سفر در دل دو‌کویر، راهنمای سفر در مسیر کرمان تا طبس

رها کیانی 00:36 - 1398/01/20

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

 بخش قابل توجهی از وسعت بخش های مرکزی سرزمین ایران را دو کویر بزرگ «مرکزی» و «لوت» دربرگرفته و زیبایی های آن ها، کویرنوردان را مجذوب خود کرده است. غیر از سکوت و آرامش رمزآلود کویر، کاروانسراها، آب انبارها و یخچال های سنتی، پوشــش گیاهی محدود اما شگفت انگیز و همین طور وجود برخی مناطق نیمه‌ کوهستانی با درختان زیبا و معماری هوشــمندانه انگیزه های کافی را به شما برای سفر به مناطق کویری فراهم می‌کند. مخصوصا آنکــه تعطیلات نوروز در پیشرو باشد و فرصت گشت و گذارهای کویری هم رو به اتمام، چراكه هنوز آب و هوا رو به گرمی نرفته است. مسیر کرمان تا طبس، که از غرب کویر لوت آغاز شده و به شرق کویر مرکزی یا همان دشت کویر منتهی می شود، یک گزینه مناسب برای چنین سفری است. در این مسافرت سه چهار روزه می توانید اقلیم هر دو کویر را ببینید و گشت هایی در میان دیدنی های شهرها و روستاهای مسیر بزنید. شب ها هم از آرامش و سکوت کویر و تماشای آسمان پرستاره لذت ببرید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چطور برسیم

 همسایه بادگیرها

خودروی شخصی: کرمان در ۹۵۰ کیلومتری تهران است و طبس هم 860 کیلومتر تا تهران فاصله دارد. ساکنان بیشتر شهرهای ایران برای رسیدن به کرمان، باید راهی یزد شده و مسیر ۳۸۰ کیلومتری یزد ـ رفسنجان ـ کرمان را بپیمایند که تمام آن دوبانده است. شیرازی ها از «نی ریز» و سیرجان، بلوچ ها از زاهدان و بم و جنوبی ها از بندرعباس و سیرجان به کرمان می رسند. برای مشهدی ها هم بهتر است که مسیر را معکوس و از طبس به کرمان بیایند.

در برگشت: از طبس می توان به خور و بیابانک رفت و سپس از جاده جندق و دامغان، یا از مسیر انارک و نایین به تهران رسید. اگر هم هوس مشهد کرده اید می توانید از جاده گناباد و تربت حیدریه به مشهد بروید.

کجا بگردیم

از کاروانسرا تا آب انبار

بیشتر دیدنی های این مسیر، دیدنی های كویری و گرمسیری است. از بیابان و خانه های كویری گرفته تا نخلستان. مسیر این سفر از راور و نایبند و دیهوک می گذرد و حدود ۵۳۰ کیلومتر است.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

کرمان تا راور، ۱۴۰ کیلومتر: بعد از تماشای دیدنیهای کرمان از این شهر خارج شده و در کمربندی شمالی این شهر وارد جاده «چترود» و راور شوید. به چترود کوهستانی و خنک که رسیدید دو مسیر در پیش رو دارید: یکی به زرند و بافق می رود و دیگری به راور. مسیر سمت راست یعنی راور را انتخاب کنید. گردنه را که رد کردید به «هجدک» می رسید و همچنان مسیر مستقیم را ادامه دهید. جلوتر که بروید کاروانسرای آببید را در سمت راست تان می بینید تا به راور برســید. در راور، بازار و برج های قدیمی شهر را ببینید و سری به حوض حاج یوسف در خیابان ۱۷ شهریور و یخدان راور در انتهای خیابان امام در کنار پمپ بنزین بزنید. تا از راور خارج نشده اید به روستای «ده شیب» در دو کیلومتری شرق شــهر بروید و قلعه «قهقه» را ببینید که قدمت ساسانی دارد و در فهرست آثار ملی هم ثبت شده.

راور تا دیهوک،۳۰۵ کیلومتر: باک خــودروی خود را پر کنید و جاده کویری راور به طبــس را در پیش بگیرید. بعد از ۳۵ کیلومتر به روســتای »چاه کورو» می رســید. کاروانسرای چاه کوران در ســمت چپ تان است و تقریبا ۱۲ کیلومتر جلوتر هم کاروانســرای معروف «دربند» در ســمت راست تان. ۲۰ کیلومتر دیگر که بروید یک فرعی خاکی در سمت چپ تان است و اگر اهل ماجراجویی هستید، می توانید وارد آن شده و کاروانسرای بزرگ «چهل پایه» را مشاهده کنید. اگر هم در راه اصلی باشید، بعد از حدود ۱۰۰ کیلومتر رانندگی در جاده کویری و تماشای چندین آب انبار قدیمی، به «دیگرستم» می رسید که پمپ بنزین و فروشگاه دارد و ۱۰ کیلومتر جلوتر هم روســتای پلکانی «نایبند»در سمت چپ تان است که نگین کویر لقب گرفته. اگر خسته شده اید شب را در خانه اهالی روستا بمانید، چون از نایبند تا دیهوک ۱۲۰ کیلومتر راه در پیش دارید. این مسیر هم پر از آب انبارهای سنتی کویر است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

دیهوک تا طبس، ۸۵ کیلومتر: در همــان ابتــدای ورود به دیهوک یک سه راهی می بینید که مسیر ســمت چپ آن به سمت طبس می رود. در این جاده و در روســتای «چیروک» می توانید سد 700 ساله «کُریت« را ببینید. در خود شــهر طبس هم که دیدن کهن دژ و باغ گلشن و امامزاده حسین بن موسی(ع) را فراموش نکنید. دو روستای «ازمیغان» و «خَرو» هم در شمال و شمال شرقی طبس، مناطقی ییلاقی و سرسبزند و «کال جنی» در ازمیغان و تنگه مرتضی علی در خرو، باب میل طبیعتگردان هستند.

روستای كویر وكوهستان

 درست در دل كویر و در جنوب غربی شهر كویری طبس، این روستای زیبا و تاریخی قراردارد؛ روستای نایبند که بر دامنه کوهستان و مشرف بر دشت های بی انتها قرارگرفته، چشم انداز بی نظیری دارد و یكی از زیباترین هدف های گردشگری در این مسیر پیشنهادی است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما