سفر با تاریخ و باد، چگونه از زابل تا بیرجند سفر كنیم؟

رها کیانی 21:28 - 1398/01/22

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

سفر به شرق ایران، ســفر به سرزمین ناشناخته هاست. سفر به منطقه ای که روزگاری ولایت «قهستان» شناخته می شد و پیشتر از آن یکی از ســاتراپی های هخامنشیان بود. این منطقه از ایران که امروز بیشتر در محدوده خراسان جنوبی قرار دارد، ســرزمین باغ های معروفی مثل اکبریه و مدارس مهمی مثل شوکتیه بیرجند هم هست. این منطقه نیمه کویری از ایران به دلیل آنکه در بســیاری از روزهای سال در معرض وزش بادهای 120 روزه سیستان قرار دارد، معماری متفاوتی هم دارد؛ یک نمونه از این تفاوت ها، آسبادهای زیبایی است که در بیشتر روستاهای خراسان جنوبی می توانید آن ها را ببینید. هنوز در بعضی از این روستاها، از این آسیاب های بادی استفاده می شود. اگر نوروز به چابهار و زاهدان در جنوب شرقی ایران سفر کرده اید، می توانید در راه بازگشت وارد این مسیر شوید، از نهبندان به بیرجند بروید و از آنجا هم خود را به شهر مشهد برسانید. البته می توانید این مسیر را برعکس هم طی کنید و از شمال به جنوب سفر کنید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چطور برسیم

مسافران نهبندان

 نهبندان تقریبا در فاصله یک هزار و 370کیلومتری تهران قرار دارد. مسیری که به شما پیشنهاد می دهیم، از زابل در استان سیستان و بلوچستان یا «نهبندان» در خراسان جنوبی شروع می  شود و تا بیرجند ادامه پیدا می کند. این مسیر 366 کیلومتری را می توانید از جنوب به شمال یا برعکس طی کنید. از بیرجند تا «سربیشه» 66 ، از سربیشه تا «شوسف» 95 و از شوسف تا نهبندان 35 و از نهبندان تا زابل 150 کیلومتر راه دارید.

کجا بگردیم

به تماشای آسبادها

می توانید برای گشت و گذار در این مسیر شش روز وقت بگذارید. چهار روز برای بازدید و دو روز برای رفت و برگشت. بعد از گشت و گذار در میان دیدنی های زابل كه جداگانه آن ها را معرفی كرده ایم، وارد جاده مستقیم زابل به نهبندان شوید.

روز اول، نهبندان و آسبادها: 5 کیلومتر مانده به نهبندان، به روســتای خوانشرف می رسید و آسبادهای «خوانشرف» که مربوط به دوره قاجار است را خواهید دید. مهم ترین جاذبه های نهبندان، موزه مردم شناسی این شهر یا همان خانه سالاری را در خیابان قائم شرقی، کنار شرکت نفت، قلعه نهبندان را که بنای اولیه آن مربوط به دوره اشکانی است در خیابان قائم و خانه قاجاری تقوی را هم در بافت تاریخی شهر ببینید. بعد از دیدن این مکانه ا در مسیرهای اطراف نهبندان کویر و تپه های مینیاتوری را از دست ندهید. سپس به سمت سربیشه حرکت کنید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

روز دوم، سربیشه، فورگ و ماخونیک: در شــهر سربیشــه می توانید «قلعه کهنه» را در مرکز شهر ببینید که مربوط به دوران پیش از اسلام است. در شرق سربیشه وارد جاده «دُرُح» بشوید و ۳۵ کیلومتر قبل از درح، خروجی ماخونیک را در سمت چپ تان خواهید دید. دو روستای «توتَک» و «سفالبند» را که رد کنید در 60 کیلومتری مرز افغانســتان به روســتای «ماخونیک» می رسید. این روستا به خاطر قد نســبتا کوتاه ساکنان اش معروف شده. این روستا علاوه بر داشتن خانه هایی با ساخت و ساز متفاوت و جذاب، جاذبه های دیگری از جمله سنگ نگارهای در نزدیکی قنات ماخونیک، بنای برج و قلعه، برج گل انجیر، منزل سرگردونی و نادرمرده را دارد. خانه های روستا در دامنه تپه ها، به صورت فشرده و در گودی زمین ساخته شده اند که درِ خانه ها کوتاه و چوبی و خانه ها از سطح زمین پایین تر است. بعد از آن به سربیشه برگردید و به سمت شهر اسدیه بروید که در شمال شرقی این شهر قرار دارد، حدود 10 کیلومتر مانده به آن، تابلوی روستای هدف گردشگری «فورگ» را می بینید. از جاده اصلی حدود دو کیلومتر تا روستا راه دارید؛ قلعه معروف فورگ مربوط به دوره افشاریه است که در همسایگی روستا قرار دارد. بعد از دیدن قلعه، بازدید از بافت تاریخی روستا و صحبت کردن با مردم محلی خالی از لطف نخواهد بود. در ادامه راه به اسدیه می رسید و می توانید از آنجا یکراست به بیرجند بروید.

روز سوم و چهارم، بیرجند: بیرجند یکی از شهرهای تاریخی شرق ایران است. از مهم ترین جاذبه های این شهر قلعه بیرجند مربوط به دوره صفویه در خیابان جمهوری، ارگ کلاه فرنگی یا ارگ امیرحســن خان مربوط به دوره قاجار در خیابان شهید مطهری، مدرسه شوکتیه مربوط به دوره قاجار، عمارت اکبریه مربوط به دوره قاجار انتهای خیابان معلم شامل موزه باستان شناسی، مردم شناسی و حیات وحش که ثبت یونسکو شده، عمارت رحیم آباد مربوط به دوره قاجار، مسجد جامع چهار درخت مربوط به دوره صفویه که مورد توجه مردم بیرجند است و در محل میدان چهار درخت قرار دارد که قدیمی ترین میدان بیرجند است. منطقه نمونه گردشگری «بنددره» را در پنج کیلومتری جنوب شهر بیرجند از دست ندهید. هم چنین اگر وارد جاده «مود» در جنوب شرقی بیرجند شوید، می توانید «قلعه باغ» مود و غار «چِنِشت» را ببینید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

تا دوردست تپه

 طبیعت نهبندان شگفت انگیز است؛ نمونه اش همین تپه ماهوری زیبا كه به تپه های كلوتی معروفند و در اطراف روستای طارق قرار دارد. نهبندان یكی از شهرهای تاریخی استان سیستان و بلوچستان است، روستایی در منطقه خشك و كویری، كه میگویند در زمان اشكانیان جایگاه ویژه ای داشته است.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما