خانه قدیمی شعرنو، راهنمای سفر به روستای یوش

رها کیانی 00:08 - 1398/02/16

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

«من یک بچه کوهی بوده ام، جنگل ها و تماشای قله کوه ها و مناظر گوناگون قشنگ صحراها و امواج دریا، زندگی در روش ساده و دهقانی، مرا این طوری تربیت کرده است.» این ها را «علی اسفندیاری» ملقب به «نیما یوشیج ، بنیان گذار شعر نوی فارسی، سال ها قبل در نامه ای به دوستش نوشت. او در دل طبیعت زیبای مازندران به دنیا آمد و همان جا رشد کرد و از این طبیعت در شعر خود بسیار بهره برد. در این راهنما شما را روانه گشت و گذار در روستایی می کنیم که در خلق و خوی شاعرانه نیما قطعا بی تأثیر نبود. روستایی همسایه با کوه های بلند، دردهای عمیق با رودهای پر آب، جنگل های سیز که در بسیاری از روزهای سال پر مه و ابری است. زادروز تولد نيمار ۲۱ آبان ماه است و دوستداران او در خانه اش مراسمی برگزار می کنند، اما یوش غیر از یک پاییز تماشایی رنگارنگ. بهار و تابستان زیبایی دارد که نباید از آن غفلت کرد. احتمالا در تعطیلات نوروز، یوش هنوز برفی، سرد و ابری است و کم کم آماده ورود بهار می شود. این اقلیم هم چهره دیگری از پوش می سازد که نباید تماشای آن را از دست داد.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

چطور برسیم؟

دو انتخاب

از تهران برای رسیدن به بوش دو راه پیش روی شماست؛ جاده هراز یا چالوس، در هر کدام از این جاده ها یک ساعت و نیم تا دو ساعت در راه خواهید بود

چالوس: از تهران تا بوش نزدیک به سه تا چهار ساعت در راه خواهید بود و اگر دوست دارید زودتر به مقصد برسید، چالوس را انتخاب کنید. از جاده چالوس تا یوش حدود ۶۴ کیلومتر بیشتر راه نیست. بعد از تونل کندوان و سیاه بیشه، آبادی کوچکی به نام «پل زنگوله» قرار دارد که از فرعی این آبادی باید به سمت شرق بپیچید. بعد از پشت سر گذاشتن «گردنه لاوشم» و روستاهای «تسن»، «بیل» «نیکنام» و سه راهی طوز به گوش می رسید و هراز: در جاده هراز تقریبا ۴۵ کیلومتر بعد از گزنک»، تابلوی بل «هردرود» را خواهید دید از جاده هراز تایلده تقریبا ۳۰ کیلومتر و از بلده تایوش حدود هشت کیلومتر راه پیش رو دارید اگر هم از حاشیه خزر و از تور قصد آمدن دارید می توانید از جاده نور، رویان به روش برسید بعد از نور و روبان و پشت سر گذاشتن آبشار «اب پری» تقریبا۸۵ کیلومتر بعد به دوش می رسید.

خانه آقای شاعر

 روستای بوش در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی قرار گرفته است؛ منطقه ای با طبیعت و حیات وحشی منحصربه فرد. خود بوش، در دل این منطقه مثل نگینی می درخشد: روستایی با ۱۴ چشمه و باغ های زیبای گردو، فندق. گیلاس و زردآلو. نیما یوشیج در دل همین طبیعت شعرهایش را سرود که اثرات الهام از این طبیعت در اشعارش دیده می شود. خانه نیما یوشیج که تصویر آن را می بینید. یکی از خانه های زیبا در این روستاست.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

کجا بگردیم؟

شعرگردی در روستا

غیر از طبیعت باصفای اطراف پوش مهم ترین جذابیت این روستا، خانه پدری نیما یوشیج است. بیشتر از ۲۰ سال است که «شراگین» فرزند نیما خانه او را در اختیار سازمان میراث فرهنگی گذاشته است .

خانه نیما: با این که در تمام روستا تابلوهایی برای راهنمایی مسافران وجود دارد، اما اگر برای پیدا کردن موزه دچار مشکل شدید، به سمت شمال روستا حرکت کنید. موزه نیما سه ورودی دارد که قبلا هریک از آنها کاربری خاصی داشته، اما امروز فقط ورودی اصلی که در خیابان «سیروس طاهباز» برای مسافران باز است. موزه نيما تعطیلی ندارد و هر روز از ساعت هشت صبح باز است. موزه دو طبقه است و چندین اتاق دارد دور تا دور حیاطی دارد و سنگ قبر سفید نیما هم وسط حیاط است. در شاهنشین بزرگ، دست نوشته ها و اسنادی مثل قباله ازدواج و تفنگها را می بینید و در اتاق های سه دری، پنج دری و ششدری که در مجموع ۱۵ اتاق هستند، بخشی از ابزار زندگی نیما مثل کتری، جوله (شیردان)، نفتدان و وسایل آشپزخانه قدیمی این خانه.

 گنبد کیا داوود: بعد از موزه نیما حتما س راغ مقبره کیا داوود بروید. اگر از موزه نیما به سمت جنوب حرکت کنید بعد از حدود 200،300متر به مقبره کیا داوود می رسید که یکی از بزرگان این روستا بوده، این مقبره برای اهالی روستا محل متبرکی است.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

خانه میرزا مهدی خان: این خانه از خانه های قدیمی و تاریخی بوش است که البته این روزها غیر مسکونی است و چون مالکیت خصوصی دارد، نمی توانید وارد آن جا شوید، مردم محلی شایعات زیادی در باره این خانه برای شما دارند. این خانه در کوجه نیما یعنی یک کوچه بالاتر از کوچه سیروس طاهباز قرار دارد هنگام گشت و گذار از بافت تماشایی روستاهم غافل نشوید

زمین سرآسیاب: در مسیر ورود به روستا از جاده بلده. در سمت چپ جاده جایی است که محلی ها به آن «زمین آسیاب» می گویند. در اینجا می توانید بقایای یک آسیاب قدیمی و بنای مسکونی متصل به آن را تماشا کنید، حتی اگر هوا خوب باشد، می توانید غذایی را که با خود آورده اید، اینجا بخورید.

طبیعت اطراف: از بناهای تاریخی بوش که بگذریم، این روستا از ییلاق های خوش آب و هواست که فقط در خود روستا ۱۴ چشمه وجود دارد در نزدیکی این چشمه ها باغ های گردو، فندق، گیلاس و زردآلو فراوان است که البته در فصل گرم پر میوه می شوند. اگر قصد پیاده روی در طبیعت اطراف روستا را دارید، بعد از مطمئن شدن از مناسب بودن هوا با یک راهنمای محلی می توانید راهی شوید. ارتفاعات منتهی به پوش حتی در فصل گرم هم گاهی پرده می شود، لباس مناسب همراه ببرید.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما