کویر باحال وهوای تاریخ، راهنمای سفر به روستای تاریخی سریزد

رها کیانی 23:36 - 1398/02/18

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

«سریزد» یک موزه معماری زنده است روستایی که حال و هوای گذشته اش را کم و بیش حفظ کرده و دیدنی های تاریخی اش اگر چه نیازمند بازسازی است، اما همچنان زیبا و تماشایی است، مخصوصا با درختان انار و زمین های گندم کاری شده که آن را احاطه کرده اند. سر یزد در نزدیکی شهرستان ای مهریز استان یزد روزگاری یک روستای بزرگ در مسیر ارتباطی ری - کرمان بود.

 اما با گسترش روستاها و شهرها در اطراف و اکنافش، کم کم س اکنانش، آن را ترک کردند و سریزد رونق سابق را از دست داد. حالا این جا روستایی است که به اندازه یک شهر تاریخی آثار دیدنی و تماشایی دارد و در کوچه های پیچ در پیچ کاهگلی اش آن قدر اثر تاریخی از بادگیرهای بلند تا عمارت ه ای تاریخی جاخوش کرده اند که برای تماشا و گشت و گذار باید چند روزی وقت گذاشت. روزهای نوروز که بازار گشت و گذار در مناطق تاریخی مخصوصا در اقلیم های کویری گرم است. سر یزد می تواند یک مقصد گردشگری بکر و تماشایی باشد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

چطور برسیم؟

مهریز مقصد اول

برای رسیدن به روستای سریزد می توانید وارد بزرگراه یزد کرمان شوید و با دیدن تابلوی روستا به سمت چپ بپیچید. روستای سریزد از توابه شهرستان مهریز است و برای رسیدن به این روستا باید به سمت این شهرستان بروید.

 خودروی شخصی: ۲۸ کیلومتر که از شهرستان یزد در جاده یزد - کرمان به سمت جنوب برانید، چهار کیلومتر بعد از شهرستان مهریز، تابلوی روستای سریزد را در سمت چپ می بینید. یکی دو کیلومتری که در جاده فرعی براتید، باغ های اناره نشانه رسیدن شما هستند.

 وسایل نقلیه عمومی: اگر از تهران راه می افتید، بهتر است با اتوبوس هایی که هر روز، ساعت هفت و نیم بعداز ظهر در پایانه غرب رهسپار مهریز هستند، همراه شوید و حدود ساعت شش صبح به مهریز برسید، البته باید با تاکسی های خطی سریزد به روستا برگردید.

تاریخ در فرافر

دروازه فرافره یکی از نمادهای مهم تاریخی است که باید در سفر به روستای سریزد ببینید عده ای از باستان شناسان معتقدند که این دروازه باقی مانده دیوار جنوبی بقعه ای چهارضلعی و مکعبی بوده که چند صد سالی قدمت دارد. دروازه فرافر در نزدیکی روستای سریزد و در کنار گورستان این شهر قرار دارد.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

کجا بگردیم؟

 در کوچه های تاریخ

وارد سریزد که شوید، باورتان نمی شود که یک روستای کوچک می تواند این اندازه آثار دیدنی داشته باشد. برای گشت و گذار در سه محله سریزد، دست کم یک روز کامل باید وقت بگذارید.

قلعه سریزد: این بنا یکی از زیباترین قلعه های دفاعی در کویر مرکزی ایران است. هسته اولیه این قلعه مربوط به دوران ساسانی است که در دوره های بعدی از جمله صفویه باز سازی شده است. هنوز هم می توانید برخی از عناصر دفاعی این قلعه را مثل دروازه، خندق، حصار و دیوارهای تودرتو، برج های مراقبتی و تیرکش در آنجا ببینید. می گویند زمان های قدیم و مخصوصا زمان جنگ و ناامنی اهالی به آنجا پناه می برده اند. اهالی می گویند، هنوز بعضی از ساکنان قدیمی، قباله بعضی از اتاق های قلعه را دارند.

دروازه فرافر: بی شک مهم ترین نماد هویتی روستای سریزد دروازه شهر فراقر» است. این بنا را برخی دروازه قدیمی ورودی شهر یزد میدانند و برخی بازمانده یک قلعه قدیمی. این دروازه همچنان کج دار و مریز در انتهای روستا ایستاده است. برای دیدن این دروازه باید در مسیر روستای «هرفته» پیش بروید.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

 خانه های تاریخی: بدون اغراق بیشتر از نیمی از خانه های روستا تاریخی هستند، اما وقت پیاده روی در روستا تعدادی خانه خواهید دید که معماری سنتی شهرهای کویری را دارند؛ پنج دری، اندرونی و بیرونی حوضخانه، بادگیر و حیاط مرکزی، این خانه ها با گچبری و ارسی های زیبا آراسته شده اند و صاحبان شان آنها را مرمت می کنند..

 رباط کهنه و نو: سریزد به خاطر قرار گرفتن در یک مسیر تاریخی کاروانسرا و رباط دارد. رباط کهنه و خشتی سریزد نزدیک به هزار سال عمر دارد که در انتهای مسیر اصلی روستا قرار دارد. درست مقابل این رباط یک رباط آجری قرار دارد که تاریخش به دوره صفویه بر می گردد. اهالی به آن رباط، کهنه و به این یکی، رباط نو می گویند. علاوه بر اینها دیدار از دو آب انبار، مسجد جامع، مسجد پای برج، حمام تاریخی، حسینیه، نخل میون محله و چاپارخانه را نباید از دست داد.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما