همسفر با کارون، راهنمای سفر در ساحل رود کارون در استان خوزستان

رها کیانی 19:35 - 1398/01/08

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

 شک نکنید که در تعطیلات نوروز، استان خوزستان یکی از بهترین مقاصد سفر است. همان طور که نوروزگردان ایرانی هم این موضوع رابه خوبی دریافته اند و خوزستان گرم و بهاری را در تعطیلات نوروز یکی از شلوغ ترین استان ها می‌کنند. غیر از تمام جاذبه های تاریخی و طبیعی در پهنه این استان، مقصد این سفر شما می تواند از اهواز مرکز استان خوزستان باشد تا خرمشهر مرزی ترین شهر این استان؛ سفری همراه با کارون. درواقع جاده اهواز ـ آبادان ـ خرمشهر یک جاده ساحلی است. جاده ای که در یک سویش کارون در حال پیشروی است و در ســوی دیگرش، شادگان بزرگ ترین تالاب ایران گسترده شده. اهواز تا خرمشهر حرکت در راهی پر ماجرا هم هست؛ خوزستان خاکی است که با خون حفظ شده و این سفر، گشت و گذاری است حماسی به سرزمینی که مردمانش خونگرم اند و استوار. کافی است روزی را با مردم این سرزمین شب کنید تا دل کندن از آنها برای تان سخت شود. در این سفر شما با تاریخ و زندگی مردم خوزستان آشنا می شوید؛ همان جایی كه نخستین تمدن ایران در آن سربرآورد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

چه بخوریم؟

تند و پرادویه

 آش سبزی جنوبی با فلفل سیاه فراوان یکی از گزینه ها برای صبحانه است. محصولات لبنی این منطقه که محصول شیر چرب گاومیش است را حتما بچشید. قلیه ماهی، کباب ماهی صبور و یا حشو، فلافل، سنبوسه، کبه و مُفَطَّحی که ترکیب لذیذی از برنج و گوشت گاو یا گوسفند با مخلفات است را با دستپخت آشپزان جنوبی بیازمایید.

چطور برسیم

تا مرکز خوزستان

میتوانید این مسیر را از اهواز شروع كنید كه از تهران حدود 840 كیلومتر، از اهواز تا آبادان 160 كیلومتر و از آبادان تا خرمشهر 40 كیلومتر راه دارید. مسیر اصلی رسیدن به اهواز از نیمه شمالی ایران از شهرهای، اراک، بروجرد، خرم آباد، دزفول و شوش می گذرد. اگر هم می خواهید یک راست به تالاب شادگان برسید، سر راست ترین مسیر از بزرگراه اهواز ـ آبادان می گذرد. در میانه راه و از سه راهی «دارخوین» باید به سمت راست جاده بچرخید تا به اسکله قایق رانی روستای «سراخیه» روستایی که بر شادگان سوار است، برسید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

کجا بگردیم

روی خط حماسه

 اگر بخواهیم بر اساس سن و سال ابنیه قضاوت کنیم، روی خط حماسه اهواز شهر تاریخی به نظر نمی رسد. اما باستان شناسان کشفیات شان را در شهر اهواز متعلق به شهر باستانی هرمز اردشیر می دانند

اهواز: کارون پر آب ترین رودخانه ایران، وقتی به اهواز می رسد دیگر از هیبت یک رودخانه خروشان جاری در دامنه های زاگرس درآمده و اهواز را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می کند. ساحل کارون برای اهوازی ها یک تفریحگاه همیشگی است. شناخته شده ترین تفریحگاه های ساحلی کارون در اهواز، پارک جنگلی شهروند، دولت، لاله، جزیره و ساحلی هستند و پل هایی که دو سوی شهر را به هم دوخته اند.

پل های اهواز: اهواز در حال حاضر هشــت پل دارد که به ترتیب ســن و سال شان شماره گذاری شده اند. مسن ترین آن ها پل سیاه است که در سال 1308 ساخته شده و مخصوص عبور و مرور قطار است. اما مشهورترین و محبوب ترین پل اهواز پل معلق یا پل سفید است. پل سفید دومین پلی است که در اهواز به روی کارون بسته شده است و نتیجه سلیقه مهندسان آلمانی است. پل هفتم یا پل گفت و گوی تمدن ها که بزرگ ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه از آن فوران می کند و پل هشتم که با 643 متر، طولانی ترین پل کابلی ایران به حساب می آید از دیگر جاذبه های این شهراند.

تالاب شادگان: شادگان به واسطه آمار و ارقام کنوانسیون رامسر یک سوم وسعت تالاب های ایران را تشکیل می دهد. اما این مساحت فقط شامل آب هایی نیست که از رودخانه هندیجان، کارون و خلیج فارس به آن وارد می شود، بلکه شادگان نیزارها و خورهای وسیعی در خود دارد. 110 گونه گیاهی ۱۵۲گونه پرنده و40 گونه پستاندار در شادگان زندگی می کنند. از جمله دلفین بینی بطری، گراز، شنگ و گرگ. در این سفر، قایق سواری بر بزرگترین تالاب ایران را در گرمای هوای خوزستان از دست ندهید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

آبادان: آبادان جزیره ای است میان دو ساحل رودخانه بهمنشیر و اروندرود. رونق شهر وابسته به پالایشگاهی است که یکی از بزرگترین پالایشگاه های جهان به حساب می آید و در شب تبدیل به یکی از تماشایی ترین مناظر آبادان می شود. گشت و گذار در بازار ته لنجی ها و ماهی فروش ها و خرید از دستفروش ها را که به بازار جان داده اند، از قلم نیندازید. دیدن مسجد رنگونی ها با معماری عجیب و غریب اش را که به هنگام ساخته شدن پالایشگاه، توسط کارگران برمه ای ساخته شده از دست ندهید. همچنین موزه آبادان و موزه هنرهای معاصر این شهر دیدنی های بسیاری برای شما کنار گذاشته اند.

خرمشهر:خرمشهر یک موزه زنده جنگ است و هم چنان در و دیوارهای این شهر یادآور جنگی تمام عیار هستند. برای آشــنایی با داستان ها و ماجراهای خرمشهر باید به مرکز فرهنگی دفاع مقدس که در بلوار ساحلی قرار دارد، سری بزنید. موزه این مرکز چهار ســالن دارد که دوران مقاومت، اشغال، آزادسازی و بازسازی خرمشهر را روایت می کنند. اما برای دیدن نماد مقاومت این شهر باید تا خیابان چاسبی بروید. وقتی رزمندگان ایرانی در سال 1361 پس از 578 روز اشغال، پا به خرمشهر گذاشتند، مسجد جامع خرمشهر از جمله معدود بناهای سالم و سرپای شهر بود. در بازدید از مسجد جامع تماشای نقاشی های دیواری این مسجد که آثار نقاش شناخته شده «ناصر پلنگی» است، را از دست ندهید. پیاده روی در بلوار ساحلی و یا بلوار بایندر و همراهی با کارون در سرانجام کارش و تماشای کشتی های غول آسایی که در اسکله های شهر آرام گرفته اند، می تواند بخشی از خاطرات شما از این سفر را رقم بزند.

تالاب و نخلستان

 تالاب شادگان در جنوب روستایی به همین نام قرار گرفته؛ یكی از بزرگ ترین تالاب های ایران كه از سه تالاب شادگان، خورموسی و خورالامیه تشكیل شده است. منطقه ای در حدود ۴۰۰ هزار هکتار و با نخلستان های بی شمار كه مامن گونه های حیات وحش منطقه است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما