بهارانه در جنوب، سفر به دزفول؛ شهر جاذبه های طبیعی و تاریخی_1

رها کیانی 20:29 - 1397/12/27

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

دزفول، با داشتن جاذبه های طبیعی، تاریخی، مذهبی و شهری متنوع، به همراه ســوغات و صنایع دســتی اصیل، مجموعه گردشــگری منحصربه فردی در شمال استان خوزستان برای نوروز فراهم می‌کند. همین تنوع جاذبه ها در کنارهم ســبب شده، خاطره های فراموش ناشدنی برای گردشگرانی که از این شهر تاریخی دیدن می‌کنند، باقی بماند. جاری شدن رود «دز«، از رودهای پرآب کشور از میان دزفول، بافت تاریخی و معماری خاص بخشی از شهر، قرار گرفتن «شوی»، یکی از آبشارهای بزرگ و زیبای ایران در فاصله نزدیک از آنجا و قرار گرفتن یکی از قدیمی ترین پل های ایران باعث شــده تا این شهرستان به عنوان مجموعه گردشگری مناسبی در جنوب ایران، مخصوصا در تعطیلات نوروز به حساب بیاید. شهر دزفول اگرچه در منطقه خنک تر خوزســتان قرار گرفته، اما در تابستان همچنان گرم است. بنابراین نوروز بهاری این شهر را از دست ندهید. در این سفر می توانید هم دل به طبیعت زیبای منطقه بسپارید و هم تاریخ قدیمی آن را از نظر بگذرانید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

مهمانی در فروردین

به دلیل هوای مناسب و بهاری دزفول در فروردین ماه، توصیه ما این است که حتما وسایل برقراری کمپ و چادر همراه ببرید.

چطور برسیم

به سوی دز

از دزفول تا تهران حدود 690 ،تا خرم آباد حدود 185 و تا اهواز حدود 150کیلومتر راه دارید.

وسیله نقلیه شخصی: اگر از مرکز و شمال کشور به استان خوزستان وارد شوید، در انتهای جاده خرم آباد ـ اندیمشک، بعد از دو کیلومتر رانندگی وارد شهر دزفول می شوید. از جنوب کشور هم از مسیر شوش می توانید به دزفول برسید.

وسایل نقلیه عمومی: روزانه دو پرواز از تهران به دزفول و برعکس برقرار است. هم چنین با استفاده از شبکه ریلی کشور می توانید، در ایستگاه راه آهن اندیمشک از قطار پیاده شده، و فاصله پنج کیلومتری تا شهر را با تاکسی طی كنید. شهر دزفول در ورودی استان خوزستان قرار دارد و علاوه بر اتوبوس های مستقیم به دزفول می توانید با استفاده از تمامی اتوبوس هایی که به استان خوزستان وارد می شوند، وارد این شهر شوید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

چه بخریم

از کلوچه تا حصیر

شیرینی های سنتی و بافته های نخل از سوغاتی های منحصر به فرد دزفول است. بهترین محل برای خرید سوغاتی بازار تاریخی این شهر اســت. قدمت بازار قدیم دزفول به قرن پنجم هجری برمی گردد و هنوز بعضی پیشه های ســنتی آنجا رواج دارند. این بازار در مرکز شهر یعنی چهار راه شریعتی قرار دارد. دزفول ســوغاتی های معروفی مثل حلوا کنجی، ارده، سِیلون، کلوچه های محلی، حصیربافی یا کَپو و خراطی و حتی قلم دزفولی دارد که همه را می توانید از همین بازار قدیمی بخرید. کلوچه های سنتی دزفول یکی از ســوغاتی های پرطرفدار دزفول است. این کلوچه ها به دو دسته خرمایی و شکری تقسیم می شوند. در پخت این کلوچه ها از آرد، روغن، خرما، زیره سبز، خمیر مایه، شکر و شیر استفاده می شود. کلوچه فروشی های دزفول در مرکز شهر مخصوصا در اطراف بازار فراوانند. یکى از صنایع دستی بومى خوزســتان و دزفول محصولى به نام«کپو» است که با پیچش ساقه هاى جوان نخل به دور ساقه هاى چوبی درست می شود و با نقش اندازى کاموایی زیبایى‌اش بیشتر می شود. مرکز بافت کپو دزفول، دهستان شهیون است. اما می توانید از بازار دزفول انواع کپو را بخرید. انواع محصولات خراطی مثل انواع سبد و ظروف مختلف را هم از این بازار می توانید بخرید. خراطى در شهرستان دزفول قدمت زیادى دارد و جالب است بدانید که یکی از صنعتگران این حرفه هم، مهر اصالت یونسکو را دریافت کرده است.

شوی باشكوه

 یكی از بزرگ ترین و معروف ترین آبشارهای ایران را در حوالی دزفول می بینید. آبشار «شِوی» كه به «تَلِهْ زَنگ» هم مشهور است،در رشته‌ کوه های زاگرس و در منطقه سردشت از توابع دزفول قرار گرفته. این آبشاركه در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده، حدود 85 متر ارتفاع دارد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

کجا بگردیم؟

دریاچه و روستا

شگفتی های طبیعت اطراف شهر دزفول در بهار بسیار تماشایی است و تعطیلات نوروز بهترین فرصت برای دریاچه و روستا گشت و گذار در میان آن هاست. در دزفول می توانید هم تفریح كنید و هم به دیدن جذابیت های طبیعی بروید.

تفریحگاه ساحلی دز (علی کله): یکی از جاذبه های طبیعی خوزســتان در شمال شــهر دزفول قرار دارد. منظره باشکوه ســد تنظیمی، غذاخوری، فضای سبز گسترده، سکوهای مناسب در کنار ســاحل رود دز، و جاذبه های بصری آن، مجموعه کم نظیر ساحلی را در شهر دزفول به وجود آورده که محبوبیت زیادی در سطح استان دارد. در ایام نوروز در این محدوده فضایی هم برای برقراری کمپ و چادر برای مسافران برقرار می شود.

ادامه دارد...

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما