رنگ های ترکمنی، راهنمای خرید در منطقه ترکمن صحرا

رها کیانی 21:10 - 1398/02/21

جامونه آماده است تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران اقامتی دلنشین و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند

ترکمن صحرا سرزمین سنت هاست. از طبیعت جلگه ای و غنی اش تا مردمان و آداب و رسوم شان، همگی منطقه ای جذاب و گزینه ای برای سفر را فراهم کرده اند. فارغ از طبیعت دیدنی و سرسبز ترکمن صحرا، آنچه که بسیاری از گردشگران را به این سمت می کشاند. بنادر و مراکز خریدی است که می توانند انواع و اقسام کالا و محصولات را از آن جا خریداری کنند، بازارهایی که مملو از صنایع دستی و پارچه و لباس های ترکمنی رنگارنگ و زیبا و دیگر اجناس روسی است.

بازارهای هفتگی هر روز ماهی های تازه صید شده را برای فروش به بازار می آورند و دستفروشان کارهای دستی و اجناس خود را در معرض دید مشتریان می گذارند. از شیر مرغ تا جان آدمیزاد و هر چه را که در جست وجویش هستید. احتمالا بتوانید در این بازارها پیدا کنید. فرش و لباس های ترکمن برای گردشگرانی که به این منطقه می آیند. بسیار جالب توجه است و تنوع رنگ و نقش آن قدر زیاد است که انتخاب را برایشان مشکل می کند و این خاصیت بازارهای متنوع و پر رونق است که سردرگمی برای انتخاب بین طرح های مختلف را ایجاد می کند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

در میان بازارها

 در منطقه ترکمن صحرا می توانید به بازارهای مختلفی سر بزنید و اجناس متنوع و در عین حال ارزانی بخرید. انواع روزبازارها در شهرها و مناطق مختلف این منطقه برپا می شود و بازارهای دائمی آن هم همیشه فعال و پر رونق است.

کجا بگردیم؟

گشت و گذار درسه مجمع

در استان گلستان سه بازار دائمی وجود دارد که در آن ها به راحتی می توانید انواع هنرهای ترکمنی را پیدا کنید، به اینها باید بعضی اجناس روسی همسایگان شمالی را هم اضافه کنید. بازارهای دائمی بندر گلستان مکان های مناسبی برای خرید در شمال شرق ایران است.

اسکله بندر ترکمن: اگرچه در بیشتر دکان ها و بازارچه های شهر بندرترکمن می توانید به دنبال خریدسونانی باشد، اما در اسکله این شهر بندری بازار پررونقی برپاست. اگر فرصت چندانی برای شهر گردی ندارید، می توانید همین جا خرید کنید، اما اگر می خواهید در شهر هم بگردیده در خیابان اصلی شهر میتوانید بعضی از مغازه های فروش صنایع دستی را پیدا کنید.

 بازار روس های گنبد: این بازار در ورودی اش هر گنبد کاووس از سمت آزادشهر و روبه روی دریاچه مصنوعی قرار دارد. علاوه بر لوازمی که در بازار همه شهرها می توانید پیدا کنید، در اینجا باید به دنبال پارچه و لباس، روسری و چارقدهای معروف ترکمنی باشید لوازمی که با طراحی و رنگ متفاوت از راه دور هم می توانید تشخیص شان بدهید تا چند سال قبل که اجناس روسی از مرز والرد ایران می شد، بسیاری از آنها در همین بازار به فروش می رسید و اسمش روی بازار هم ماند اما امروزه اجناس چینی جای آنها را گرفته است.

بازارچه مرزی اینچه برون: اگر در مناطق شمالی استان هستید، بهترین منطقه برای خرید اینچه برون در منطقه مرزی ایران و ترکمنستان است. اینچه برون در ۷۵ کیلومتری شمال غربی گنبد کاووس هنوز هم و به خصوص روزهای جمعه پر رونق است.

هم گرمسیر و هم سردسیرجامونه؛ اجتماعى از ميهمانان و ميزبانان برای اجاره آپارتمان مبله است

پارکینگ، عذاخوری و سرویس بهداشتی در همین جا مهیاست، در این جا اجناس روسی دست دوم و حتی صنایع دستی کشور ترکمنستان را می توانید پیدا کنید. در خارج از مجموعه بازارچه هم یک بازار آلاچیقی به تازگی ساخته شده که به صورت دائمی صنایع دستی ترکمن ها مثل لباس، زیورالات ترکمنی و حتی فرش به فروش می رساند.

از دست ندهید

روز بازار در شمال شرقی

در منطقه ترکمن صحرا می توانید از شنبه تا جمعه را در بازارهای هفتگی بگذرانید.

از وسایل آشپزخانه تا ماهی و میوه تازه، صنایع دستی و اگر قالیباف باشید نخ و تار و پود قالیبافی را در همین جا بخرید.

 شنبه بازار سیمین شهر: «سیمین شهر» (محلی) شهری است، در راه آق قلا و بندرترکمن و نزدیک بندر ترکمن قرار دارد. بازار هفتگی این شهر شنبه ها بریاست؛ کنار عیدگاه شهر در خیابان «تایجان آخونه» دوشنبه بازار بندر ترکمن: این بازار از معروف ترین و قدیمی ترین بازارهای هفتگی منطقه ترکمن صحراست، در این بازار علاوه بر نیازهای روزمره، بازاری مجزا برای فروش محصولات فرش و مواد اولیه تهیه فرش هم وجود دارد. این بازار در خیابان «کمینه » بندرترکمن برپا می شود. تا چند سال قبل صیادان منطقه هم ماهی های تازه خودشان را در همین بازار می فروختند، اما امروزه ماهی هایشان را در بازار ماهی فروش ها روبه روی پمپ بنزین ورودی بندر ترکمن از سمت گرگان می فروشند.

جامونه با تنوعی چشم گیر در موارد پیشنهادی، دست شما را در انتخاب بهترین گزینه درباره  اجاره آپارتمان مبله  باز می گذارد

 سه شنبه بازار خواجه نفس: «خواجه نفس» ش هری است کوچک پین بندرترکمن و گمیشان، بازار هفتگی این شهر در خیابان فراغی یک برگزار می شود. بیشتر اجناس این بازار مایحتاج روزانه مردم است اما گاهی دستفروش ها صنایع دستی دست دوم را که از قدیمی های شهر خریده اند، برای فروش به این جا می آورند. آفتابه مسی های قدیمی یا زیورآلات نقرهای را از همین جا می توانید بخرید.

چهارشنبه بازار گمیشان: تقریبا تمام ساکنان گمیشان ترکمن هستند و به همین دلیل اصل کار دست ترکمن ها را می شود اینجا پیدا کرد. اگر چهارشنبه به گمیشان رسیدید، یک راست به خیابان شهید باهنر بروید.

 پنجشنبه بازار آق قلا: اگر به دنبال خرید فرش ترکمن هستید، هیچ جایی بهتر است از پنجشنبه بازار آق قلا نیست؛ اگر چه انحصار فروش فرش از این بازار خارج شده، اما هنوز هم مسافران کاربلد برای خرید فرش ترکمن و مواد اولیه آن به این بازار می آیند. این بازار در جاده اصلی گنبد - آق قلا کنار پمپ بنزین قرار دارد.

 جمعه بازار گنبد: مردم روستاها و شهرهای اطراف هم برای فروش محصولات کشاورزی و گاهی هم صنایعی که خودشان درست کرده اند به این بازار می آیند، این بازار از ابتدای پارک داریوش تالول منطقه «چای بویون» برپا می شود.

مجله "همشهری سرزمین من"

اگر به دنبال رزرو سریع برای اجاره آپارتمان مبله هستید کافی است با کارشناسان جامونه تماس بگیرید، تا در زمانی اندک، موارد مختلفی برای انتخاب بهتر شما ارسال کنیم

با ما در ارتباط باشید 8 30 50 70 0912

مطالب مرتبط:

پیام در واتساپ
تماس با ما