از آرامگاه تا کاخ، راهنمای سفر در مسیر بوشهر تا شیراز

رها کیانی 20:45 - 1398/01/17

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

 دیدن آبشار در استان گرمســیر بوشهر و لمس هوای سرد و کوهستانی در این استان، شاید عجیب به نظر برسد. تماشای یک بنای سالم مانده از دوران هخامنشی در دشتی دورافتاده، قدم زدن در شهری باستانی که کاملا گرد و دایره ای ساخته شده، و دیدن سنگ نگاره هایی به عمر یک هزار و 800 سال در حاشیه رود، تجربه های نابی هستند که می توان در مسافرت به مرز مشترک استان های بوشــهر و فارس به دست آورد. سفری که با فاصله گرفتن از ســاحل گرم خلیج فارس، شما را به مناطقی کوهســتانی می برد که علاوه بر آبشار و باغ و سرسبزی، یادگارهای ارزشــمندی از دوران هخامنشی تا ساسانی را در سینه اش جا داده است. بوشهر تا شیراز گرچه مسیری مســتقیم به طول ۲۷۰کیلومتر دارد، اما ما شما را از مسیر دیگری می بریم که وسعتی به پهنای طبیعت و قدمتی به طول تاریخ دارد. در این راهنمای سفر، از استان بوشهر به سمت استان فارس می رویم تا جذابیت های طبیعی و تاریخی این دو استان را از نزدیك ببینیم.

چطور برسیم

در میان نخلستان ها  

بوشهر در میانه نوار ساحلی خلیج فارس قرار گرفته و ۱۰۰۰کیلومتر تا تهران فاصله دارد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

خودروی شخصی: اگر از تهران و اصفهان عازم هستید به ترتیب از شهرضا، سمیرم، یاسوج، نورآباد و برازجان باید عبور کنید تا بعد از باغ های خرمای دشتستانی، به بوشهر برسید. شیرازی ها از جاده کازرون به برازجان و سپس بوشهر خواهند رسید و جنوبیه ا هم با عبور از نوار ساحلی مستقیما به بوشهر می رسند. در روز آخر سفر هم که دروازه های خروجی متعدد شیراز، شما را به مقصد بعدی تان می رسانند.

وسایل نقلیه عمومی: از تهران و چند کلانشــهر می توان سوار اتوبوس به مقصد بوشهر شد. شیراز هم به همه شهرهای بزرگ ایران اتوبوس دارد. دربرگشت می توانید قطارهای شیراز به مقصد تهران یا مشهد را سوار شوید كه سرویس خودروبر هم دارند.

کجا بگردیم

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

 مسیر پیشنهادی ما از تنگ ارم و فیروزآباد می گذرد و بدون محاسبه گشت ها ۴۳۰کیلومتر است. در مسیر بوشهر به فارس، با آثار تاریخی باارزشی روبه رو خواهید شد.

بوشهر: بوشهر شهری است ســاحلی و حتما قبل از خروج از این شهر سری به ساحلش بزنید. فلافل فروشی های این شهر را هم فراموش نکنید. شهرک بهمنی، خیابان ساحلی، پارک شــغاب و پارک آب شیرین کن پر از فلافل فروشی اند. آب انبار قوام در ساحل غربی این شهر تبدیل به غذاخوری سنتی شده است. هم چنین عمارت گلشن در محله بهبهانی خیابان ساحلی، گورستان مهاجمان انگلیســی در محله دواس بهمنی و موزه دریانوردی و عمارت کلاه فرنگی در محله سبزآباد پایگاه دریایی را از دست ندهید.

جاده برازجان: از تنها دروازه خروجی بوشهر که بیرون بیایید مجددا وارد جاده برازجان خواهید شد. نام دیگر برازجان، دشتستان است و در همین جاده می توانید نخلستان های معروفش را ببینید. تقریبا ۱۰ کیلومتر مانده به برازجان، از بزرگراه خارج شده و خروجی ســمت چپ را انتخاب کنید که به طرف شهر کوچک آب پخش می رود. در این شهر هم جاده سمت راست را بپیچید که تابلوی «سعدآباد» دارد. پنج کیلومتر بعد از سعدآباد به روستای زیرراه می رسید و می توانید آبشار معروفش را بدون کمترین پیاده روی ببینید. شهر بعدی وحدتیه است.

جاده تنگ ارم: وحدتیه و ســرقنات را هم که رد کردید، به جاده اصلی برازجان به نورآباد خواهید رسید. جاده را به سمت چپ بروید و ۸ کیلومتر برانید تا خروجی «تنگ ارم» را در سمت راست تان ببینید. در این جاده کوهستانی حدود ۳۰ کیلومتر که جلو رفتید، بعد از روســتای رودفاریاب تابلوهای آبشار رودفاریاب را در سمت راست جاده می بینید. برای دیدن آبشار باید از پله های احداث شده استفاده کنید. در ادامه راه، به شهر سردسیر تنگ ارم خواهید رسید.

گوردختر و کوشک اردشیر: شــهرت تنگ ارم به این دو بنای تاریخی است. گوردختر، بنایی سنگی از دوران هخامنشی و کوشک اردشیر هم کاخ و عمارتی ساخته شده از سنگ و ساروج است که قدمتی ساسانی دارد. یک کیلومتر بعد از شهر تنگ ارم، یک جاده فرعی در سمت چپ تان می بینید که تابلوی گوردختر و کوشک اردشــیر دارد. در آن جاده باید حدود ۳۰ کیلومتر برانید و گردنه را رد کنید و وقتی به دشــت رسیدید سه راهی را به سمت چپ بپیچید و ۱۰ کیلومتر دیگر هم جلو بروید تا گوردختر و کوشک اردشیر را در سمت چپ خود و درفاصله نســبتا نزدیک از جاده ببینید. 

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

به سمت فیروزآباد: مسیر خود را که ادامه دهید ۲۰ کیلومتر بعد از تنگ ارم، روستای ده رود سفلی و قلعه معروفش به نام محمدخان دشتی را خواهید دید. ۲۵ کیلومتر بعد از آن هم به یک سه راهی می رسید که باید مسیر چپ را انتخاب کنید تا وارد استان فارس شده و بعد از فراشبند به فیروزآباد برسید. باغ های این منطقه در بهار بسیار تماشایی اند. کمی مانده به فیروزآباد، بقایای شهر باستانی و دایره ای شکل «گور» را خواهید دید که آن هم قدمت ساسانی دارد و منتسب به اردشیر بابکان است.

کاخ اردشیر در راه شیراز: وقتی که وارد جاده فیروزآباد به شیراز شده و پنج کیلومتر از شهر دور شوید، مسیر دسترسی کاخ بزرگ اردشیر و آتشکده ساسانی را در سمت چپ تان می بینید. کمی جلوتر هم ابتدا سنگ نگاره های پیروزی ساسانیان بر اشكانیان را در سمت چپ جاده درحاشیه رودخانه و بعد قلعه دختر را بر فراز كوهی در سمت راست خود خواهید دید. ادامه مسیر، از دریاچه سد تنگاب، شهرکوار، و سه راهی پلفسا می گذرد و به شیراز ختم می شود.

علاوه بر امکانات اقامتی مدارس در نوروز، می توانید از این هتل ها هم استفاده کنید:

با خلیج فارس

 گرچه در اوایل فصل بهار هنوز سرمای زمستان كاملا از شهرهای شمالی رخت برنبسته، اما می توانید در سواحل جنوبی تنی به آب بزنید یا كنار ساحل قدم زده و از آب و هوای معتدل این منطقه لذت ببرید. برای كسانی كه به گرمای هوا حساس هستند، بهترین فصل برای رفتن به بوشهر و آبتنی در ساحل خلیج فارس همین تعطیلات نوروز است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما