از سرچشمه تا سد، راهنمای سفر در مسیر شهرکرد تا مسجد سلیمان

رها کیانی 09:13 - 1398/01/06

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

راهنمای سفر در مسیر شهرکرد تا مسجد سلیمان

دو اســتان خوزســتان و چهارمحال و بختیاری، بسیاری از منابع آبی کشــور را در خود جای داده اند. رود پرآب کارون مهم ترین این منابع است که سرشاخه هایش از کوه های مناطق بختیاری نشین زاگرس آغاز می شود و در مسیری پرپیچ و خم به استان خوزســتان می رود. اختلاف ارتفاع در این مسیر، انگیزه احداث سدهای متعدد بر روی رود کارون شده که امروز تعدادشان به هفت سد می رسد.

ســاخت این سدها علاوه بر مزایای نســبی، دریاچه های زیبایی را هم به دیگر جاذبه ها و چشم اندازهای دامنه های غربی زاگرس اضافه کرده است. سفر از سرچشمه های کارون در اســتان چهار محال و بختیاری، به مسجد سلیمان شهر چاه های نفتی، گشتی است در همسایگی منابع ارزشمند این سرزمین.

مسیری که تا چشم کار می‌کند پر اســت از کوه های سرسبز و چشــمه ها و رودهای پرآب و دریاچه های تماشایی. مخصوصا آنکه بهار باشد و جنوب غربی کشور در حال تجربه یک بهار زود هنگام. برای دیدن این مسیر و دیدنی های زیبای آن می توانید با راهنما ی سفر در مسیر شهرکرد تا مسجد سلیمان همراه شوید.

نكته

برف های جنوب

 گردنه های این دو جاده در نوروز هم برفگیر هستند و برای احتیاط، حتما زنجیر چرخ همراه داشته باشید. هم چنین برخی نقاط جاده جدید «بازفت» فاقد گاردریل است و در شیب های تند باید آهسته برانید. وضعیت لحظه ای جاده ها را از تلفن ۱۲۰ جویا شوید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

راهنمای سفر در مسیر شهرکرد تا مسجد سلیمان

چطور برسیم؟

پیش به سوی چهارمحال

 با توجه به جاذبه های موجود در راه، این سفر فقط با خودروی شخصی توصیه می شود.

 از تهران:۵۰۰ کیلومتر تا شهرکرد فاصله دارید. آزادراه تهران ـ کاشان ـ اصفهان را انتخاب کرده و در اواخر مسیر به جای اینکه به طرف اصفهان بپیچید، آزادراه را مستقیم تا انتها بیایید که به زرین شهر برسید و تابلوهای شهرکرد را ببینید.

از اصفهان: فاصله ۹۰ کیلومتری اصفهان ـ شهرکرد، از جاده زرین شهر و «گردنه رُخ» می گذرد.

از جنوب: در مسیر شیراز به اصفهان و در کمربندی شهرضا، باید خروجی بروجن را انتخاب کنید و از بروجن هم یکراست به شهرکرد بروید.

برگشت: علاوه بر اینکه می توانید از یک مسیر رفته و از مسیر دیگر به شهرکرد بازگردید، در مسجدسلیمان می توانید به شوشتر بروید و آنجا دو انتخاب «اندیمشک و تهران» یا «اهواز» را خواهید داشت.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

کجا بگردیم؟

همراه با سرشاخه های کارون

این مسیر را از یکی از دو جاده ایذه یا بازُفت می توان پیمود که هر دو دیدنی اند و پر از تفرجگاه. شهركرد به بروجن و شهركرد به فارسان، دو مسیر اصلی این سفر هستند.

جاده ایذه؛۴۱۵ کیلومتر: ابتدا وارد جاده شهرکرد به بروجن شوید، اما همین که یکی دو کیلومتر از شهرکرد دور شدید، در سمت راست تان جاده «شلمزار» را می بینید و باید به راست بپیچید. این جاده از شلمزار، «گَهرو» و «ناغان» می گذرد و بین گهرو و ناغان می توانید تالاب زیبای چغاخور را هم در سمت چپ تان ببینید.

ادامه مسیر بعد از ناغان، به طرف شهرهای سَرخون و سپس دِهدِز است. حدود ۳۰ کیلومتر مانده به دهدز، از روی دریاچه سد کارون ۴ رد شده و وارد استان خوزستان می شوید. دهدز را هم که به سمت ایذه خارج شــوید، ۲۰ کیلومتر بعد از دهدز از روی دریاچه سد کارون ۳ رد خواهید شد. بعد از ایذه به باغملک می رسید و در ورودی این شهر باید قبل از پل، به سمت راست بروید تا وارد جاده «هفتگِل» شوید. البته قبل از رسیدن به شهر هفتگل هم به راست بروید تا به مسجد سلیمان برسید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

راهنمای سفر در مسیر شهرکرد تا مسجد سلیمان

جاده جدید «بازفت»؛ ۴۳۰ کیلومتر: از شــهرکرد به فارسان و سپس به طرف «چلگرد» یــا همان «کوهرنگ» بروید. گرچــه می توان قبل از فارسان، از مســیر «جونقان» وارد جاده صمصامی و بازفت شد، اما جاده چلگرد سالمتر و زیباتر است. ۱۰ کیلومتر قبل از چلگرد باید سه راهی را به سمت چپ بپیچید. وارد آن جاده که شدید بعد از حدود ۱۵ کیلومتر به یک سه راهی دیگر می رسید که این بار باید سمت راست بروید. سه راهی بعدی را هم به طرف راست یعنی به ســمت صمصامی بپیچید و از اینبه بعد باید همینطور مستقیم بروید.

جاده کاملا کوهستانی است و از چمن گلی، دره شیخ عالی، «زاووت» و «بابازاهد» عبور خواهید کرد و سپس دریاچه زیبای «شیمبار» یا شــیرین بهار را در سمت راســت جاده خواهید دید. روستای «شَلال» را که رد کنید به سه راهی شهر قلعه خواجه می رسید و بدون اینکه واردش شوید مسیر را ادامه می دهید تا دریاچه ســد مسجد سلیمان را در سمت چپ تان ببینید که آن هم سدی است بر روی رود پرآب کارون. ۲۵ کیلومتر بعد از ســد، به یک میدان می رسید که مسیر سمت چپش ورودی شهر مسجد سلیمان است.

دیدنی های مبدا و مقصد: در شهركرد می توان موزه های باستان شناسی و هنرهای سنتی، و مسجد جامعِ خان را دید. همچنین می توانید به چالشتر بروید كه كمتر از 10 كیلومتر با شــهركرد فاصله دارد و حمام ستوده و موزه مردم شناسی اش را که در یك نقطه قرار دارند ببینید. در مسجد سلیمان هم علاوه بر چاه «نمره یک» که اولین چاه نفتی خاورمیانه است و اکنون به یک نقطه گردشگری تبدیل شده، می توانید از آتشکده سرمسجد و تپه باستانی «کلگه زرین» و معبد «بردنشانده» هخامنشی نیز در حومه شهر دیدن کنید.

 در میان زاگرس

 دهدز منطقه کوهستانی و تاریخی آرمیده بر دامنه های زاگرس است كه چشم انداز خیره كننده و زیبایی دارد. در بلندای تپه های دهدز، به منطقه سرسبز و خوش آب و هوای حاجی­‌کمال برمی خورید كه چشم انداز زیبایی دارد. در این منطقه قلعه های تاریخی زیادی نیز وجود دارد.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما