راهنمای گشت و گذار در چند غذاخوری سنتی ایران_2

رها کیانی 21:01 - 1398/02/13

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

همدان

حمام قلعه غذا پس از آب تنی

حمام قلعه همدان، حمامی است که غذاخوری شده است. وقتی غیر از طعم و کیفیت خوراک، مکان خوردن هم مهم باشد، سفره خانه های سنتی پیشنهاد خوبی هستند. «حمام قلعه» همدان یکی از بناهای تاریخی شهر همدان است که از خطر تخریب در امان ماند و حالا به یک سفره خانه تماشایی تبدیل شده است. این بنای تاریخی دوران قاجار که حدود ۱۳۰ سال قبل به نام «حمام حاج محمد سعید» مشهور بوده، حالا رستورانی سنتی است همراه با مجسمه هایی از دلا كان حمام و کسانی که برای شست و شوی بدن به حمام آمده اند. از میدان امام آنها ش هر همدان، خیابان شریعتی (عباس آباد) را پیاده به سمت بقعه «استر» و «مردخای» بروید. انتهای کوچه کناری بقعه به سمت چپ که بروید، ورودی قدیمی و آجری زیبای موزه مردم شناسی و سفره خانه سنتی حمام قلعه خودنمایی می کند.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

کرمان

چایخانه وکیل مهمانی باوکلا

در کرمان سفره خانه و غذاخوری سنتی کم نیست، اما یک غذاخوری با معماری زیبا و در دل بافت سنتی باعث می شود تا خاطره این غذای خوشمزه همیشه به یادتان بماند.«چايخانه وکیل» که در بافت تاریخی شهر کرمان و همسایه بازار وکیل معروف است تا همین ۵۰ سال قبل حمام عمومی مردم کرمان بود و بعد از آن مرمت و بازسازی ش د و به عنوان چایخانه سنتی مورد استفاده قرار گرفت. در اینجا، غیر از غذاهای عمومی ایران، از غذاهای مخصوصی مثل حلیم بادمجان، بز قرمه، کشک بادمجان، زیره پلوہا مرغ و دیزی س نگی غفلت نکنید. مجموعه وکیل بین میدان و بازار گنجعلی خان و قیصریه قرار دارد و چایخانه وکیل هم چند قدمی بیشتر با حمام گنجعلی خان فاصله ندارد.

خوزستان

مستوفی شانه به شانه کارون

یکی از زیباترین غذاخوری های سنتی جنوب غرب ایران عمارت مستوفی در شهر شوشتر است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

عمارت مستوفی خانه ای است با دیوارهایی آجرکاری و کفی فرش شده از ریگهای دستچین و در حاشیه رود کارون و درست شانه به شانه پل شادروان»، «محمدعلی مستوفی»، بازرگان نامدار دوره قاجار، سفارش س اختن خانه ای را به «حاج محمدتقی معمار» می دهد. معمار هم خانه ای می سازد با سه دیوار که به جای دیوار چهارم، چشم اندازی دارد از رود کارون و پیکر کهن بل «شادروان». خانه اردیبهشت سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی قرار گرفت و نوروز سال ۱۳۸۹ به رستوران -موزه پردیس مستوفی» تبدیل شده رستورانی که پیش از هر چیز، وظیفه حفظ و نگهداری از این اثر معماری ایران را در کنار رونق فرهنگی شوشتر، برعهده دارد مزه غذاهای خوشمزه در این خانه تاریخی هم در خاطر می ماند و هم زیر زبان، پرطعم و بو، حالا چرب و تند باشد یا چرب و شیرین، این خاصیت غذاهای شوشتری است. حميس لبو (آش لبو)، سیر باقلا، نان چرب، آبگوشت باقلا، چلوقيمه بغدادی، خورش سبزی شوشتری و پلوخورش آلو از بهترین غذاهای محلی شوشتر است که می توانید در این جا امتحانش کنید.

عمارت شاپوری بالا بلند شیرازی

اداره میراث فرهنگی فارس در سال ۱۳۷۹ عمارت شاپوری را به ثبت ملی رساند و یکی از این خانه های اعیانی ش یراز که متعلق به «عبدالصاحب شاپوری» یکی از تاجران شناخته شده در دوره پهلوی اول بوده است، به ثبت ملی رسیده و حالا در منطقه مرکزی شهر شیراز و در محله قدیمی معروف به «نوری» قرار دارد. در دنج ترین قسمت این عمارت رستورانی با ۲۰۰نفر ظرفیت وجود دارد که با حضور در آن می توانید طعم انواع غذاهای ایرانی و خارجی شامل انواع کباب ها، باقالی پلو، ته چین، کلم پلو، استیک و را در فضایی دلچسب تجربه کنید، مخصوصا از غذاهای معروف شیرازی سراغ بگیرید.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

قهوه خانه خواجه طعم های نقش جهان

اصفهانی ها این قهوه خانه را با نام مدیر آن، یعنی «خواجه» یا به قول اصفهانی ها « حج میرزا» می شناسند. و از محلی پر رفت و آمد به نام «چاه حاج میرزا» که در بیخ گوش میدان نقش جهان» اصفهان قرار دارد، تا ورودی چایخانه «آزادگان»، چند قدم پیشتر نیست. حاج محمد علی خواجه، قهوه خانه اش را با صدها قطعه ریز و درشت از صنایع دستی که طی سال خودش جمع آوری کرده، تزئین کرده است. در این جا امکان خوردن بعضی خوراکیهای ساده و تنقلات را دارید، مثل چای، دوغ و گوشفیل، تخم مرغ و پنیر، آش شله قلمکار، حليم، عدسی و آبگوشت. برای رسیدن به این قهوه خانه باصفا در میدان نقش جهان باید از زیر سردر قیصریه بگذرید و وارد بازار شوید. در بازار رویه روی کوچه ای شلوغ و معروف به نام چاه حاج میرزا به چایخانه «آزادگان» یا همان خواجه می رسید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما