همسایه با ابر ورود، راهنمای سفر به روستای اشتبین در حاشیه رود ارس

رها کیانی 23:17 - 1398/02/14

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

در مناطق کوهستانی ایران روستای زیبا و تماشایی کم نیست. مخصوصا روستاهای پلکانی، اما روستایی پلکانی که یک سویش رودخانه باشد، بسیار اندک است. روستای اشتبین در ۱۴کیلومتری جنوب رود زیبای ارس و از توابع شهرستان کلیبره یکی از همین روستاهاست. البته ارس تنها رودخانه اشتبین نیست؛ رودخانه «هراس» هم از جنوب روستا می گذرد. اشتبین غیر از رودخانه و کوهستان، جنگل هم دارد. کوههای مشرف به روستا از جنگل های انبوهی پوشیده شده که ادامه جنگل های کلیبر و ارسباران هستند و اگر اهل کوهپیمایی جنگلی هستید بهترین منطقه برای گشت و گذار همین جنگل های سرد و مرطوب است، اشتبین غیر از طبیعت بکر و تماشایی، دیدنی های تاریخی هم دارد. بافت پلکانی و پر پیچ و خم روستا قدیمی است و آن طور که از سردر تاریخی خانه ها و گورهای تاریخی روستا برمی آید. قدمت این روستا به پیش از دوره صفوی می رسد. در بهار، اشتبین سرد و احتمالا برفی است، اما اگر کمی صبر کنید. در اردیبهشت و خرداد بهشتش کم کم از راه می رسد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

راندن تاحاشیه ارس

برای رسیدن به روستای اشتبین باید تا حاشیه رود ارس در شمال غربی ایران برانید. بهترین راه برای رسیدن به روستای رفتن با خودروی شخصی است. تبریز را به سمت مرند ترک کنید. نرسیده به ورودی مرند، یک تابلو، جاده جلفادر شمالی ترین نقطه استان آذربایجان شرقی را نشانتان می دهد. تا اینجای کار حدود ۱۳۰ کیلومتر را طی کرده اید از جلفا و همراه با ارس باید به سمت شرق حرکت کنید تا بعد از ۳۴ کیلومتر به سیه رود برسید ۱۷ کیلومتر بعد از این شهر به نقطه مرزی ایران و ارمنستان و شهر نوردوز می رسید و هشت کیلومتر بعدتر به شهر تاریخی کردشت».۱۹ کیلومتر بعد از کردشت باید از سه راهی هراس» وارد جاده فرعی در سمت راست جاده شوید. از اینجا تا اشتبین فقط سه کیلومتر راه باقی مانده؛ مسیری با همراهی انواع درختان میوه تمام این مسیر حتی در حاشیه ارس جاده آسفالته است، حتما قبل از رسیدن به اشتبین، در سپهرود باک خودرو را پر کنید. در تمام مسیر روستا، رود ارس همراه شماست. این رود نقطه صفر مرزی است و نگهبانان مرزی دائم مشغول رفت و آمدند، به همین خاطر توقف و عکاسی از رود ارس ممنوع است. روستای صفوی اشتبین روستایی است متعلق به دوره صفوی روستایی پلکانی که از مجموعه سه آبادی به نامهای هراس، سیاوشان وجعفرآباد تشکیل شده است. برخی معتقدند دلیل نام گذاری این روستای خوش آب و هوا هم به همین دلیل بوده است. چرا که می گویند در زبان تاتی اشتبین مرکب از دو کلمه اوش« به معنی عدد سه و نبین» به معنی طایفه است.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

پیاده روی درپلکان

اشتبین غیر از طبیعت تماشایی، بافت تاریخی زیبایی هم دارد. اشتبین روستای تاریخی زیبایی است که در دل طبیعت قرار گرفته.

بافت روستا: بافت تاریخی اشتبین با همکاری اهالی تقریبا سالم مانده و بسیار دیدنی است. اما جدا از ویژگی های یک روستای پلکانی و جذابیت دیدن حیاط هایی که پشت بام همسایه پایین دستی هستند، «بته گاه» پا بنگاههای هفت خانه قدیمی در میان کوچه های سنگفرش روستا هستند. اینها استراحتگاه هایی بوده اند که مردم می توانستند بار بته شان را آنجا بگذارند و کمی استراحت کنند. بنه گاههای اشتبین هم سقف های هرمی چهار وجهی دارند که با الوار قطور روی چهار ستون چوبی قرار گرفته اند و سرستونهای حکاکی شده دارند. بهترین قسمت بعد از دیدن بافت تاریخی روستا، چشم انداز رود ارس است که از بلندی های روستا خواهید دید. سردر چند خانه روستا کتیبه هایی به خط ثلث وجود دارد که بسیار تماشایی هستند. در کنار مسجد و بقالی های روستا، مجموعه سرویس بهداشتی نوسازی هم وجود دارد.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

گورستان تاریخی: قبرستان تاریخی اشتبین هم دیدن دارد؛ آرامگاه «خواجه ملک کدخدا» با سنگ قبری که تاریخ آن را تا سال ۸۴۳ قمری عقب می برد و مقبره «خواجه احمد» که تاریخ ۹۷۶ رویش حکاکی شده، از قدیمی ترین اسناد تاریخی این روستاست. گورستان قدیمی روستا که در بالای روستا قرار دارد با کتیبه های مرمرین بیشتر مربوط به قرنهای نهم و دهم هجری است و این گورستان را زیباتر هم کرده و مقبره نباتي: مقبره شاعر «سید ابوالقاسم نباتی» در اشتبین است؛ شاعر قرن های ۱۲ و ۱۳ هجری که به «مجنون شاه» هم شهرت دارد. نباتی اشعار زیادی به زبان فارسی و آذری دارد که هنوز هم نقل مردم اشتبین است. مقبره نباتی روی تپه ای آن سوی رودخانه که در پایین ترین قسمت روستا جاری است، قرار دارد و یکی از آثار تاریخی اشتبین است.

طبیعت: روستای اشتبین از یک سو کاملا به دیواره کوه تکیه کرده است و تنها راه ارتباطی آن با اطراف، جاده ای است که از سمت نوردوز و کردشت به طرف روستا می آید. همین موضوع اشتبین را تبدیل به یک بن بست زیبا کرده است اگر قصد پیاده روی دارید، باید همین جاده را بگیرید و بروید. جنگل های «حسن آباد» در قسمت شرقی روستا و همین طور رودخانه های ارس در شمال و هراس که از شرق اشتبین می گذرند، این منطقه را به یک منطقه زیبا برای کوهنوردی و طبیعت گردی تبدیل کرده، می توانید در تمام این زیبایی ها بگردید به شرط آن که حتما با یک بلد محلی راه بیفتید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما