سفرسنگ، راهنمای سفر به روستای سنگی ورکانه

رها کیانی 21:13 - 1398/02/19

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

از زمانی که آدمی از درختان و سنگهای موجود در طبیعت برای خانه سازی استفاده کرد. سال های زیادی می گذرد. حالا آن خانه های خشتی و سنگی ساده، جای خود را به خانه هایی مدرن داده، اما «ورکانه» جایی است که هنوز می توانید یک روستای سنتی را با سبک معماری قدیمی ببینید: روستایی با بافت سنگی در نزدیکی همدان، طبیعتی کوهستانی که دره ها و رودخانه هایی گرداگرد آن را احاطه کرده اند. به روستا که واردشوید، زیر پایتان با سنگفرش هایی پوشیده شده که سرتاسر مسیر ادامه دارد. به هر طرف سر بچرخانید خانه های یکپارچه ای از جنس سنگ خيره تان می کند. علت را که جویا شوید معادن سنگ اطراف روستا را دلیلی برای سنگی بودن آن جا بیان می کنند. باغات اطراف خانه ها با میوه های رنگارنگ، زیبایی دلپذیری را به وجود آورده اند. هوای مطبوع نزدیک رودخانه، فضای دنجی برای استراحت شما هستند تا به زیبایی این منطقه بنگرید و عکس یادگاری بگیرید، راستی به قلعه دختر خان قدیمی روستاهم بروید و در کنار درختان تبریزی اطراف قلعه ناهار خود را نوش جان کنید.

جامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره مبله تهران است

چطور برسیم؟

نیم ساعته تا مقصد

روستای ورکانه در ۳۰ کیلومتری شهر همدان قرار دارد.

وسایل نقلیه عمومی: بعد از رسیدن به همدان، به پایانه مینی بوس ها در خیابان اکباتان بروید، مینی بوس ها هر روز از این پایانه به سمت ورکانه می روند. اگر با مینی بوس می روید حواستان به برگشت باشد؛ چون آخرین مینی بوس ها غروب به سمت همدان برمی گردند. تاکسی های خطی و سواری ورکانه هم ابتدای خیابان شهدای همدان و میدان امام ها.

خودروی شخصی: اگر وسیله شخصی دارید، اول باید به همدان برسید و از آنجا به سمت جاده همدان -ملایر بروید، پس از خروج از شهر و تقریبا پنج کیلومتر رانندگی در سمت راست جاده، تابلوی به سمت «سد اکباتان» خودنمایی می کنند، وارد مسیر این جاده شوید و پس از عبور از سد اکباتان و روستاهای «بلفان»، «شمس آباد» و «علی آباد» به ور گانه می رسید. مسافت ۳۰ کیلومتری همدان تا وركانه را نیم ساعته طی خواهید کرد.

ساخت طبیعت

اگر می خواهید یک روستای دیدنی و منحصربه فرد ببینید، پیشنهاد ما روستای سنگی ورکانه در استان همدان است. این روستا حدود نیم ساعت با شهر همدان فاصله دارد و می توانید یک روزه آن جا را ببینید و برگردید. فقط حواستان باشد که در بهار احتمالا این روستا سرد و برفی باشد.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره اجاره مبله تهران باز می گذارد

کجا بگردیم؟

صفا در روستای مصفا

کوچه های روستاسنگ فرش هستند و به همین دلیل نمی توانید با خودرو وارد روستا شوید، خودروی شخصی تان را در محوطه پارکینگ ایتدای روستا پارک کنید. گشت و گذار در کوچه های ورکانه مهم ترین جاذبه این روستاست.

کوچه گردی: اولین چیزی که در ورکانه توجه تان را جلب می کند، بافت سنگی روستاست. پیاده روی در کوچه پس کوچه ها وقتی فرشی از سنگ زیر پای تان است، لذت بخش خواهد بود. ضمن این که تقریبا تمام خانه های این روستا بر خلاف بافت خانه های روستایی بیشتر مناطق ایران که خشتی است، از سنگ ساخته شده اند. انواع سنگ هایی که اهالی ورکانه در ساخت روستای شان به کار برده اند، علاوه بر آن که روستا را زیباتر کرده از آنها در برابر سرمای شدید زمستان منطقه حفاظت می کند، کوچه ها عرض کمی دارند و بعد از باز سازی، چراغ های روشنایی شب های ورکانه را زیباتر کرده است.

 طبیعت اطراف: طبیعت روستا کوهستانی است و ارتفاعات آن معمولا | به دره های زیبایی ختم می ش وند که رودخانه های دائمی و فصلی دارند. دردهای «یوردصفرخان»، «تخته سنگ»، «جندره» و «سوبلاغ» در جنوب و جنوب شرقی بیرون روستا محل خوبی برای گذراندن یک بعداز ظهر خنک هستند. رودخانه «ارزانفود» یا «دارستان» هم در یکی از همین دره ها جریان دارد. اما اگر قصد کوهنوردی دارید و می خواهید به ارتفاعات و یخچال های اطراف روستا سری بزند، باید صبح زود قبل از تندشدن آفتاب راه بیفتید.

همراهتان هستیم تا اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی در تهران را تجربه نمایید؛ با جامونه،  اجاره مبله تهران به راحتی برای شما میسر خواهد بود

 قلعه مهری خانوم: اگر از ورکانه دو کیلومتر به طرف جنوب بروید، به بقایای یک قلعه بر می خورید که به قلعه «مهری خانوم» معروف است، اهالی می گویند اینجا متعلق به مهری دختر خان قدیمی روستاست. در کنار بقایای این قلعه می توانید یک اصطبل سنگی بزرگ را هم ببینید که در زمان پهلوی به عنوان اصطبل در بار در بهار و تابستان مورد استفاده قرار می گرفته است، زیربنای قلعه و اصطبل حدود یک هزار و ۶۵۰ متر مربع است و یک حیاط مرکزی و در دو طرف آن فضای نگهداری اسب، ورودی و انبار دارد. این جا منطقه خوبی برای صرف ناهار است، می توانید تاهار را در نزدیکی قلعة صرف کنید که درخت های تبریزی بلندی هم دارد.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای  اجاره مبله تهران هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما