سفر به هزاره ها، راهنمای گشت و گذار از کرمان تا زابل از مسیر بم_1

رها کیانی 20:59 - 1398/01/20

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

دو اســتان همســایه کرمان و سیســتان و بلوچســتان، نیمه جنوب  شــرقی ایران را فرا گرفته اند. استان هایی پر از اثر تاریخی که بعضی از آن ها جزو دیدنی ترین آثار تاریخی ایران اند. کرمان، دیدنی های چشــم نوازی از دوره زندیه دارد و تاریخ بم جهانی اش تا دوره هخامنشی عقب می رود. سیستان و بلوچستان هم تاریخی باشکوه پشت سر دارد. در شمال این استان شهری وجود داشت که آوازه پیشرفت و تمدنش مرزها را درنوردیده است. مردمی که نه تنها در معماری و شهرسازی، بلکه در پزشکی و هنر هم زبانزد بوده اند. اما آتشی بر جان این شهر افتاد و آن را برای همیشه خاموش کرد. حالا پنج هزار سال پس از این واقعه، «شهر سوخته» در نزدیکی زابل، آرام نشسته و مایه مباهات تمام ایران است. اما شهر سوخته تمام گنج استان سیستان و بلوچستان نیست، آثار بسیاری از دوره های هخامنشی، اشکانی و ساسانی را می توان در نزدیکی آن دید، دیدنی هایی مثل کوه خواجه و دهانه غلامان. مسیری که ما در این راهنما به شما پیشنهاد می‌کنیم از شهر کرمان شروع می شود و بعد از گذر از زاهدان، در زابل به پایان می رسد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چه بخوریم؟

 شیرین مثل قند

 اگر خواستید از فالوده های كرمانی هم بچشید، توصیه می‌کنیم به بازار قلعه در خیابان امام خمینی(ره) بروید. معروف ترین فالوده این خیابان را پیرمردی دارد که امروز پسرهایش دکان را اداره می‌کنند. تا چند سال قبل این دکان فالوده هایش را در کاسه های گل سرخی برای مشتری ها می آورد.

چطور برسیم؟

جنوب از جنوب شرقی

از کرمان تا زابل 743 کیلومتر راه دارید که می توانید با توقف و گشت و گذار در شهرهای مسیر آن را به‌یاد ماندنی کنید

از شــهر کرمان، نزدیک ترین مقصدتان شهر بم اســت. بم در 190 کیلومتری جنوب شرقی اســتان کرمان اســت و از آنجا تا بم کمتر از دو ســاعت راه دارید. نزدیک ترین راه برای رسیدن به بم جاده «هفت باغ» است. از بم باید مسیر اصلی را ادامه دهید و بعد از رسیدن به دوراهی «نُرماشیر» مسیر سمت چپ را انتخاب کنید که به «فهرج» می رسید. از بم تا فهرج حدود 70 کیلومتر راه دارید. بعد از فهرج با حدود 165 کیلومتر فاصله شهر بعدی «نصرت آباد» است. از نصرت آباد هم تا زاهدان 105 کیلومتر و از زاهدان تا زابل هم 209 کیلومتر باید رانندگی کنید.

از دست ندهید

شکوه شهر خشتی

ارگ بم بزرگ ترین بنای خشتی جهان است که بیش از 200 هزار متر مربع وسعت دارد. این مجموعه بی نظیر در زلزله دی ماه سال 1382 به شدت تخریب شد، اما تاحدودی بازسازی شده. ارگ بم پس از زلزله مهیب سال 82 بازسازی و آماده بازدید است.

ارگ بم: تاریخ بنای اولیه این شــهر دســت کم به دو هزار سال قبل برمی گردد که در دوره های مختلف بسیار تغییر کرده است. برای رسیدن به ارگ در شهر بم باید به میدان مهدویت (ارگ) برسید و بعد از میدان امام، چهارراه بوعلی و چهارراه ارگ به خود ارگ برسید. ارگ بم از چهار حصار تودرتو و دو بخش عامه نشین و حکومتی تشــکیل شده. وقتی وارد ارگ شــوید، راهروی بزرگی را خواهید دید که در دو طرفش بخش عامه نشین قرار دارد. همین طور که مســیر را ادامه دهید به ســربالایی می رســید و اصطبل، کاروانســرا، زورخانه، ســربازخانه و... را می بینید. بعد از اینجا به قسمت حاکم نشین می رسید که بیشتر از ســایر قسمت ها بازسازی شده. 

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

قیصریه و عامری ها: در بم غیر از ارگ محل های بسیاری وجود دارد که باید به آنها سری بزنید. مجموعه قیصریه زرتشتیان یکی از آن هاست. این مجموعه در دوره ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده و شامل حمام، آب انبار، کاروانسرا، مسجد و بازار است. برای رسیدن به این اثر، باید راهی را که به سمت ارگ رفتید، برگردید و در خیابان کاشانی به قیصریه برسید. مجموعه تاریخی عامری را هم که قدمتی قاجاری دارد، باید در خیابان آزادگان ببینید. اگر اهل هنر و موسیقی هستید و از علاقه مندان مرحوم ایرج بسطامی، به مزارش بروید و فاتحه ای بخوانید. این خواننده در بهشت زهرای بم دفن شده. محل دفن بسطامی در سمت چپ گلزار شهدا قرار دارد.

ارگ جدید: مجموعه ای صنعتی، تفریحی و گردشگری ارگ جدید حدود 15سال ســن دارد و یکی از بهترین نقاط برای تفریح نوروزی در بم است. باشگاه سوارکاری، استخر، زمین فوتبال، ســالن بیلیارد، فوتسال، دریاچه مصنوعی، پیست دوچرخه سواری و اسکیت از تفریحاتی است که می توانید در اینجا تجربه کنید. ارگ جدید در 10 کیلومتری جاده بم ـ زاهدان و در نزدیکی شهر «بَرَوات» است.

بلندای دشت سیستان

 این كوه تنها عارضه طبیعی در تمام دشت سیستان است. كوه خواجه كه به کوه رستم هم معروف است، از سنگ های بازالت سیاه رنگ تشکیل شده و در اطراف آن آثار باستانی زیادی از دوران ساسانیان، اشکانیان و بقایای اماکن اسلامی و معبد بودایی باقیمانده است.

كجا بگردیم؟

حمام و كوه و دریاچه

کرمان یکی از شهرهای تاریخی زیبای ایران است که در جنوب شرقی ایران قرار دارد. به این شهرکه رسیدید، باید یکی دو روزی را برای گردش در این شهر وقت بگذارید

کرمان: مجموعه های گنج علی خان و حاج آقا علی، مسجد جامع، گنبد جبلیه و موزه صنعتی از دیدنی ترین جاذبه های شهر کرمان هستند.

گنج علی خان: می توانید شهرگردی تان را از مجموعه گنج علی خان شروع کنید. برای بازدید از مجموعه گنج علی خان و مجموعه همسایه اش ابراهیم خان باید یک نیم روز وقت بگذارید؛ چون این مجموعه كه شامل بازار، حمام، ضراب خانه، مدرسه، چهارسوق و آب انبار می شود، بسیار دیدنی است. این مجموعه اوایل قرن 11 خورشیدی به دستور حاكم عصر صفوی کرمان یعنی گنج علی خان در كمال زیبایی و هنر ساخته شد و بخش هایی از آن مثل حمام تبدیل به موزه مردم شناسی شده. به جز حمام که باید بابت ورود به آن، ورودیه بدهید، تماشای بقیه مجموعه رایگان است. «ابراهیم خان ظهیر الدوله» اواخر قرن12 خورشیدی با ساختن مجموعه ای شامل مدرسه، حمام، آب انبار، بازار و خانه مدرس هم بر غنای فرهنگی كرمان اضافه کرد. بازار این مجموعه را به نام قیصریه زرگری هم می شناسند و بخش هایی از آن مثل حمامش هنوز هم مورد استفاده مردم عادی است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

بازار: حتی اگر نخواهید چیزی در بازار بخرید، معماری زیبای بازار کرمان جذب تان می کند. راسته اصلی بازار از میدان ارگ شروع می شود و به میدان مشتاقیه می رسد. گفته می شود هر بخش از بازار کرمان در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده و به این خاطر با دیگر راسته ها متفاوت است. بازارهای ارگ، گنج علی خان، مظفری، وکیل و مسگرها از معروف ترین راسته های این بازار است. در بازار کرمان می توانید هرچیزی که دل تان می خواهد را پیدا کنید از خوردنی گرفته تا صنایع دستی.

ادامه دارد...

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما