از خنكای دنا تا گرمی‌کارون، راهنمای سفر در مسیر یاسوج تا اهواز

رها کیانی 21:08 - 1398/01/18

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

هوای معتدل نوروز و اوایل بهار، این امکان را فراهم می آورد که بتوان هم به مناطق گرمسیر سفر کرد و هم از خنکای هوای کوهستان های ایران لذت برد. هرچه از دامنه های رشته‌کوه زاگرس به ســمت دریاهای جنوبی برویم بر دمای هوا افزوده می شود؛ بنابراین در سفری که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، می توانید هر دو اقلیم ســرد و گرم را تجربه کنید. اســتان کهگیلویه و بویراحمد، علاوه بر این‌که خود دو منطقه ییلاق و قشلاق دارد، در مجاورت استان همیشه گرم خوزستان هم قرار دارد. یکی از پیشنهاد های ما در نوروز، سفری از یاسوج به اهواز است. این سفر از آبشارهای خنک زاگرس شروع می شود و پس از دیدن چندین جاذبه طبیعی و تاریخی، در پناه ساحل آرام کارون تمام می شود. برای این ســفر باید حدود چهار، پنج روز زمان بگذارید و تعطیلات نوروز هم فرصت مناســب برای این سفر در اختیارتان می گذارد. جاده های این منطقه نیز پر هستند از چشــم اندازهای زیبا که جان می دهند برای استراحت های بین راهی.

از دست ندهید

 سنگی بر سنگ

اگر اهل ماجراجویی هستید یك مقصد دیگر هم به شما معرفی می‌کنیم: در شهر چرام، به روستای سرفاریاب در شمال شرقی این شهر بروید و آنجا سراغ روستای «مه گردی» را بگیرید و سنگ عجیب و حیرت آور «چهره» را ببینید. این سنگ بزرگ، قرن هاست که بر روی سنگی کوچک استوار مانده است.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

چطور برسیم

راهیان غرب

یاسوج در ۷۲۰کیلومتری و اهواز در ۸۰۰کیلومتری تهران قرار دارد. فاصله مستقیم بین این دو شهر ۴۵۰ کیلومتر است

خودروی شخصی: به اصفهان که رسیدید جاده شیراز را در پیش بگیرید،اما در شهرضا از جاده جدا شده و وارد مسیر سمیرم شوید. از سمیرم به طرف «پاتاوه» بروید تا بعد از عبور از گردنه های دنا به شهر یاسوج برسید. شیرازی ها از مسیر سپیدان و جنوبی ها هم از جاده برازجان و نورآباد به یاسوج خواهند رسید. در برگشت می توانید از اهواز به اندیمشک و خرم آباد بروید تا وارد جاده تهران شوید.

وسایل نقلیه عمومی: در پایانه های تهران (جنوب) و اصفهان و شیراز اتوبوس هایی به مقصد یاسوج حرکت می کنند. فقط در برگشت تان می توانید از قطارهای اهواز به تهران استفاده کنید. چون یاسوج در ۱۵۰ کیلومتری ایستگاه راه آهن شیراز قرار دارد.

کجا بگردیم

سرما به گرما

این مسیر از منطقه ای سردسیر شروع می شود و بعد از طی حدود 450 كیلومتر در ساحل كارون به پایان می رسد. در این مسیر، دیدن طبیعت زیبای دنا را از دست ندهید.

یاسوج: مرکز اســتان کهگیلویه و بویراحمد، در نیمه سردسیری این استان؛ یعنی منطقه بویراحمد واقع شــده و از بیشتر مناطق شهر می توان دامنه های زیبای دنا را دید. پارک جنگلی و آبشار یاسوج، پارک ساحلی در حاشیه رود بشــار و تنگه مهریان در ابتدای جاده یاسوج به سی سخت، از جاذبه های طبیعی این شهر به شمار می رود. همچنین می توانید سری هم به موزه یاسوج بزنید که در خیابان پاسداران، گلستان ۴ قرار دارد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

آبشار تنگ تامرادی: در انتهای جنوبی یاسوج وارد جاده بوشهر شوید. بعد از حدود ۲۵ کیلومتر به سه راهی سپیدار می رسید. سه راهی را به سمت راســت بپیچید و حدود ۱۰ کیلومتر برانید تــا در موقعیت 4255.E51 و N30 5518. خروجی «تامرادی» را در ســمت چپ خود ببینید. وارد این مسیر فرعی شوید و حدود هشت کیلومتر برانید تا سرسبزی های آبشار تنگ تامرادی را در سمت راست جاده ببینید. آنجا پیاده شوید و از آبشار لذت ببرید.

دوگنبدان تا دهدشت: از تنگ تامرادی به جاده یاســوج ـ بوشــهر برگردید و مسیر را به ســمت جنوب ادامه دهید. حدود ۵۰ کیلومتر بعد از سه راه سپیدار، به سه راه «بابامیدان» می رسید که مسیر سمت راستش به دوگنبدان (گچساران) می رود و اینجاســت که وارد منطقه گرمسیر استان می شوید. مهم ترین جاذبه دوگنبدان کوه قلعه «دژ سلیمان» است که برای دیدن آن باید در میدان هفت تیر معروف به فلکه ســه راهی جاده گناوه را انتخاب کنید. حدود ۱۵ کیلومتر که از شهر دور شدید، کوه قلعه را در سمت راست جاده خواهید دید. به دوگنبدان که برگشتید جاده دهدشت را انتخاب کنید که از چرام می گذرد. در این جاده، ابتدا دریاچه ســد کوثر را در سمت چپ تان می بینید و سپس دو کیلومتر مانده به شهر چرام، چشمه و باغ زیبای بلقیس را خواهید دید. در شهر دهدشت هم حمام تاریخی کهیار و در کنار آن، کاروانسرای قدیمی در خیابان ابوذر غفاری؛ یعنی جنوب دهدشت قرار دارند که هر دو مربوط به دوره صفویه هستند.

دهدشت به خوزستان: از دهدشت وارد جاده بهبهان شوید. در بهبهان سراغ دشت ارجان، باغستان های منصوریه و تنگ تکاب را بگیرید. برای رفتن از بهبهان به اهواز، دو مسیر رامهرمز یا امیدیه را در پیش رو دارید که اگر به رامهرمز بروید موزه و عمــارت صمیمی، و نیز قلعه و باغ امیرمجاهد را داخل شهر خواهید دید.اهواز هم که علاوه بر ساحل زیبای کارون، بازار . سنتی دارد و ساباط معین التجار و امامزاده علی بن مهزیار(ع).

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

دنای سرفراز

منطقه زیبای دنا كه چندسالی است به پارك ملی ارتقا یافته، از مهم ترین زیستگاه های گیاهان و جانوران ایران محسوب می شود. ورود به بخش هایی از منطقه دنا، برای عموم آزاد است، اما حتما این نكته را از یاد نبریدكه پاكیزه ماندن این منطقه به تك‌تك شما بستگی دارد.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

 

پیام در واتساپ
تماس با ما