قدم زدن با دریای پارس، راهنمای سفر در مسیر بندرعباس تا لار

رها کیانی 21:15 - 1398/02/01

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

سواحل جنوب کشور یکی از مناطق موردعلاقه گردشگران در ایران است. دمای دلچسب هوا در این فصل و یك ساحل وسیع با چشم اندازی متفاوت، البته در مقایسه با سواحل دریای خزر، اصلی ترین دلیل محبوبیت آن است. ضمنا بافت سنتی روستاها و شهرهای کوچک همسایه با دریا همچنان حفظ شده و می توان آثار تاریخی و معماری سنتی مناطق جنوبی را هم در سفر به نوار ساحلی خلیج فارس تماشا كرد. در این راهنما، پیشنهاد سفر از شهر بندرعباس تا لار را برای شما داریم که از ســاحل و بازارهای سنتی خلیج فارس شروع شــده و پس از گذر از کوه های نمکی و گچی و دیدن شاهکارهای مهندسی ایران باستان، به بازار همیشه پرمشتری شهر قدیمی لار ختم می شــود. اقلیم گرم و معتدل منطقه، مناسب سفر بهاری است و جاذبه های طبیعی و تاریخی منطقه هم طبیعت گردان و هم عاشقان میراث تاریخی را راضی خواهد کرد. مسیر پیشنهادی ما از بندرعباس شروع می شود و بعد از عبور از بندرهای خمیر، لنگه و كنگ به بستك و لار می رسد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چطور برسیم

جاده‌های جنوبی

بندرعباس در مرکز نوار ساحلی جنوب ایران قرارگرفته و فرودگاه و ایستگاه راه آهن هم دارد.

جاده ای: بیشتر ایرانیان برای رسیدن به بندرعباس باید از یزد و سیرجان خود را به این شهر برسانند. فاصله تهران تا بندرعباس حدود یك هزار و 500 کیلومتر است. اهالی جنوب غرب و جنوب شرق هم باید به ترتیب از جاده های بوشــهر ـ بندرعباس و چابهار ـ جاسك ـ بندرعباس استفاده کنند. برای بازگشت هم در نظر داشته باشید که لار ۳۵۰ کیلومتر تا شیراز و یك هزار و 250 کیلومتر تا تهران فاصله دارد.

وسایل نقلیه عمومی: از بیشتر مراکز استان ها، اتوبوس به مقصد بندرعباس دارند. شهر لار هم به شیراز و تهران و بندرعباس اتوبوس دارد. با استفاده از شبکه ریلی هم می توانید به بندرعباس برسید. حواستان باشد لار ایستگاه راه آهن ندارد.

کجا بگردیم

دیدنی های بندری

در این مسیر دیدن كارگاه های لنج سازی را از دست ندهید.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

بندرعباس به سمت غرب: جاده بندرعباس به بندر خمیر را در پیش بگیرید. قبل از بندر خمیر تابلوی لار را خواهید دید، اما آن جاده شــما را مستقیما به لار می برد و سایر جاذبه های ساحلی را از دست خواهید داد. راه را ادامه دهید و بندر خمیر را هم رد کنید. دو سه کیلومتر بعد از بندر خمیر، روستای «لشتان» و آبگرم معروفش در انتظار شماست.

بندر خمیر تا بندر لنگه: در بخش هایی از این جاده، ساحل زیبای خلیج فارس را در سمت چپ و کوه های مریخی و تپه های نمکی را در سمت راست خود خواهید دید. در برخی روستاها از جمله «حمیران» خانه های بادگیردار را هم خواهید دید.

بندر کُنگ: حدود پنج کیلومتر قبل از بندر لنگه، به بندر کنگ می رسید كه هنوز هم لنج سازی و لنج رانی در آن فعال است. بعد از دیدن میدان ناخدا واردمسیر سمت راستش؛ یعنی مسیر شمال به طرف بستک و لار شوید. اما قبل از آن، از تماشای قلعه پرتغالی ها در ساحل این شهر،کاروانسرای کنگ، مسجد جامع، كارگاه های لنج سازی و خانه های قدیمی شهر غافل نشوید.

بندر کنگ تا بستک: در این جاده کوهســتانی و به ویژه بعد از روســتای «چاه مُسَلّم»، مناظر زیبایی از فرسایش خاک را می بینید. سپس از میان کوه های نمکی مهران عبور خواهید کرد و حدود ۴۵ کیلومتر مانده به بســتک، شــهر کوچک «کوخِرد» را خواهید دید. این شهر یک اثر تاریخی منحصر به فرد دارد به نام «تِرنه». ترنه را یکی از شاهکارهای مهندسی ساسانیان می دانند؛ کانالی برای عبور دادن آب شیرین قنات از میان آب شور رودخانه. در همان اوایل شهر کوخرد و در خیابان اصلی، بیمارستان رازی را در سمت راست خود؛ یعنی در شمال جغرافیایی و یک جاده خاکی را در سمت چپ خواهید دید. از جاده جدا شده و وارد این فرعی شوید. این مسیر یک کیلومتری، شما را به ضلع شمالی رود مهران و بالادست کانال ترنه می رساند. وقتی هم از شهر کوخرد خارج شدید، بین کوخرد و هرنگ، می توانید حمام قدیمی این شهر را ببینید که قدمت ساسانی دارد و به نام حمام «سیبه»؛ نام قبلی کوخرد؛ معروف است. راه را ادامه دهید تا به بستک برسید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

بستک تا لار: بسیاری از آثار تاریخی بستک در زمین لرزه زمستان ۱۳۹۲ آسیب دیدند. بخش هایی از حمام خانی و مدرسه مصطفویه و کاروانسرای بستک را می توانید در این شهر ببینید. بستک را که به مقصد لار ترک کنید، حدود ۱۰ کیلومتر مانده به لار، کاروانســرای «سه نخود» را در روستایی به همین نام خواهید دید. سپس به شهر کوچک خور و نهایتا به لار می رسید. در شهر لار بیشتر دیدنی ها در نیمه شمالی شهر (معروف به شهر قدیم) واقع شده اند که شامل حمام و باغ نشــاط، قلعه اژدهاپیکر، مقبره مادر نادرشاه، کاروانسرای گلشــن و از همه مهم تر بازار قیصریه است. سفرتان را طوری برنامه ریزی کنید که زمان کافی برای گشت و گذار در بازار قیصریه داشته باشید. خوردن کباب کنجه لاری هم حُسن ختام سفرتان خواهد بود.

بندردریانوردی

 بندر كنگ، روزگاری در كنار لافت قشم، مهد دریانوردی ایرانیان بود. این دو بندر برخلاف بندر لیان بوشهر و بندر سیراف، كه لنج ها و كشتی های حكومت های وقت در آن لنگر می انداختند، به دست مردم اداره می شد و دریانوردان با لنج های بادبانی خود تا آفریقا و هند می رفتند. هنوز هم در بندر كنگ، لنج های چوبی زیادی برای ماهیگیری و تجارت با كشورهای همسایه فعالیت می كنند.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما