برسنگفرش کهن، سفر به روستای کندلوس در استان مازندران

رها کیانی 23:31 - 1398/02/16

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

در دل کوهستان های البرز یکی از زیباترین روستاهای ایران چون نگینی در دل طبیعت شمال می درخشد. کندلوس در منطقه زیبا و سرسبز کجور واقع شده است. روستای که در شیب ملایم کوه پناه گرفته و کوچه های پیچ در پیچ و سنگفرش آن جان می دهد برای قدم زدن، آب وهوای مطبوع و طبیعت دلپذیر، شکوه و جذابیت خاصی به کندلوس بخشیده است و خانه های چوبی با سقف های شیبدار در این روستا خودنمایی می کند، درختان کهنسال چنارش، نشان از قدمت دیرین منطقه دارد و با قدم زدن در کوچه های باریک و دیدن درختان و خانه های قدیمی، حسیناب و نوستالژیک را تجربه می کنید. در کنار زیبایی های بکر روستا در سالهای اخیر جشنی در نیمه مرداد ماه در این روستا برگزار می شود که احیاگر سنتی قدیمی بوده و کندلوس را در این سال ها بر سر زبان ها انداخته است. «فردینماشو» از جشن های سنتی مازندران با طلوع خورشید همراه با پایکوبی و نواختن ساز وسرنا در این روستا برپا می شود. دیگه ای آش در کوچه پس کوچه های روستا روی آتش قرار می گیرد و هرجا فضای باز و میدانی باشد، ورزشکاران روستاباهم کشتی می گیرند.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره سوئیت مبله ارزان است

چطور برسیم؟

چالوس بعد از مرزن آباد

کندلوس یکی از روستاهای منطقه کجور است و مسیر آن از راه جاده چالوس است.

خودروی شخصی: وارد جاده چالوس شوید و حدود پنج کیلومتر بعداز مرزن آباد، در سمت راست جاده، دوراهی دواب» را باید به سمت کجور بروید، همان اول تابلوی آبی رنگ «روستای فرهنگی تاریخی کندلوس» راخواهید دید و کمتر از نیم ساعت بعد در روستا خواهید بود.

وسایل نقلیه عمومی: اگر هم وسیله شخصی ندارید باید با اتوبوس یا سواری تا نوشهر بروید. در نوشهر تاکسی های سواری کندلوس تقریبا در عرض یک ساعت شما را به روستا می رسانند.

چه می بینیم؟

روستا بر کوه

در میان خانه های زیبای کندلوس، خانه مینا پلنگ از همه مشهورتر است؛ خانه ای که طبق روایات محلی، پلنگی در آن زندگی می کرده است.

اجاره سوئیت مبله ارزان راهی مناسب و ارزان برای اقامت در پایتخت

در کندلوس، غیر از یک روستای سنگفرش زیبا، می توانید به تماشای خانه های قدیمی و موزه بروید.

زیبایی های روستا: کندلوس در دامنه کوه قرار دارد و از خانه های چوبی با سقف های چوبی که به آنها «کله چو» می گویند، درست شده است. کمی که سربالایی روستا را پیاده بروید، تمام سقف های شیب دار مقابل چشمانتان خواهد بود. درختان میوه و مخصوصا گردو در همه جای روستای زیبایی های این جا را بیشتر کرده است. تماشای درختان چنار کهنسال، مخصوصا درختان کهنسال روبه روی روستا را از دست ندهید. کوچه های تنگ و پیچ و اپیج و سربالایی را ادامه دهید تا به پارک بزرگی که بالای کندلوس ساخته اند، پرسید. داخل پارک، می توانید کمی استراحت کنید. رستورانی هم انتهای پارک وجود دارد و فروشگاهی هم به اسم فروش صنایع دستی و فرهنگی پایین دست پارک وجود دارد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره سوئیت مبله ارزان باز می گذارد

موزه روستا: در بالادست روستا، در مرتفع ترین نقطه، بنای سنگی زیبایی می بینید که موزه کندلوس است. موزه ای که به همت یکی از کندلوسی های قدیمی در بیست و چند سال پیش بنا شد. ساختمانی از سنگ و چوب، بسیار بزرگ و با بارویی سنگی که به سبک سده های پیش است، تودرتو و کوچک و بزرگ، هر کدام به موضوعی اختصاص داده شده از آثار فرهنگی و هنری آغاز اسلام تا امروز گرفته تا انواع ابزار نوشتار، جنگ، صنعت و غیره، از دوره ایران باستان تا کنون، قسمتی از موزه هم مربوط به مردم شناسی منطقه کجور و کندلوس است.درهای موزه هر روز از ساعت ۹ صبح تا هفت شب باز است

 خانه مینا پلنگ: یک خانه تاریخی در روستای کندلوس که به «خانه مینا» معروف است، می گویند سال ها قبل زنی در این خانه زندگی می کرده  که از یک پلنگ در حیاط خانه اش نگهداری می کرده است. الان یکی از اهالی آنجا زندگی می کند و اگر اجازه ورود به حیاط را داد، می توانید وارد شوید، از اهالی سراغ این خانه را بگیرید و از کوچه می توانید این خانه معروف را تماشا کنید.

روستای امروزی

روستای کندلوس برخلاف بسیاری از روستاهای ایران، نه کوچه های خاکی دارد و نه مسیرهای آسفالت روستایی است که کف أن سنگفرش شده، به همین دلیل هم قدم زدن در آن، حال و هوای دیگری دارد. در میان این کوچه های زیبا، درختان کهنسال روستا و درهای چوبی منازل و دیوار کاهگلی زیبایی منظره را دوچندان می کند.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره سوئیت مبله ارزان هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما