سیاحت درساحل، راهنمای گشت و گذار در طبیعت جاده ساحلی بوشهر به عسلویه

رها کیانی 21:39 - 1398/01/28

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

 اگر عازم سواحل گرم خلیج فارس هستید، یك مسیر ویژه را نباید از دست بدهید. مسیری كه برای حدود 200 كیلومتر، یك سوی تان دریاست و در یک سوی دیگر دشتی پر فراز و نشیب خوش منظره. جاده ساحلی بوشهر تا عسلویه، چنین جاده ای است. در این مسیر تقریبا 300کیلومتری، غیر از چشم انداز دریای گرم خلیج فارس و دشت رنگارنگ، روستاهای کوچک و بزرگ فراوانی قرار دارند که بیشتر ساکنان آنها از راه دریا روزگار سپری می‌کنند، روستاهایی بکر و جذاب که هنوزر پای گردشگران به آن ها باز نشده است. استان بوشهر حدود 700کیلومتر مرز دریایی با خلیج فارس دارد و همین موضوع باعث شده که این استان با آب و هوای گرم و مرطوب اش یکی از بهترین مناطق برای یک سفر نوروزی باشد، نقاطی هم چون همین جاده ساحلی که نظیرش را کمتر دیده اید. اگر این جاده گرم و خوش منظره را برای این سفر انتخاب کرده اید، به خاطر بسپارید که به دلیل بار یک ‌بودن جاده، امکان پیاده روی در طول این مسیر تقریبا وجود ندارد، ضمن آنكه تعداد پمپ های بنزین در این مسیر هم كم است.

چطور برسیم

 ازفارس به خلیج‌ فارس

برای رسیدن به بوشهر دو راه دارید، جاده و آسمان:

مسیر جاده: از دو مســیر می توانید به بوشهر برسید. مسیر اول از شــیراز به بوشهر می رسد و مسیر دوم از سمت یاسوج. اگر هم خودروی شخصی ندارید، قبل از عید باید به فکر تهیه بلیت اتوبوس باشید.

هواپیما: از بیشــتر شهرهای بزرگ به سمت فرودگاه بوشــهر پروازهایی انجام می شود. از تهران تا بوشهر یك ساعت و 26 دقیقه در آسمان خواهید بود.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

کجا بگردیم

این شهر دلیران

شهر دلوار که در 35کیلومتری بوشهر قرار دارد، مقصد اول این شهر دلیران شماست. چون زیبایی های این جاده دریایی، تقریبا از دلوار آغاز می شود و در فاصله 300کیلومتر تا عسلویه ادامه پیدا می‌کند

در این مسیر، از بوشهر و در امتداد دریا به سمت عسلویه می روید.

بوشهر به دلوار: از تنها جاده خروجی بوشهر که خارج شدید، ۱۵ کیلومتر برانید تا به سه راهی دلوار برسید و مسیر سمت راست را انتخاب کنید. در این مسیر حدود 30 روســتا و بندر کوچک و بزرگ قرار دارد که همه در فاصله کمی از جاده قرار دارند.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

از دلوار تا رستمی: بعد از آنکه از دلوار راه افتادید به روســتای «محمد عامری» و بعد «باشی» می رسید که تقریبا همسایه اند. با خودروی شخصی حدود 8 دقیقه تا روستای «بوجیکدان» و از آنجا هم به همین اندازه تا بندر رستمی راه دارید. در فاصله دو روستای بوجیکدان و «بربور» چشم اندازهای زیبا چشم های تان را خیره می کند؛ کوه های کم ارتفاع آهکی و رنگارنگ. حد فاصل این دو روستا چندین روستای کوچک قرارگرفته اند که در امتداد ساحل هستند.

از رستمی تا عامری: رســتمی یک بندر کوچک است که اگر در صبح به آنجا برسید، می توانید صید سنتی که گاهی در حاشیه دریا انجام می شود را هم ببینید. از بندر رستمی تا روســتای بعدی که«گاهی» نام دارد، سه دقیقه بیشتر راه نیست. توصیه ما این اســت که طوری برنامه ریزی کنید که ناهار را در ناهارخوری کوچک این روســتا به نام «پارس» بخورید که در وسط روســتا قرار دارد. بعد از این ها نوبت به بندرعامری می رسد. یکی از معدود مناطقی که هنوز هم می توان در ساحل زیبایش کارگاه های سنتی لنج سازی را تماشا کرد.

از عامری تا کبگان: تقریبا چهار کیلومتر که از عامری دور شــوید، به روستای «بنجو» و «امامزاده جعفر(ع)» می رسید. نخلستان های زیبای کنار این روستاها واقعا دیدنی هستند. اگر می خواهید یک بافت روستایی تاریخی ببینید، راهی روستای «سالم آباد» شــوید که فقط یک کیلومتر از روستای قبلی فاصله دارد. در پنج، شش کیلومتر بعدی هم می توانید سواحل زیبای دو روســتای «بریکان» و «لاور» را ببینید. در ورودی لاور چند سرویس بهداشــتی قرار دارد. پل فلزی و بلند «مُنــد» از زیباترین بخش های این جاده است.

از کبگان تا دیر: بعــد از کبــگان جاده از ســاحل دور می شــود. اما جاذبه هایش تمام نشــده اند. جاده شــما را به سمت روســتای «شهنیا» می برد که معروف ترین مزارع صیفی جــات را در منطقه دارد، ضمن آنکه انواع ســبزی های محلی را در بازار همین روســتا می توانید پیدا کنید. بعد هم به روستای «کردوان» می رسید که یکی از آخرین کارگاه های سنتی عبابافی بوشهر در آنجا هنوز پابرجاســت. در روستای کالو در فاصله هفت تا 10 كیلومتری دیر می توانید یکی از کوچک‌ترین مدرســه های ایران را ببینید که فقط یک كلاس دارد. بعد از 110 تا 120 کیلومتر از دلوار به بندر دیر می رسید. دلوار یکی از بنادر باستانی منطقه است و ساحل و اسکله های بسیار زیبا دارد.

دیر تا عسلویه: از دیر تا عسلویه حدود، 100 كیلومتر راه دارید و غیر از ساحل دریا، مهم ترین تماشایی این مسیر بندر تاریخی سیراف است. سیراف احتمالا افسانه ای ترین و بزرگ ترین بندرایرانیان قدیمی محسوب می شود كه تا چهار قرن قبل تاجران متمول و دریانوردان ماهر ساكنش بودند، اما زلزله ای عظیم سرنوشت آن را تغییر داد. تمام دیدنی های شهر کهن سیراف در حومه شهر جدید قرار دارند. گورستان تمدن ها در دامنه دره «لیر» و «شــیلو»، خانه «گوری»های سیرافی یا به قول محلی ها «خانه گبری»ها، قلعه نصوری خانه ای از خانه های مفصل و اشرافی ســیراف کهن و چاه های ســنگی عمیق مهم ترین دیدنی های سیراف قدیم اند. از سیراف تا عســلویه 36 کیلومتر راه دارید. ضمن آنكه اگر خودروی شخصی ندارید و می خواهید با هواپیما به شهرتان برگردید، عسلویه فرودگاه هم دارد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

هم‌گام با دریا

از بوشهر كه به سوی عسلویه می روید، جاده ای حدودا 200كیلومتری را در كنار دریا طی خواهید كرد. تعطیلات نوروز فرصت خوبی است تا این سفر هیجان انگیز را انجام داده و با توجه به آب و هوای خوب جنوب، می توانید كنار ساحل رفته و از تفریحات ساحلی هم بهره ببرید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما