی ایران تغییر مسیر دهید؛ مجموعه ای كه بســیاری از آن به عنوان نخستین ساختمان مذهبی ایرانی نام می برند. با پشت سر گذاشتن 30 کیلومتر پیچ و خم جاده ای که از کنار مزارع نیشکر، تپه های باستانی و رودخانه دز می گذرد نیایشگاه ســه هزار و 260 ســاله چغازنبیل از دل تاریخ بیرون می آید. معبدی که «اونتاش ناپیریشــا» پادشاه عیلام برای «اینشوشــیناک» الهه نگهبان شهر باستانی شــوش ساخت. آنچه از قد و بالای زیگــورات مانده نیمی از آن چیزی اســت که در عهد عیلامیان ساخته شــد. در تعطیلات نوروز، راهنمایان در این محوطه تاریخی مستقر هستند تا هر اطلاعاتی از این عبادتگاه طبقه طبقه و تو در توی عیلامی می خواهید به شــما بدهند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

چه بخوریم؟

آش ترخینه و سیرباقالا

 منطقه جنوب غربی ایران غذاهای متفاوتی دارد كه در این سفر حتما باید طعم آنها را امتحان كنید.

آش ترخینه و شــامی کباب غذاهایی هستند که خرم آبادی ها در پختن شــان تبحر دارند. همچنین در این شهر می توانید کباب های خوشمزه ای نوش جان کنید.

در شوشتر حلیم و سرشیر شوشــتر را نباید از دست داد. دیگر صبحانه محبوب شوشــتری ها آش قُل قُل است که ترکیبی اســت از لپه باقالی، نخود، لوبیا، عدس، گوشت، گندم پوست کنده و برنج که با پیاز و ســیر داغ و فلفل ســیاه فراوان سرو می شود. دیگر غذای سنتی شوشتر سیر باقله است، مزه ای که فقط در شوشتر می توانید تجربه اش کنید. دیگر خوردنی های شوشتر حلوای کنجدی اســت که باید در بازار سنتی شوشتر دنبالش بگردید. در شوشتر یك غذاخوری سنتی متفاوت وجود دارد كه می توانید بعضی از این غذاهــا را آن جا امتحان كنید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما